Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Greta Van Fleet „From The Fires”

12 Marca 2018

Na twórczość Greta Van Fleet wpadłem zupełnie przez przypadek, a mianowicie - z polecenia. Kapelę tę tworzą trzej bracia o bardzo swojsko brzmiącym nazwisku Kiszka (domyślam się, że chłopaki mają polskie korzenie) oraz ich kolega Daniel Wagner grający na perkusji. 21 kwietnia 2017 Amerykanie wydali debiutancką epkę "Black Smoke Rising" z czterema autorskimi numerami, natomiast już w listopadzie ukazała się druga epka "From The Fires", którą można poniekąd traktować jak debiutancki longplay, ponieważ zawiera 32 minuty muzyki i osiem utworów (w tym cała debiutancka epka + dwa nowe utwory + dwa covery). Doznałem szoku, gdy wpisałem nazwę zespołu na Youtube. Chłopcy w wieku nastoletnim, prędzej wyglądający na boysband, wycinający hard rocka z mocnymi wpływami bluesa miło mnie zaskoczyli. Gdy wokalista Joshua Kiszka zaczął śpiewać, zacząłem nie dowierzać, czy aby na pewno nie mamy tutaj jakiegoś playbacku, jakiegoś rockowego Milli Vanilli. Chłopak śpiewa jako żywo jak młody Robert Plant, choć z wyglądu bardziej przypomina Justina Biebera niż blondwłosego wokalistę Led Zeppelin gorszącego w swoich czasach obrońców moralności niedwuznacznymi tekstami i rozpiętą koszulą odsłaniającą klatkę piersiową.

Płyta zaczyna się z przytupem, gdy przyjemnie bujający riff gitarowy inauguruje kompozycję "Safari Song" okraszoną iście zeppelinowskimi wrzaskami. Otwieraczowi nie ustępuje w żaden sposób hard rockowy, aczkolwiek trochę mniej dynamiczny "Edge Of Darkness", który jest moim osobistym faworytem. Duży zastrzyk przebojowości niosą takie numery jak "Highway Tune" czy "Talk On The Street", które zdradzają talent chłopaków do wymyślania interesujących melodii. Zamieszczono także na tej króciutkiej płytce utwory, które pokazują nieco łagodniejsze oblicze Grety, jak "Flower Power" z bardzo sympatycznymi organami na zakończenie czy dwie bardzo ciekawe przeróbki - "A Change Is Gonna Come" Sama Cooke'a oraz "Meet On The Ledge" Fairport Convention, które zostały zaaranżowane w taki sposób, że absolutnie nie gryzą się z pozostałymi kompozycjami.

Czy Greta Van Fleet jest sensacją, fenomenem, objawieniem i nadzieją rocka? Szczerze mówiąc, trudno stwierdzić. Czas i kolejne wydawnictwa pokażą. Na ten moment mam powściągliwe odczucia. Bardzo się cieszę, że powstają zespoły, które w bezpośredni sposób nawiązują do lat siedemdziesiątych i klasyki rocka, ale czy to nie za mało, by używać tak górnolotnych określeń? Zeppelini w swoich czasach byli fenomenem, kapelą, która wypracowała własne brzmienie i patenty, mimo że zasłynęli z nazbyt daleko idących inspiracji innymi wykonawcami, mówiąc wprost - plagiatowali na potęgę, tyle że o oryginalnych wykonaniach dziś nikt nie pamięta, a płyty Planta, Page'a, Jonesa i Bonhama jak były, tak i wciąż są kultowe.

Wydaje mi się, że jeżeli młodzi panowie z Greta Van Fleet postarają się oddalić od Zeppelinów i poszukać czegoś nowego (w obrębie hard rocka i bluesa rzecz jasna), to będzie można tak daleko idące wnioski formułować. Na tę chwilę mamy do czynienia z interesującym retro hołdującym starym kapelom, których bracia Kiszkowie z zafascynowaniem słuchali w domu. Jeśli zatrzymają się w rozwoju (nim tak naprawdę zaczną się rozwijać), to skończą jako mocno promowany cover band Led Zeppelin, a tego chłopakom nie życzę. Jest w nich wielki potencjał, co słychać w autorskich numerach, a także w aranżach coverów, więc trzeba będzie poczynania tej kapeli z uwagą monitorować. Początki są obiecujące, choć nazywanie ich sensacją czy odrodzeniem rocka tylko dlatego, że brzmią jak autorzy "Stairway To Heaven", to troszkę za daleko idąca przesada.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
10.11.2017

Wydawca:
Republic

Lista utworów:

1. Safari Song
2. Edge of Darkness
3. Flower Power
4. A Change Is Gonna Come
5. Highway Tune
6. Meet on the Ledge
7. Talk on the Street
8. Black Smoke Rising

Informacje o wykonawcy

Greta Van Fleet

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.