Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


The Cranberries „Something Else”

30 Maja 2017

"Something Else" to wybór spośród najbardziej znanych piosenek The Cranberries, które zostały nagrane w nowych, akustycznych wersjach z towarzyszeniem Irish Chamber Orchestra. Dodatkową atrakcję stanowią trzy nowe kompozycje: "The Glory", "Rupture" i "Why". Efekt finalny jest nad wyraz ciekawy. Album zainteresuje nie tylko fanów (dla nich to rzecz obowiązkowa), ale i każdego wrażliwego odbiorcę muzyki, który szuka odrobiny łagodności. Myli się jednak ten, kto myśli, że smyczki i spokojniejsze aranżacje pozbawiły muzykę Irlandczyków charakteru i okradły z mocy. Całość wyprodukowano oszczędnie, bez popisów, ale z dużym smakiem, przez co obcowanie z muzyką The Cranberries w tym wydaniu sprawia po prostu przyjemność. I jest tak od piosenki "Linger", która wiele lat temu rozpoczęła wędrówkę Irlandczyków na szczyty list przebojów, po premierowe "Why".

Przy podobnej okazji, najlepiej sięgnąć po utwory balladowe - nie mogło zatem zabraknąć zatem takich piosenek jak "Ridiculous Thoughts", czy "Ode to My Family", które wypadają tutaj po prostu naturalnie. "Zombie" w wydaniu akustycznym też nie może nas zaskakiwać - w końcu ileż to razy śpiewaliśmy tę piosenkę w takiej właśnie wersji przy ogniskach? (choć może nie na takim poziomie wykonawczym). Łkający głos Dolores O'Riordan, cudowne smyki, nastrój i... może tylko dramatyzm tej kompozycji trochę ucierpiał, ale niewiele. Niezwykle pogodnie i żywo wypadają "Just My Imagination" i "Animal Instinct" - w refrenie tego drugiego szarpane palcami smyczki dodają kompozycji uroku, a w "Dreams" z kolei skrzypce utrzymują rytmikę. No właśnie, czasem niewiele potrzeba, by ożywić dobrze znaną piosenkę. The Cranberries nie proponują tutaj wielkich zmian, ale znakomite, klarowne pomysły aranżacyjne czynią płytę "Something Else" niezwykle atrakcyjną dla słuchacza.

A jak nowe kompozycje? Balladowe "The Glory" i "Why" doskonale wpisują się w formułę płyty. Spokojne, kojące dźwięki, wpadające w ucho smutne melodie - utwory te nie odstają od przebojów Irlandczyków. "Rupture" natomiast zaskakuje nieco inną aranżacją. Nie gitara, a fortepian odgrywa tu kluczową rolę. Czuć też pewien powiew elektroniki, kompozycja lekko kołysze, a głos Dolores przywołuje klimaty wzięte jakby z Cocteau Twins.

Efekty współpracy rockowych zespołów z zawodowymi, klasycznymi muzykami wypadały różnie. W tym jednak wypadku i The Cranbberies, i Irish Chamber Orchestra znakomicie się uzupełnili. Smyczkowe instrumenty dodały piosenkom Irlandczyków sznytu, a wieczór z "Something Else" może przynieść wiele czarownych chwil.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
28.4.2017

Wydawca:
BMG

Lista utworów:

1. Linger (acoustic version)
2. The Glory
3. Dreams (acoustic version)
4. When You're Gone (acoustic version)
5. Zombie (acoustic version)
6. Ridiculous Thoughts (acoustic version)
7. Rupture
8. Ode to My Family (acoustic version)
9. Free to Decide (acoustic version)
10. Just My Imagination (acoustic version)
11. Animal Instinct (acoustic version)
12. You & Me (acoustic version)
13. Why

Informacje o wykonawcy

The Cranberries

Inne recenzje płyt wykonawcy

The Cranberries - Roses
The Cranberries „Roses&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Lach
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.