Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Pudelsi „Über Alles”

14 Lipca 2017

"Über alles" to najnowsza płyta krakowskiego zespołu Püdelsi nagrana w składzie: Andrzej Püdel Bieniasz, Piotr Foreman Foryś, Franz Dreadhunter, Tomek Dominik, Dariusz Dario Litwińczuk, Bartek Bętkowski. Płyta ukazała się 14 lutego bieżącego roku. Autorem okładki jest Paweł "Swanski" Kozłowski.

To pierwszy premierowy album Püdelsów nagrany z Forysiem jako głównym wokalistą (Foryś pojawił się wprawdzie już na płycie "Rege Kocia Muzyka", ale jako jeden z kilkorga wokalistów i był to album z gatunku Best of). Na płycie "Über alles" dominują chilloutowe popowe piosenki w pogodnych rytmach, ale z tekstami traktującymi często poważne tematy i mroczne strony życia. Album otwiera przebojowa w sam raz na letnie wieczory "Lugaru", klimat beztroski kontynuowany jest w piosence "Cziluje" z hedonistycznym tekstem i z południowymi tanecznymi rytmami (możemy tu usłyszeć pewne echa Samby-Mamby, szczególnie w sposobie artykulacji przez Forysia). Dalej kolejny potencjalny hit - "Ivory", w którym wokalista interpretuje z aktorskim zacięciem smutną historię tytułowej bohaterki. W pogodnym popowym klimacie jest melodyjna "Missing" - zaśpiewana po angielsku przez wokalistkę legendarnego Düpą Amerykankę Jenny Giovanos. Piosenka swoim klimatem przenosi nas w lata 90-te. Dalej zespół zaprasza do walca w "Toksycznym Walczyku", tutaj Piotr Foryś śpiewa całą piosenką manierą wokalną Macieja Maleńczuka, co brzmi nieco jak pastisz. W zupełnie innym klimat wprowadza nas nagranie "Bestie", tutaj możemy się przekonać że Foreman to metalowiec (wokalista trash metalowej grupy Hellias jakby nie było) i ten ostry kawałek pasuje do tekstu piosenki traktującej o dręczeniu zwierząt. Zespół, a szczególnie Andrzej Püdel Bieniasz jest znany z uczestnictwa w różnych akcjach na rzecz ratowania zwierząt i ochrony przyrody. Dla mnie jako weganki i obrończyni praw zwierząt to najlepszy tekst na całej płycie! Dalej mamy dwie piosenki w hip-hopowych rytmach, w których rapują goście - Boski Roman i Webster Tomasz Świder. Pierwsza leniwa i spokojniejsza to "Jesteśmy Pokonani" a drugie nagranie to ostre utrzymane w klimatach nagrań H-Blockx czy Dog Eat Dog "Dym Puszczam Uszami".

Kolejny utwór zaczyna się organowym wstępem - to najbardziej mroczne nagranie na albumie zatytułowane "5885 - Punkowa Pieśń Pożegnalna", słowa trochę przypominają teksty zmarłego samobójczą w 1985 Piotra Marka frontmana legendarnej grupy Düpą, czyżby ten utwór był hołdem dla tego muzyka i malarza? Kolejna piosenka to taneczna, wręcz dyskotekowa, ale z bardzo ważkim tekstem "Dlaczego Polacy nie mają pracy?" Kolejne nagranie to prześmiewcze i punkowe "Angela Merkel", właściwie imię i nazwisko niemieckiej kanclerz to cały tekst tej piosenki. Dalej usłyszymy pogodne reagge w piosence "Zabrońcie". Rytmy reagge, ale o cięższym nastroju usłyszymy w "Szukaj". Kolejnym nagraniem jest ballada "Ty i Ja Bieguny Dwa" zaśpiewana przez Szymona Goldberga i Justynę Motylską. W refrenie Goldberg śpiewa "Festiwalowa piosenka, proste słowa przy banalnych dźwiękach, ty i ja bieguny dwa idziemy przez świat", piosenka jest rzeczywiście festiwalowa ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa, gdyby takie piosenki były prezentowane na polskich festiwalach, to byłoby pięknie. Płytę zamykają piłkarskie "Białe Orły" również zaśpiewane przez Szymona Goldberga. Kiedyś zespół śpiewał "Mundialeiro", a teraz "To nie wszystko mieć boisko, Polska wie jak w piłkę grać (...) Białe orły".

W chilloutowo popowych nagraniach Foreman śpiewa odrobinę z manierą najsłynniejszego wokalisty zespołu - Macieja Maleńczuka. Zupełnie niepotrzebnie, bo ma własny styl i zupełnie inny choć równie mocny i czysty tembr głosu, i co najważniejsze świetną dykcję.

Album "Über Alles" jest przeglądem rozmaitych stylów muzycznych, które razem tworzą spójną i interesującą całość, a każda z piosenek jest warta uwagi i nie nuży. Płyta warta uwagi, może się spodobać zarówno fanom muzyki punk rockowej i reagge, jak i zwolennikom lżejszych popowych rytmów.

Altea Leszczyńska

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
14.2.2017

Wydawca:
Hard Rock Puba Pamela Records

Lista utworów:

1. Lugaru
2. Cziluje
3. Ivory
4. Missing
5. Toksyczny Walczyk
6. Bestie
7. Jesteśmy Pokonani
8. Dym Puszczam Ustami
9. 5885 - Punkowa Pieśń Pożegnalna
10. Dlaczego Polacy Nie Mają Pracy
11. Angela Merkel
12. Zabrońcie
13. Szukaj
14. Ty i Ja Bieguny Dwa
15. Białe Orły

Informacje o wykonawcy

Pudelsi

Inne recenzje płyt wykonawcy

Pudelsi - Psychopop
Pudelsi „Psychopop&rdquo
Ocena: 3.53.53.53.53.5 (3.5)
Autor: Izabela "Iza( )el" Larisz
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.