Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


John Paul Jones „The Thunderthief”

Tak na wszelki wypadek nadmienię, że ten pan przed laty był basistą i aranżacyjną podporą grupy Led Zeppelin. Po rozpadzie zespołu pozostawał w cieniu swoich byłych kolegów, rzadko nagrywając coś pod własnym nazwiskiem, częściej pomagając innym wykonawcom (The Mission, R.E.M., Paul McCartney, Cinderella, Heart). Album The Thunderthief jest dopiero jego drugim dokonaniem solowym.

Płytę otwiera bardzo dynamiczne nagranie Leafy Meadows. Jest w nim coś z hard rocka, z wyraźnie wyeksponowaną linią basu i zakręconą solówką... Roberta Frippa. To nie jedyny, chociaż najbardziej znany gość na tym krążku. Oprócz niego w równie potężnie brzmiącym nagraniu pt. Angry Angry na gitarze zagrał Adam Bomb. Wszystkie inne instrumenty - poza perkusją - obsługiwał sam autor i kompozytor materiału. I trzeba przyznać, że zrobił to bardzo kompetentnie. Mało tego! Jego biegłość w grze na gitarze, mandolinie i wielu innych pokrewnych instrumentach (ukulele, koto) jest o niebo lepsza niż obecna kulawa sprawność Jimmy Page'a. Trzeba też dodać, że Jones jest też dobrym klawiszowcem.

Niestety nie jest najlepszym wokalistą, o czym możemy się przekonać słuchając próbek jego śpiewu na tej płycie. Cienko przędzie zwłaszcza w tych motorycznych, cięższych brzmieniowo nagraniach (The Thunderthief, Angry Angry). Dużo lepiej wypada w nastrojowej kompozycji Ice Fishing At Night, czy na przykład w zamykającej album folkowej, akustycznej pieśni Freedom Song. Pozostałe nagrania to dziełka instrumentalne, w których można znaleźć elementy muzyki Wschodu (Shibuya Bop), czy staroceltyckiego folku (Hoediddle). Ciekawy i wciągający materiał

Andrzej ''Szczepek'' Szczepkowski

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
5.2.2002

Wydawca:
Discipline Global Mobile

Lista utworów:

Leafy Meadows – 5:10
The Thunderthief – 5:58
Hoediddle – 7:00
Ice Fishing at Night – 4:31
Daphne – 4:50
Angry Angry – 5:54
Down to the River to Pray – 4:17
Shibuya Bop – 5:56
Freedom Song – 2:37

Informacje o wykonawcy

John Paul Jones

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.