Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Mellencamp John „Cuttin' Heads”

Czasy, kiedy jego nagrania cieszyły się wielką popularnością, niestety już minęły. Nie znaczy to jednak, że nowe płyty artysty są gorsze lub zawierają mniej atrakcyjny repertuar. Tak nie jest, o czym świadczy choćby ten krążek. Po prostu tradycyjny amerykański rock z folkowym szlifem nie ma już takiego wzięcia jak w latach 80-tych. Zresztą nie tylko Mellencamp odczuł spadek zainteresowania nowymi propozycjami utrzymanymi w podobnym stylu. Tego samego doświadczają ostatnio np. Bruce Springsteen i Tom Petty.

Album Cuttin' Heads to kwintesencja stylu wypracowanego podczas blisko 30-letniej działalności artysty. Ten american, national rock style - jak można by go nazwać - to zestaw przystępnych rockowych piosenek i utworów balladowych. Co prawda w tych pierwszych nie mamy już tak wiele rajcującego grania, opartego na brzdąkających gitarach, ale namiastkę rockowego nerwu możemy usłyszeć np. w Just Like You i Worn Out Nervous Condition. Nie są to jakieś nadzwyczajne czady, ale tym nagraniom nie brakuje energii. Z kolei w tych spokojniejszych kawałkach często w roli folkowego ocieplacza występują skrzypce, akordeon, mandolina i akustyczne gitary, czyli te elementy, które tak wspaniale przyozdobiły jedną z najlepszych płyt Mellencampa The Lonsome Jubilee. Dobrym tego przykładem są utwory: Peaceful World, Deep Blue Heart i ocierający się o country In Our Lives.

Mimo, że ten melodyjny zestaw utworów na czele z przebojowym Women Seen utrzymany jest w dobrze znanym stylu artysty, znalazło się w nim miejsce na dwie niespodzianki. Pierwszą jest otwierająca album kompozycja tytułowa, w która zawiera sporo czarnych brzmień i wokali, nie wyłączając rapowego wtrętu. Tą drugą - mniej udaną - jest stylizacja reggae'owa w nagraniu Shy. Ale tak na dobrą sprawę to jedyny poważniejszy kiks tej płyty.

Andrzej ''Szczepek'' Szczepkowski

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
16.10.2001

Wydawca:
Columbia

Lista utworów:

Cuttin' Heads – 5:03
Peaceful World – 4:05
Deep Blue Heart – 3:29
Crazy Island – 3:47
Just Like You – 4:04
The Same Way I Do – 3:20
Women Seem – 5:14
Worn Out Nervous Condition – 3:32
Shy – 3:25
In Our Lives – 4:03

Informacje o wykonawcy

Mellencamp John

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.