Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Tower „The Swan Princess”

The Swan Princess jest debiutanckim albumem zespołu Tower, grającego doom metal z elementami gotyku oraz folku.

Muzyka Tower jest mocno urozmaicona, na krążku słychać wiele muzycznych ozdobników w postaci klawiszy a nawet fletu altowego. Wokal to przede wszystkim growlnig Piotra Kollecka, w niektórych kawałkach towarzyszy mu głos kobiecy należący do Marion, który jest świetnym kontrastem do agresywnego śpiewu Piotrka - spokojny, smutny, tajemniczy?

Duże brawa należą się muzykom za wprowadzenie folku do swojej twórczości. Wyróżnia on muzykę Tower oraz czyni ją naprawdę interesującą. Elementy muzyki ludowej są ciekawie wkomponowane w całość, jednak zupełnie inaczej niż ma to miejsce na recenzowanych przeze mnie krążkach Finntroll'a. Panowie z Tower, folk na swoim albumie uczynili wyłącznie ozdobnikiem nadającym klimat ciężkim, metalowym kompozycjom natomiast motywy muzyki folkowej na albumach Finów stanowią niejednokrotnie szkielet utworu i gitara ma tam tylko zademonstrować inne spojrzenie na muzykę ludową.

Wyjątkiem od przedstawionej wyżej reguły towarzyszącej muzyce zawartej na The Swan Princess jest utwór piąty - My Lovely Princess, który w całości jest ludową kompozycją zagraną na gitarze akustycznej, tamburynie i altówce. Flet gra motyw przewodni, gitara jest podkładem, natomiast tamburyn swego rodzaju perkusją ;-) Całość tworzy typowo średniowieczny klimat, w utworze nie usłyszymy głosu Piotra.

Secret Land to kolejna bardzo klimatyczna kompozycja na płycie pokazująca kunszt wokalu Marion. Utwór rozpoczyna się łagodnym wprowadzeniem, którego motyw podejmują gitary. Na ich tle słychać Marion, która bynajmniej nie śpiewa jest to raczej dość dziwny rodzaj melorecytacji. W całość wplecione są dość dobre solówki gitarowe dodające smaku utworowi.

Ostatnim kawałkiem zasługującym na wyróżnienie jest Magic Nights, który świetnie łączy ciężkie brzmienie gitar, growling wokalisty oraz folk wykonywany głównie na flecie.

The Swan Princess grupy Tower jest krążkiem wymarzonym na debiut, muzycznie - praktycznie bez mankamentów. Całość jednak posiada jeden poważny feler, mianowicie język. Wokal wykonany jest w języku angielskim ubogim w słownictwo i nie pozbawionym błędów. Widać, że tłumaczony był z języka polskiego. W tym miejscu nasuwa się pytanie - po co na siłę przekładać teksty na angielski - czyżby nasz język był aż tak beznadziejny, nie nadający się do śpiewu? Nie sądzę.

Mariusz "Consus" Kabała

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
1998

Wydawca:
Metal Mind

Lista utworów:

Dark room - 05:55
The swan princess - 04:14
Magic nights - 03:54
Shadows - 02:39
My lovely princess - 02:33
Victim - 03:07
Secret land - 04:22
Vampire - 04:19
Night of sin - 04:18
Scarlet - 01:31
The edge of heaven - 02:02
Silent fall - 09:39

Informacje o wykonawcy

Tower

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.