Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Nightwish „Century Child”

W rok po debiucie "Over the hills and far away" ukazał się nowy album fińskiego Nightwish. Mimo, iż długo czekać nie musieliśmy to i tak coniektórzy się stęsknili. Czy słusznie?

Żeby zrozumieć czym jest "Century Child" musisz przenieść się w świat magii. Oderwać swe stopy od ziemii i zacząć fruwać w przestworzach niesiony wspaniałymi motywami muzyki Nightwish. Znajdziesz tutaj wojne zaklętą w ostrych riffach gitarowych i ciężkiej perkusji, ale znajdziesz też niebiański spokój i uniesienia godne najwspanialszych uczuć. Staniesz się rycerzem, bohaterem, kochankiem i tysiącami innych osób w różnych miejscach i sytuacjach.

Płyta ta najlepiej trafi do osób, które parają się fantastyką czy rycerstwem. Niektóre utworu są niczym hymn zagrzewający do walki. Inne zaś stanowią opis niesamowitych, magicznych wydażeń, których nie doświadczy się inaczej jak przenosząc się w świat fantastyki.

Myślę, że właśnie to było celem zespołu gdy nagrywał ów wspaniały album. Nie chodziło o stworzenie następnej płyty ale o jeszcze doskonalsze przeniesienie słuchacza w świat jaki jawi się fińskim muzykom podczas komponowania tych metalowych symfonii. Jeśli miałbym porównać płytę do poprzednich to powiedziałbym, że najbardziej przypomina mi poprzednią kompozycję "Over the hills and far away". Przede wszystkim pod względem klimatu. Widać tutaj wyraźny postęp i dojżałość zespołu w stosunku do początkowych albumów.

Nie przedstawie tutaj zawartości każdego utworu z osobna,bo nie jest moją intencją popsuć Tobie, czytelniku niespodzianki gdy po raz pierwszy usłyszysz to arcydzieło. Jeśli lubisz jednak gotycki metal na bardzo wysokim poziomie, zaufasz mojej opini i sięgniesz po "Century Child" zaraz kiedy skończysz czytać.

Płyta ta stanowi dla mnie jasny dowód na to, że nie trzeba czegoś widzieć, żeby to przeżywać. Można wziąć do ręki książke i odbyć wspaniałą podruż, ale, dzięki Nightwish można też słuchając muzyki przenieść się w świat magii, bohaterstwa i wielkich czynów.

Wśród recenzentów w wielu dziedzinach panuje opinia, iż nie można przyznawać maksymalnych not. Ja jednak należę do tych, którzy uważają sztukę za jedyną rzecz na świecie, która ma prawo być doskonałą. Stąd też przyznaję dla Nightwish 5/5 w podziękowaniu za ostatnie tygodnie, które spędzam dzięki nim w innym świecie. Życzę przyjemnego słuchania.

Krzysztof "Qudłaty" Czupryński

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
24.5.2002

Wydawca:
Spinefarm/Century Media

Lista utworów:

Bless The Child - 6:12
End of All Hope - 3:54
Dead To The World - 4:19
Ever Dream - 4:43
Slaying The Dreamer - 4:31
Forever Yours - 3:51
Ocean Soul - 4:14
Feel For You - 3:54
The Phantom Of The Opera - 4:09
Beauty Of The Beast - 10:24

Informacje o wykonawcy

Nightwish

Inne recenzje płyt wykonawcy

Nightwish - Endless Forms Most Beautiful
Nightwish „Endless Forms Most Beautiful&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Martyna Kucińska
Nightwish - Once
Nightwish „Once&rdquo
Ocena: 4.54.54.54.54.5 (4.5)
Autor: Aleksander "Malkavian" Stępień
Nightwish - Angel Fall First
Nightwish „Angel Fall First&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Krzysztof "Qudłaty" Czupryński
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.