Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


King Gizzard & the Lizard Wizard „Murder Of The Universe”

27 Lipca 2017

Australijski septet to prawdziwa fabryka muzyki. Od czasów debiutanckiego "12 Bar Bruise" z 2012 roku wydali dziesięć (!) albumów, a tylko na ten rok zaplanowali premiery pięciu krążków. Na każdym zespół eksperymentuje z brzmieniem; zawsze trzyma się psychodelicznego rocka, ale przydaje mu cech garage rocka, folku czy nawet jazzu, co każdorazowo spotyka się z ciepłym przyjęciem fanów i krytyków. Najnowsza płyta wydaje się być projekcją snu, który płynnie przechodzi w następny, kompletnie z nim niezwiązany i zupełnie niepodobny. Wszystko wydaje się być w porządku, ale dopiero po jego zakończeniu zdajemy sobie sprawę, jakie to było dziwne.

"Murder Of The Universe" tak naprawdę składa się z trzech mniej więcej równych kompozycji, podzielonych na krótsze, stanowiące ciągłość utwory. Pierwsza część, "The Tale Of The Altered Beast", została zainspirowana popularną pod koniec lat 80. grą arcade "Altered Beast". Jej bohaterem jest żołnierz, którego Zeus wysyła z misją ocalenia Ateny. Wojownik posiada zdolność absorpcji mocy pokonanych przeciwników, przez co w pewnym momencie może stać się niedźwiedziołakiem. Właśnie do tego wydarzenia odwołują się teksty wszystkich dziewięciu utworów tworzących "The Tale Of The Altered Beast". Stu Mackenzie jako tytułowa bestia wyrzuca z siebie proste, surowe zdania. Najbardziej zapada w pamięć powtarzany kilkanaście razy wers "Altered beast/Alter me", zręcznie odzwierciedlający pogłębiające się szaleństwo stwora. Z kolei Leah Senior jako narratorka nie tyle informuje o tym, co aktualnie dzieje się z bohaterem, ile rozkazuje, by właśnie takie zdarzenia miały miejsce. Nawet muzyka przypomina nieco grę; odgrywane są wciąż te same gitarowe akordy, a utrzymane w wysokich rejestrach "elektroniczne" keyboardy i pulsujący bas kojarzą się z ośmiobitową melodyjką.

W "The Lord Of Lightning v. Balrog" mamy małe zaburzenie chronologii zdarzeń. Zaczyna się od króciutkiego "Some Context", w którym wrony uciekają przed jakimś większym ptakiem. Można się domyślić, że zostały przepędzone znad truchła jednego z dwóch bohaterów tej kompozycji. W następnym "The Reticent Raconteur" Senior opowiada o walce tytułowych postaci, uosabiających Światło i Ciemność, która toczy się w następnych utworach. Rzecz jasna, ta mroczna baśń musiała opierać się na cięższej i posępniejszej melodii niż pierwsza część "Murder Of The Universe"; są organy i tłustsze, złowieszcze bębny, przechodzące w marszowe tempo na "The Floating Fire". "The Balrog" w pewnym momencie robi się nieco orientalny, z plemiennym rytmem godnym rzucania czarów przez szamana. Ponadto w tej kompozycji można odnaleźć kilka nawiązań do ósmego albumu King Gizzard - "Nonagon Infinity" .

Ostatnia kompozycja, "Han-Tyumi and the Murder of the Universe", przedstawia historię cyborga w cyfrowej postapokalipsie. Tytułowy bohater znów chce być śmiertelny. Oprócz tego, ma jeszcze jedno, dość niecodzienne pragnienie - móc wymiotować. Niestety, pozostaje to wyłącznie w sferze jego marzeń, dlatego konstruuje "Soy-Protein Munt Machine", której jedynym celem jest regurgitacja. Rodzi się też pewne nieodwzajemnione uczucie, które prowadzi do katastrofy... Ważna rolę odgrywa tutaj gitara - od rozmytego riffu "Digital Black" po przesterowane "Vomit Coffin".

King Gizzard po raz kolejny pokazał, że nie boi się odkrywania nowych rejonów muzyki. Co więcej, z tarczą wyszli także z trzech utworów na dwadzieścia jeden części; zazwyczaj coś takiego jest zwyczajnie irytujące, ale tutaj w ogóle nie czuje się przejścia między konkretnymi segmentami. "Flying Microtonal Banana" i "Murder Of The Universe" pozwalają utrzymywać bardzo pozytywne nastroje przed resztą zapowiadanych na ten rok albumów. Tym bardziej, że zaplanowane na trzeci kwartał "Sketches Of Brunswick East" będzie odejściem w totalnie innym kierunku.

Jędrzej Rakoczy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
23.6.2017

Wydawca:
Flightless/ATO/Heavenly

Lista utworów:

The Tale Of The Altered Beast
1. A New World
2. Altered Beast I
3. Alter Me I
4. Altered Beast II
5. Alter Me II
6. Altered BEast III
7. Alter Me III
8. Altered Beast IV
9. Life / Death

The Lord Of Lightning vs. Balrog
10. Some Context
11. The Reticent Raconteur
12. The Lord Of Lightning
13. The Balrog
14. The Floating Fire
15. The Acrid Corpse

Han-Tyumi And The Murder Of The Universe
16. Welcome To An Altered Future
17. Digital Black
18. Han-Tyumi The Confused Cyborg
19. Soy-Protein Munt Machine
20. Vomit Coffin
21. Murder Of The Universe

Informacje o wykonawcy

King Gizzard & the Lizard Wizard

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.