Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Joe Satriani „What Happens Next”

13 Sierpnia 2018

Z czym się kojarzy słowo wirtuoz? Mnie osobiście z doskonałym i wybitnym opanowaniem swojego rzemiosła, co nierzadko odziera je ze świeżości oraz artyzmu. Na najnowszej, szesnastej już płycie "What Happens Next" wirtuoz gitary Joe Satriani postanowił nie kombinować zbyt przesadnie, nie tworzyć jakichś kosmicznych alter ego, tylko zaproponował słuchaczom dawkę miłej dla ucha, przystępnej, aczkolwiek kunsztownie napisanej muzyki, wykonanej z udziałem znanych w rockowym świecie kumpli. Dzięki temu powstały kompozycje, które pozwalają słuchaczowi potupać nóżką, pobujać się, jak i rozkoszować się pięknymi melodiami.

O ile obecność znanego z Red Hot Chilli Peppers perkusisty Chada Smitha nie jest może i do końca zaskoczeniem, bo w końcu panowie współpracowali ze sobą chociażby w supergrupie Chickenfoot, o tyle wybór basisty jest nie lada niespodzianką, gdyż za struny szarpie (i tylko szarpie) Glenn Hughes. Joe Satriani przyznaje w wywiadach, iż Glenn nie miał żadnych problemów z zaakceptowaniem nietypowej dla siebie roli, jaką jest wyłącznie skoncentrowanie się na nagraniu partii basu. "Głosu Rocka" nie usłyszymy na "What Happens Next" nawet przez ułamek sekundy, ale i też nie miałby on za bardzo przestrzeni dla siebie - to gitara ma tu śpiewać. Swoją drogą, dobór kompanów jest niezwykle korzystny, ponieważ Chad Smith i Glenn Hughes znają się jak łyse konie - perkusista "Papryczek" wielokrotnie uświetniał swoją obecnością solowe albumy lidera Black Country Communion. Znając ich muzyczne upodobania, możemy mieć pewność, że zapewnią Satrianiemu solidną podbudowę do gitarowych wygibasów, wykazując przy tym nieustępujące od zarania ciągoty do funkowego bujania. W każdym razie zgrana sekcja rytmiczna to już lwia część sukcesu.

Oczywiście płyta Satrianiego to płyta Satrianiego, więc musi być w głównej mierze podporządkowana gitarze elektrycznej, co nie oznacza także, że rytmiczni nie mogą zaprezentować swoich umiejętności - szkoda tylko, że Joe nie dał im więcej miejsca na to, by mogli się troszkę bardziej wykazać. Wiadomo jednak, że na płycie wirtuoza gitary sekcja rytmiczna pełni funkcję służebną. Popisów gitarowych jest tu oczywiście od groma, ale nie są one pustą ekwilibrystyką, cechują się bardzo dużą melodyjnością, choć ich nagromadzenie jeden po drugim może być niekiedy nieco uciążliwe, bo nie wszystko zostaje w pamięci od razu, ale to, co zostanie, z pewnością może zachwycić. Na pewno zaletą płyty jest jej niejednorodność. Mamy tu numery, w których wszyscy trzej panowie ostro dokładają do pieca (kojarzące się lekko z klasycznym już "Surfing With Alien" - "Energy" i "Headcrush" z szalejącym Hughesem), pozwalają sobie na funkowe bujanie ("Loopster", "Catbot" tudzież "Super Funky Badass") czy serwują urokliwe melodie jak w "Cherry Blossoms", w którym Satriani imituje gitarą fortepian, a także w niezwykle optymistycznie wybrzmiewających "Righteous", "Smooth Soul" i utworze tytułowym. Dobrze sobie, przynajmniej na początku, tę płytę dawkować powoli, najlepiej we fragmentach.

Joe Satriani obiecywał, że "What Happens Next" będzie przystępniejszym albumem w jego dyskografii i słowa dotrzymał. Jeśli spojrzymy na listę utworów, to zauważymy, że znaczna część kompozycji mieści się w standardowych trzech - czterech minutach. O dziwo, jakby się mogło wydawać, wcale też nie ma poczucia, że Satriani jakoś specjalnie powypychał te utwory na siłę patentami przytłaczającymi słuchacza. Można sobie zadać pytanie, dla kogo jest ta płyta. Czy dla wiernych fanów gitarzysty? Z pewnością, choć być może niektórzy będą psioczyć na wtórność. Czy dla nowych fanów? Jak najbardziej "What Happens Next" może posłużyć jako przewodnik "Joe Satriani w pigułce".

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

boggie

08:39, 07-12-2019 | zgłoś

Dobry dzień, Czy potrzebujesz bezpośredniej, łatwej i szybkiej oferty pożyczki z banku lub prywatnego pożyczkodawcy. Oferujemy pożyczkę w wysokości 3% rocznie. Jeśli potrzebujesz pożyczki, odpowiedz nam. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem tego e-maila: boggiegroup@gmail.com

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
12.1.2018

Wydawca:
Sony Music

Lista utworów:

1. Energy
2. Catbot
3. Thunder High on the Mountain
4. Cherry Blossoms
5. Righteous
6. Smooth Soul
7. Headrush
8. Looper
9. What Happens Next
10. Super Funky Badass
11. Invisible
12. Forever and Ever

Informacje o wykonawcy

Joe Satriani

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.