Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Kremlowskie Kuranty „Zanim”

Pochodzący z Jasła Kuranci to już weterani sceny niezależnej (zespół powstał w 1986 roku). Łącząc punk rocka literackiego z rockabilly Kremlowskie Kuranty zbudowały pewien wyróżnik w swojej mzyce - tym czymś jest charyzmatyczna liryka tekstów przenikająca ich muzykę powodując, że to słowo zdobi dźwięk, u Kurantów zawsze pełne ironii i ostracyzmu. Właśnie dlatego jest to jeden z niewielu tak arcyciekawych zespołów polskiej alternatywy.
Zanim, prócz wszystkich wyznaczników charakteryzujących muzykę KK, ma w sobie szczególny rodzaj nonszalancji, zaangażowania i rebelii będących spuścizną awangardy rockowej wczesnych lat 80. To 11 piosenek przepełnionych urokiem wschodniosłowiańskiej przekory, w których pazur miesza się z łagodnością (na płycie m.i. muzyka Kurantów do "Burii" Puszkina śpiewana po rosyjsku z wykorzystaniem motywu klasycznego walca rosyjskiego "Wzgórza Mandżurii" - to jeden ze smaczków punkowej przeszłości Kremlowskich Kuratów, którzy wydali jeszcze kasetę Kremlowskie Kuranty 1995 nakładem NNNW oraz płytę i kasetę Ludzie to kupią 1999 pod egidą Shing Rec.).
Całość zgrabnie niesiona przez rozpoznawalny, charakterystyczny lekko zachrypnięty głos Irka Dańko przecinany metalicznym i głębokim wokalem Agnieszki Boroń. 19 letnie Kuranty dzierżą historyczną flagę starej i znakomitej muzycznej alternatywy okraszoną równie znakomitymi tekstami, jakby żywcem wyjętymi z najlepszej prozy. Zanim to lekko psychodeliczna płyta niezwykle klimatyczna i pozytywnie depresyjna, jak na Kremlowskie Kuranty przystało. Znakomicie.

Izabela "Iza( )el" Larisz

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2004

Wydawca:
NiktNicNieWie

Lista utworów:

Zanim - 4:16
Lokatorzy - 4:54
Mówili - 2:46
Trojka - 3:49
Wszystko płonie - 4:05
Zupa - 4:33
Rozdwojenie - 4:49
Nocna mantra - 5:01
Bezcelnie - 4:60
Co minutę - 2:59
Buria - 2:14

Informacje o wykonawcy

Kremlowskie Kuranty

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.