Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


U2 „How To Dismantle An Atomic Bomb”

Pierwsze przesłuchanie sprawiło mi niemałą przyjemność. To było jedno z tych, którym po wybrzmieniu ostatniego utworu towarzyszy miłe uczucie obcowania z dobrym albumem. Odpaliłem raz jeszcze, i jeszcze, i jeszcze. Nagle uświadomiłem sobie, że komuś tu nie zależy na muzyce, ale na kasie.

Pamiętacie Joshua Tree? Tę niesamowitą lekkość utworów wypływającą z brzmienia delikatnej elektroniki i gitary Edge'a, świetne kompozycje i wieczorowy klimat. A Achtung Baby? Potężny kop mieszaniny energii, nieukrywanej radochy grania, podparty znowu rewelacyjnymi utworami i politycznym (jak zawsze) przesłaniem. Pop? Szczyt muzycznego eklektyzmu i wariactwa, który wzbudzał w człowieku jakieś ukryte instynkty całkowitego prawie że parkietowego szaleństwa i ten porażający sample zdzierania styropianu w Gone po którym długo nie mogłem podnieść się z podłogi. To było COŚ. A potem? Równia pochyła. Wkurzający za każdym razem podział na dobre single i średnio-kiepską resztę na All That You Can?t Leave Behind, no i najnowsza płyta.

Ilu recenzentów i fanów zjechało Vertigo? Chyba już wszyscy zdążyli. A to najlepszy utwór na płycie. Najbardziej wyrazisty. Gitarowy zaciach w intrze, świetny riff uderzający potężnie, z punkową pulsacją w refrenie i hiszpańskie zaśpiewy Edge'a w tle. Dobrze wypadają też Crumbs From Your Table, wydłużony bliźniak Walk On ze świetnym motywem gitary i charakterystycznym zaśpiewem w finale zerżniętym totalnie z All That You Can't..., oraz nawiązujący w prostej linii do feelingu Joshua Tree Sometimes You Can't Make It On Your Own. Reszta? Resztę można określić słowem "wypadkowa". Pomysły z przeszłości poddane kiepskiemu liftingowi, zbieranina starych patentów, odgrzewanie bez pomysłu. Tofik, Tofik, co powiesz? - "U2? Brzyyyyyyyyyyyyydal..."

Jacek Cygan pewnie powiedziałby, że "dostrzega w tym prawdę", ale mnie ta "prawda" totalnie nie rusza. Nie podoba mi się. Pierwszy raz wiem na pewno, że polecieli na forsę. Szkoda. Bono, ile kasy Ci jeszcze potrzeba?

Aleksander "Malkavian" Stępień

Ocena recenzenta:
  • Ocena 2/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
22.11.2004

Wydawca:
Island

Lista utworów:

Vertigo – 3:11
Miracle Drug – 3:54
Sometimes You Can't Make It on Your Own – 5:08
Love and Peace or Else – 4:48
City of Blinding Lights – 5:47
All Because of You – 3:34
A Man and a Woman – 4:30
Crumbs from Your Table – 5:03
One Step Closer – 3:48
Original of the Species – 4:41
Yahweh – 4:22
Fast Cars – 3:44

Informacje o wykonawcy

U2

Inne recenzje płyt wykonawcy

U2 - Songs of Innocence
U2 „Songs of Innocence&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Paweł Lach
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.