Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Led Zeppelin „I”

Debiut absolutnie doskonały...

Rok 1969 był rokiem szczególnym. Debiut m.in. King Crimson, festiwal Woodstock i wiele, wiele innych zdarzeń muzycznych dało podstawy, by mówić dziś o tej magicznej dacie jako o roku szczególnym. Oczywiście wśród tych zdarzeń, jednym z ważniejszych, był debiut płytowy Led Zeppelin. Najpierw jednak spójrzmy na historię początków formacji.

Jimmy Page, gitarzysta współpracujący m.in. z The Who, The Kinks i Them, w 1966 r. dołączył do grupy The Yardbirds. Gdy w lipcu 1968 r. doszło w niej do rozłamu, postanowił stworzyć zespół The New Yardbirds. Pozyskał do współpracy basistę i pianistę Johna Paula Jonesa, następnie wokalistę Roberta Planta i perkusistę Johna "Bonzo" Bohnama. Działając jako The New Yardbirds, zgodnie z nazwą, wykonywali utwory The Yardbirds i niejako kontynuowali żywot słynnej grupy. Jednak po paru miesiącach zaczęli działać na własny rachunek. Zmienili nazwę na Led Zeppelin i w końcu 1968 r. dokonali nagrań w londyńskim studiu Olympic, które w styczniu roku następnego wydano na płycie Led Zeppelin I.

Nie jest to muzyka w pełni nowatorska. Jimmy Page rozwinął poszukiwania Jimiego Hendrixa i tria Cream i na ich bazie stworzył własny, charakterystyczny styl, który poźniej zaszufladkowano pod hasłem hard-rock. Jednak słyszymy tutaj i stricte blues-rockowe granie (You Shook Me czy I Can't Quit You Baby), i echa folku i psychodelii (Black Mountain Side, Your Time Is Gonna Come), a nie czysty hard-rock, taki, jaki gościł np. na Machine Head Deep Purple. Mniejsza o etykiety. Ważne jest to, że muzyka zawarta na "jedynce" jest muzyką DOBRĄ, a to jest najważniejsze.

Trudno wyróżnić jakikolwiek utwór, ponieważ każdy wnosi coś do obrazu płyty i nie ma tutaj "wypełniaczy". Good Times Bad Times to mocny akcent na otwarcie i informacja dla słuchacza, by nie odchodził za daleko, bo będą dziać się rzeczy niesamowite. Co prawda Babe I'm Gonna Leave You usypia nieco naszą czujność wprowadzeniem akustycznych gitar, jednak wraz z You Shook Me powraca elektryczność i możemy powoli, bluesowo zapadać w trans. Dazed And Confused to majstersztyk i najlepszy utwór na albumie. Najdokonalszy z doskonałych. Krzykliwy, porażający swoją siłą kawałek powoduje, że adrenalina wzrasta do naprawdę niebezpiecznego poziomu. Ta gitarowa agresja, płacz, radość - Jimmy Page roztacza przed nami cały wachlarz uczuć, jakie można przekazać za pomocą gitary, by po chwili pokazać, że potrafi również grać na gitarze akustycznej - Black Mountain Side. Za sprawą tej instrumentalnej miniaturki zakrada się duch orientu, który potem jeszcze nie raz będzie się w muzyce Led Zep pojawiać... Your Time Is Gonna Come intryguje "kościelnym" wstępem organów Hammonda, by później przybrać formę ballady czerpiącej z folku i psychodelii (te dźwięki gitary grane techniką slide!). Drapieżny Communication Breakdown ma siłę wczesnego, surowego rock'n'rolla. I Can't Quit You Baby to kolejny, po You Shook Me, blues z repertuaru Williego Dixona. To również kolejny fenomenalny kawałek na płycie. I wreszcie jazzujący wstęp sekcji rytmicznej zwiastuje początek końca - How Many More Times. Fenomenalny jest moment, gdy temat basu podejmuje gitara Page'a - miód na uszy!

Trudno uwierzyć, że Led Zeppelin istnieli zaledwie parę miesięcy, gdy rozpoczęli nagrywanie debiutanckiego albumu. Słychać tutaj zgranie, jakie większość zespołów osiąga dopiero po dłuższym okresia współpracy. Słychać wolność, jaka emanuje z tej muzyki. Jest na wszystko miejsce, żaden producent nie przycinał solówek i nie burzył dramaturgii utworów. Dzięki temu otrzymaliśmy album fenomenalny, pełny wspominanej wolności, pięknych utworów i ciekawych solówek. Trudno zresztą pisać coś innego o TAKIEJ płycie.

Michał "Art" Wilczyński

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (4)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
12.1.1969

Wydawca:
Atlantic Records

Lista utworów:

Good Times Bad Times - 2:46
Babe I'm Gonna Leave You - 6:41
You Shook Me - 6:28
Dazed and Confused - 6:25
Your Time Is Gonna Come - 4:34
Black Mountain Side - 2:12
Communication Breakdown - 2:30
I Can't Quit You Baby - 4:42
How Many More Times - 8:27

Informacje o wykonawcy

Led Zeppelin

Inne recenzje płyt wykonawcy

Led Zeppelin - How The West Was Won
Led Zeppelin „How The West Was Won&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Grzesiek Czech
Led Zeppelin - Celebration Day
Led Zeppelin „Celebration Day&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Paweł Pałasz
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.