Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Nightwish „Oceanborn”

"Oceanborn" to druga płyta fińskiej grupy Nightwish. Po udanym debiucie wszyscy fani gotyckiego grania z utęsknieniem oczekiwali następnego płodu zespołu, a właściwie oceanicznego płodu (oceanborn). Album ukazał się w roku 1998 i z nie zawiódł.

Zaczynamy od razu od mocnego uderzenia. "Stargazers" to dobry utwór na początek. Szybki i łatwo wpadający w ucho. Następnie gdy już poetycki tekst o obserwatorach gwiazd przeniesie nas w niewątpliwie magiczny świat muzyki Nightwisha rozpoczynamy podruż przez ogród Getsemański. "Gethsemane" obfituje w podwujną stopę umiejętnie wplataną w całość muzyki i słucha się wspaniale. Teraz już nie można mieć wątpliwości, że przed nami godzina uczty muzycznej. Dalej spotkamy się z całą masą wielce umiejętnie tworzonych kompozycji o zrużnicowanym klimacie. Będziemy u boku diabła podrużować przez ciemny ocean ( The devil and the dark ocean) i zanurzymy się w instrumentalnym księżycowym tańcu ( Moondance ), który jest o tyle zaskakujący, że nosi raczej cechy charakterystyczne muzyki Celtów,a nie nordyckie tak jak by to narzucało pochodzenie zespołu. Przejdziemy sakrament dziczy ( Sacrament of wilderness) ale niedługo później wzruszymy się słuchając opowieści o łabędzim sercu ( Swanheart). To niesamowite zróżnicowanie klimatyczne i tematyczne utworów powoduje, że płyte można słuchać niezmiennie nawet kilka razy pod rząd. Nie radze jednak przy niej prowadzić samochodu, gdyż oprucz niemal operowej suity jaką jest "Swanheart" reszta płyty jest niezwykle porywająca i dynamiczna przez co aż kusi do przyduszenie pedału gazu do granic możliwości. Płyta kończy się opowieścią o tym czego wielu z nas bardzo chciałoby zaznać czyli spacerem w przestworzach. I rzeczywiście, tytuł ten jest adekwatny do tego co pod sobą kryje. Można zamknąć oczy i wraz z Nightwishem szybować będąc niesionym przez niebiański głos Tarji Turunen. "Walking in the air" to ballada, jednak zupełnie inna niż "Swanheart". Różni się klimatem i dostrzegam w niej więcej śladów tego, że mamy wciąż do czynienia z zespołem metalowym.

Podsumowując. Płyta "Oceanborn" to niewątpliwy sukces muzyków z Finlandii. W muzyce słychać dojżałość, a pomysły tutaj zawarte nie są tylko reinterpretacją wcześniejszych już stworzonych, ale całkiem nową wizją. Bardzo zachęcam do zakupu tej płyty. A sobie życzę bym miał zaszczyt usłyszeć kiedyś ten wspaniały zespół na żywo i opisać wam to wydarzenie. Mam nadzieje, że tak krótka recenzja zachęci was, fanów gotic metalu do sięgnięcia po kompozycje Nightwisha, tym bardziej, że słuchając tej płyty po raz pierwszy nie wiedziałem, że to co najlepsze w twórczości zespołu jeszcze przede mną...

Krzysztof "Qudłaty" Czupryński

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
7.12.1998

Wydawca:
Spinefarm/Drakkar/Century Media

Lista utworów:

Stargazers - 4:28
Gethsemane - 5:22
Devil & the Deep Dark Ocean - 4:46
Sacrament of Wilderness - 4:12
Passion and the Opera - 4:50
Swanheart - 4:44
Moondance - 3:31
The Riddler - 5:16
The Pharaoh Sails to Orion - 6:26
Walking in the Air - 5:31
Sleeping Sun - 4:05
Nightquest - 4:16

Informacje o wykonawcy

Nightwish

Inne recenzje płyt wykonawcy

Nightwish - Endless Forms Most Beautiful
Nightwish „Endless Forms Most Beautiful&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Martyna Kucińska
Nightwish - Century Child
Nightwish „Century Child&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Krzysztof "Qudłaty" Czupryński
Nightwish - Dark Passion Play
Nightwish „Dark Passion Play&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Krzysztof "Qudłaty" Czupryński
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.