Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Republika „Nowe Sytuacje”

I oto mamy poszerzone, jubileuszowe (okazja: 20-lecie grupy) wydanie debiutanckiego albumu Republiki. Żal mi okładki. Kolejny raz otrzymujemy ten album na CD i kolejny raz okładka nie jest skanem z orginalnego LP. Komu potrzebna ta flaga na okładce ? Przecież nie ma tu Białej Flagi (na podstawowym Lp)!!! Powinny być same czarno-białe pasy, tak doskonale współgrające z muzyką.

Zacznę od banału. To piękna płyta. Zachwyca surowym, przejrzystym brzmieniem. Całość skupia się wokół postaci Grzegorza Ciechowskiego. To on skomponował całość i napisał teksty, on je śpiewa. On gra na fortepianie, traktując go jak gitarę - fortepian podaje riffy, gra akordy... On gra również na flecie, zbliżając się czasem (Nowe Sytuacje, Śmierć W Bikini) do stylu Iana Andersona z Jethro Tull. Gitarowe solówki Zbigniewa Krzywańskiego też nie pozostawiają wiele do życzenia, a sekcja Paweł Kuczyński - Sławomir Ciesielski sprawnie napędzają całość.

Album otwiera utwór tytułowy. Wysmakowany, dopracowany, a mający jednak nutkę zadziorności. I chłodny jak całość. Później w ciągu kolejnych utworów, krystalizuje się nasza opinia o stylu Republiki. Napotykamy niemal punkowe kombinacje akordów(Będzie Plan) i schizofreniczne wręcz klimaty (Prąd), i coś w klimacie rock'n'rolla (Znak "="). Co ciekawe, interesujące pomysły w sferze melodiii, akordów, rytmu są podawane przez te same instrumenty. Perkusja, bas, gitara, fortepian, flet i - nierzadko traktowany instrumentalnie - głos.

Teksty podzieliłbym na dwie kategorie. Pierwsza to utwory, osnute wokół wizji państwa totalitarnego, opartego na wzorcach z książek George'a Orwella - Folwark Zwierzęcy i 1984 (przy okazji: anglojęzyczne wydanie nowych sytuacji nosiło nazwę 1984 - przypadek?).
Jeżeli wszystko pójdzie dobrze
A tak zakłada plan
Już wiem co będziemy robić
Za pięć czy osiem lat (...)
Wybudujemy Biuro Planów
I Gmach Planowych Zmian
Opracujemy nowy plan dla świata
Pójdziemy z nim przez świat (Będzie plan)

Mój imperializm
Mój imperializm cię zje-je-je-je-je-je-je(...)
Skolonizuję twój brzuch(...) (Mój imperializm)

Wstajemy równo o godzinie DX
A przedtem wszyscy śnimy równe sny
Pod kranem program mycia nr 3
Centralny wyrównywacz nadał mi (Znak "=")

Druga kategoria tekstów kręci się wokół marzeń sennych (My Lunatycy, Halucynacje). Te pozostawiam bez cytatów, zachęcam do posłuchania Nowych Sytuacji. W końcu to płyta legendarna.

Na CD mamy jeszcze dwa remixy (Śmierć W Bikini i Biała Flaga oraz nowy utwór Nie pójdę do Szkoły. Więcej elektroniki, ale klimat Republiki. I jeszcze prezent dla posiadaczy PC-ta: teledyski do Smierci W Bikini i Porannej Wiadomości.

Podsumowując. Daję dziesięć punktów, minus jeden za okładkę, ale plus jeden za bonusy (szczególnie video). I polecam ten album, naprawdę warto.

Michał "Art" Wilczyński

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (2)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
22.9.1982

Wydawca:
Polton

Lista utworów:

Nowe Sytuacje - 4:26
System Nerwowy - 3:40
Prąd - 4:21
Arktyka - 4:07
Śmierć w Bikini - 4:23
Będzie Plan - 3:37
Mój Imperializm - 3:39
Halucynacje - 3:20
Znak = - 2:48
My Lunatycy - 4:19

Informacje o wykonawcy

Republika

Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.