Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Helloween „Gambling With The Devil”

Na ile jesteśmy krajem pełnym porządnych ludzi? Na ile publika polska zna scenę metalową? Wydaje się, że zachwyt Bruce'a Dickinsona nad polską publicznością na koncercie na stadionie Gwardii w Warszawie w tym roku, to jednak pochwała na wyrost. Wydaje się, że jednak daleko nam do krajów skandynawskich gdzie rock i metal są niezwykle popularne. W Polsce porządne kopanie dupska i mięso z głośników, to chyba wciąż rzadkość. Fani hard rocka i metalu, nie mają swoich mediów, organizują się sami wokół amatorskich stron internetowych, późnonocnych audycji radiowych i lokalnych klubów z dobrą muzyką. Tata uczy syna słuchać muzyki, syn dowiaduje się od kolegi o jakimś zespole, a poza tym? Wielu młodych ludzi posłuchałoby czegoś, czego jeszcze nie znają i mają nawet po temu możliwość, internet jest wszechpotężnym źródłem wszelkiej wiedzy i wszelkich danych, tylko trzeba wiedzieć co weń wpisać. I tu pojawia się problem. Bo skąd się dowiedzieć, że gdzieś tam w świecie istnieje zespół, który gra świetną muzykę? Jak nie od taty (który pamięta pewnie czasy sprzed 20 lat, ale nic później) jak nie od kolegi, to skąd?

Po co taki wstęp do recenzji płyty tak znanego zespołu jak Helloween? Ano właśnie dlatego, że z tą popularnością w naszym kraju wcale nie jest tak dobrze. Ten niesamowity niemiecki zespół tworzy od roku 1984, nagrał mnóstwo znakomitej muzyki. Mimo to podczas trasy koncertowej w 2005 roku jeden z 3 zaplanowanych koncertów musiał zostać odwołany ze względu na niską sprzedaż biletów. Zespól, który jest w stanie zgromadzić pełną halę w Brazylii, w Japonii, a nawet bliżej, w Bułgarii, nie może zorganizować większego koncertu w Polsce (planowany był także koncert w Chorzowie na stadionie Słąskim, jednak ten także odwołano). Nie będę tutaj zagłębiał się w różne wynurzenia na temat mediów main stream i karmieniem nas "Tańcem z gwiazdami" zamiast przyzwoitych kulturalnych/muzycznych programów. Faktem jest, że scena rockowa i metalowa w Polsce to sfera kulturalna bez wsparcie medialnego i finansowego. Amatorska, oparta na pasji i zaangażowaniu pojedynczych osób. Stąd też, co jest przerażające, nie wszyscy z czytających tą recenzję muszą w ogóle wiedzieć o jakim zespole mowa. Jeśli jest pośród was ktoś, kto porusza się w klimatach power metalu, ktoś kto lubi Ironów, Judas Priest, Gamma Ray, czy chociażby Hammerfall, albo Manowar, ten nie może ominąć Helloween.

Co do nowej płyty... Jazda obowiązkowa. Helloween miało w swojej karierze momenty słabe (Pink Bubbles Go Ape) i bardzo mocne (The Dark Ride, Rabbit Don't Come Easy, The Time Of The Oath), teraz mamy do czynienia z całą pewnością z tym mocnym momentem. Album jest znakomity. Nie ma ani chwili na nudę. Mamy tutaj połączenie mrocznej strony zespołu, z tą bardziej ciepła, dowcipną i wesołą. Znajdziemy kawał mocnego grania jak Kill It, ale przede wszystkim znajdziemy dużą porcję utworów, które wpadają znakomicie w ucho i nie chcą opuścić głowy przez bardzo długi czas ? niosące niesamowitą energię The Bells Of The Seven Hells, lżejsze, ale wspaniałe Fallen To Pieces, czy I.M.E , które oddaje metalowy bunt jak żaden inny utwór. Płytę wieńczy Can Do It niosące dużą dawkę optymizmu i dobrej energii.

Teraz słówko do tych, którzy odrobili lekcje i jednak znają Helloween. Jeśli kochacie jak ja Rabbit Don't Come Easy i The Dark Ride nie możecie ominąć najnowszego wydawnictwa grupy. Gambling With The Devil z całą pewnością zajmie zasłużone miejsce pośród największych osiągnięć zespołu. Kawał porządnego mięsa...
Jak szkoda, że nie możemy liczyć na koncert, na którym usłyszymy nagrania z nowej płyty. Helloween jest aktualnie pod koniec długiej trasy po całym świecie, włączając w to USA i Kanadę. Niestety, wiedzą już, że ciężko zorganizować koncert w Polsce...

Krzysztof "Qudłaty" Czupryński

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
26.10.2007

Wydawca:
SPV GMBH

Lista utworów:

Crack The Ridle - 1:06
Kill It - 4:13
The Saints - 7:06
As Long As I Fall - 3:41
Paint a New World - 4:27
Final Forture - 4:46
The Bells of the 7 Hells - 5:22
Fallen to Pieces - 5:52
I.M.E. - 3:46
Can Do It - 4:30
Dreambound - 5:57
Heaven Tells No Lies - 6:56

Informacje o wykonawcy

Helloween

Inne recenzje płyt wykonawcy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.