Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Total Devastation „Roadmap of Pain”

Total Devastation to nowe dziecko death metalowego nurtu rodem z Finlandii. Zespół w skład którego wchodzi sześciu muzyków ma na swoim koncie pięć wydanych nagrań demo oraz właśnie recenzowany debiutancki krążek - Roadmap of Pain, który w naszym kraju wydany został nakładem Conquer Records.

Tyle tytułem wstępu. Przechodzimy do właściwej części recenzji. Jak można przeczytać w informacji prasowej Roadmap of Pain to agresywny, nowoczesny death metal. Rzeczywiście mógłbym się zgodzić, że jest to muzyka nowoczesna ale czy rzeczywiście death metal?
Finowie serwują słuchaczom nieco ponad 45 minutową dawkę muzyki. Muzyki nasyconej pokaźną ilością elektronicznych ozdobników. Tak, elektronika do element który szczególnie wyróżnia debiut Total Devastation.

Sam album z wyjątkiem growlingu Jaakko Heinonena z death metalem nie ma wiele wspólnego. Owszem znajdziemy na Roadmap of Pain szybkie i ciężkie elementy, jak np. w drugim kawałku na płycie - Struggling From Chokehold. Jednak obraz całości daleki jest od deathowego standardu. Muzyka jak przystało na bądź co bądź produkcję ekstremalną jest bardzo agresywna. Mógłbym pokusić się o stwierdzenie, że właśnie ta agresja i elementy elektroniczne to wyznaczniki muzyki tego fińskiego sekstetu. Agresja, gniew i brutalność emanuje z każdego dźwięku zawartego na Roadmap of Pain. Warstwa tekstowa dotyka brudu ludzkiej egzystencji, poszukiwania lepszej drogi, sposobu życia. Wszystko podane w dosadny i prosty sposób uderza słuchacza swoją prawdziwością.
Muzyka jaką stworzył ten zespół nie jest specjalne skomplikowana, ciężko doszukać się tu specjalnie trudnych gitarowych riffów. Prostota i dosadność to kolejne cechy które można przpisać Total Devastation.
Chcąc sklasyfikować tą płytę napotkamy się na duży problem. Jak już wspomniałem na początku muzycy piszą o swojej twórczości określając ją mianem death metalu, jednak jest to duże uogólnienie. W rzeczywistości Roadmap of Pain łączy w sobie wiele różnych nurtów. Odszukać można momenty rockowego grania i oczywiście wspominaną tu już niejednokrotnie wszechobecną elektronikę. Wszystko to sprawia, że płyta na pewno szybko się nie znudzi.

Debiut niezwykle udany, ciężko znaleźć muzykę podobną do tego co zaprezentowano na Roadmap of Pain. Mroźny powiew świeżości prosto z Finlandii. Album na pewno nie spodoba się wszystkim, jednak każdy kto poszukuje czegoś nowego w metalu powinien zapoznać się z propozycją muzyków Total Devastation myślę, że nie zawiedzie się.

Mariusz "Consus" Kabała

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2003

Wydawca:
Firebox Records

Lista utworów:

I Am God
Struggling From Chokehold
Disguise
Fragments
Production Peak
Left Hand Of The Devil
Fleshing
Let It Bleed
Prepare To Die
Ignoring Pain

Informacje o wykonawcy

Total Devastation

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.