Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Japandroids „Near to the Wild Heart of Life”

6 Kwietnia 2017

Kanadyjski duet Japandroids zdążył już zostać okrzyknięty objawieniem sceny rockowo - alternatywnej. Dwaj kumple z uczelni założyli własną kapelę w 2006 roku, 3 lata później debiutowali długogrającym albumem "Post-Nothing", a następnie w 2012 wypuścili "Celebration Rock". Oba krążki spotkały się z ogólnie dobrym przyjęciem, zespół koncertował po świecie, a niektórzy wieścili Japandroids błyskotliwą karierę. W tym roku Brian King i David Prowse powrócili z nowym krążkiem "Near To The Wild Heart Of Life". Tak jak w przypadku poprzednich dwóch albumów Kanadyjczycy i tym razem raczą nas ośmioma nowymi kompozycjami, w których odkryjemy miks klasycznego rocka ze szkoły Bruce'a Springsteena i Toma Waitsa oraz post punkowego grania.

To, co pozostaje po pierwszym przesłuchaniu płyty, to poczucie miło i pozytywnie spędzonego czasu na dużym luzie. Szczere, gitarowe, naturalne granie sympatycznie kołysze i napawa optymizmem. Szczególnie może się podobać praca bębnów - dynamiczna i zmienna, raz rwąca do przodu, za moment stonowana, bujająca. Choć całość wydaje się spójna, poszczególne kawałki mają swoją konkretną tożsamość - tytułowy otwieracz stawia na energię i żywioł, "North East South West" świetnie kołysze, zaś "True Love And A Free Life Of Free Will" urzeka lekkością i perkusyjną zmiennością. Nieco sztuczności wprowadza krótki "I'm Sorry", gdzie na pierwszy plan wysuwają się syntezatory i przestery, którego swoistą kontynuacją jest najdłuższy w stawce, nieśpiesznie snujący się "Arc Of Bar" obdarzony za to wyrazistym, ekspresyjnym wokalem.

Mimo dość prostych środków przekazu i jedynie dwóch osób na pokładzie, Japandroids potrafią tworzyć ciekawe i urozmaicone kompozycje, z chwytliwymi melodiami, o całkiem pokomplikowanej strukturze. Nie znajdziemy tu co prawda ani wyraźnych punktów kulminacyjnych, ani wysokiego stężenia emocji, ale wydaje się, że Kanadyjczycy wcale o te efekty nie zabiegali. Uzyskali kameralną, ciepłą, pozytywną atmosferę, która urzeka odpuszczeniem jałowego silenia się na przełomowe odkrycia i oryginalność. Ich muzyka jest radosna i żywa, płynie swobodnie, nie natrafiając na większe przeszkody. Odnosi się wrażenie, że stworzyli ją po prostu szczęśliwi ludzie pragnący przekazać innym pozytywne fluidy.

"Near To The Wild Heart Of Life" jest dobrym tłem do bezproblemowego spędzenia czasu. Zachęca do zwolnienia i odsapnięcia. Pogodny, wesoły, lekki rock dla takichże osób.

Arkadiusz Dziuk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
27.1.2017

Wydawca:
Anti-

Lista utworów:

1. Near To The Wild Heart Of Life
2. North East South West
3. True Love And A Free Life Of Free Will
4. I'm Sorry (For Not Finding You Sooner)
5. Arc Of Bar
6. Midnight To Morning
7. No Known Drink Or Drug
8. In A Body Like A Grave

Informacje o wykonawcy

Japandroids

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.