Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Haim „Something to Tell You”

4 Sierpnia 2017

Drugi krążek siostrzanego tria z Kalifornii był jedną z najbardziej wyczekiwanych płyt lekkich brzmień tego kwartału, jeśli nie roku w ogóle. Debiutancki "Days Are Gone" dał sygnał wszystkim, którzy wypatrywali soft rocka nawiązującego do klasyki gatunku czymś więcej, niż tylko paroma taktami czy fragmentem tekstu. Tak popularny niegdyś podział głównych wokali i proste, ale przemyślane melodie dla wielu są cichą nadzieją na stworzenie nowego frontu indie. Wydane wcześniej albumy Lorde i The xx pozwalają także wierzyć w coś bardzo cennego i, niestety, coraz rzadziej spotykanego - różnorodność.

"Something To Tell You" jest łagodniejsza niż poprzedniczka i niemal bije od niej lipcowym upałem. Oba te czynniki automatycznie czynią z płyty atrakcyjną pozycję dla stacji radiowych. Singiel "Want You Back" spisał się całkiem przyzwoicie na amerykańskiej liście alternatywnych przebojów, docierając do 27 miejsca. Duża w tym zasługa smutnego, przypominającego trącanie kabla minimalizmu gitarowego i elektrycznego pogłosu bębnów. Na drugą stronę wybrano "Little Of Your Love" - nieco weselszy numer, stylistycznie przypominający twórczość Shanii Twain.

Zresztą nie tylko promujące krążek single mają pochmurny klimat; całość jest wachlarzem przykrych (choć nie melancholijnych) odczuć. Jest rozstanie z powodu niedojrzałości w stevienicksowym "You Never Knew". Ta kompozycja to cudowna podróż w czasie do lat 70., z której wracamy za sprawą miękkiego beatu na wyprowadzeniu. Jest utwór tytułowy, w którym Alana, Danielle i Este nerwowo tłumaczą się, a wręcz usprawiedliwiają ze swoich uczuć i próbują skłonić partnera do egzaltacji. Wszystko to oparte na delikatnie buczących keyboardach i nieregularnym, dobrze oddającym emocje piosenki rytmie.

Mamy też "Kept Me Crying", którego tematu można domyślić się po samym tytule. Siostry Haim faktycznie brzmią, jakby wciąż przełykały łzy i prowadziły ostatnią rozmowę z prawie byłym chłopakiem. W tym kawałku głuche bębny i plumkający bas świetnie kontrastują z przesłodzoną solówką gitary. Spoiler alert: nie ma happy endu. Zdecydowanie najsmutniej jest na zamykającym płytę "Night So Long". Powtarzane wysokim głosem wersy w stylu "I say goodbye to love again" w połączeniu z grobowo niskim basem mogą przygnębić nawet w najbardziej słoneczne dni. Jest wreszcie wnoszący pozytywny pierwiastek "Found It In Silence", w którym żwawe, żeby nie powiedzieć aroganckie smyczki akompaniują wyznaniu o bliskości odkrytej w ciszy.

Dodatkowym potwierdzeniem potencjału dziewczyn z Los Angeles są gościnne występy kilku uznanych w alternatywnym świecie muzyków. Na "Something To Tell You" pojawiają się m.in. znany z Vampire Weekend Rostam Batmanglij, saksofonista Matt Bauder czy założyciel Jellyfish i Imperial Drag Roger Joseph Manning Jr. Jeśli trio nadal będzie proponować współpracę najlepszym, to nie ma się co martwić o poziom następnej płyty. Oczekiwanie na jej premierę to już inna kwestia.

Jędrzej Rakoczy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
7.7.2017

Wydawca:
Polydor Records

Lista utworów:

1. Want You Back
2. Nothing’s Wrong
3. Little Of Your Love
4. Ready For You
5. Something To Tell You
6. You Never Knew
7. Kept Me Crying
8. Found It In Silence
9. Walking Away
10. Right Now
11. Night So Long

Informacje o wykonawcy

Haim

Inne recenzje płyt wykonawcy

Haim - Days Are Gone
Haim „Days Are Gone&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: mateusz.biegaj
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.