Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Riverside „Rapid Eye Movement”

Nigdy nie miałam przekonania do koncept albumów. Kojarzyły mi się z patosem, nadmuchaniem, wydumaniem i przerostem formy nad treścią...

Chyba zmienię zdanie. Bęc. Dostaliśmy koncept i to w trzech częściach. Bęc. Od debiutanta. Bęc. Z Polski. Bęc. Co się dzieje? Bęc. Wpadłam.

Temat bliski chyba każdemu z nas. Poszukiwanie w sobie tego, co uchroniłoby nas przed samotnością. O błądzeniu i trudnych relacjach z samym sobą. "Reality Dream Trilogy". Składająca się z "Out of Myself", "Second Life Syndrome" i "Rapid Eye Movement".. Skupmy się na części trzeciej i ostatniej.

Kontynuują to, co zamierzyli. Są skomplikowane, długie, rozbudowane kompozycje; są pędzące na złamanie karku gitary; są przejścia rytmiczne, a więc jest tez odpowiednia dynamika; są klawisze wieńczące dzieło i są oryginalne, melodie.

Płyta jest podzielona na dwie części, znane z "Volte Face" z numeru dwa, "Fearless" i "Fearland", odwołujące się do tego, co na zewnątrz i tego, co wewnątrz człowieka.

Wymarzony początek. "Beyond the Eyelids". Bardzo rasowy kawałek. Jednocześnie drapieżny i delikatny. Zespół po raz kolejny udowadnia, że można te dwie pozorne sprzeczności połączyć i - ba! - robi to znakomicie. I do tego świetna, bardzo nośna melodia; jedna z takich, które ja nazywam "powietrznymi". Faktura tak gęsta, że lody topnieją. I od tej pory słuchacz już wie, że wszystko wobec tego albumu tylko nie obojętność. Potem hipnotyczny "Rainbow Box" i znany z EP - ki "02 Panic Room"; stylowy kawałek doprawiony elektroniką w granicach rockowego smaku. Jego druga część, spokojna, wręcz wzruszająca, urzeka prostotą i peknem w czystej postaci. Pod numerem cztery orientalizujący przez swój zaśpiew "Schizophrenic Prayer". Podobne echa odnajdziemy później w kończących album "Cybernetic pillow" i "Ultimate Trip". Na tym konczy się część "Fearless" - mocna, hipnotyczna, metalowo - progresywna. Podział jest tu bardzo naturalny; nie czuć zgrzytu przy dość gwałtownej zmianie nastroju. "Fearland". Akustyczne, wyciszone, po prostu piękne "Through the Other Side" i "Embryonic" . Choć może i mało odkrywcze (Pozdrowienia dla Szanownego Kolegi, który twierdzi, że Riverside to ciepłe kluchy), ale pokazuje, że nawet akustyczna gitara pasuje doskonale do Riverside. I już na sam koniec, wspomniane "Cybernetic Pillow" i "Ultimate Trip". Szczególnie ten ostatni utwór można by wpisać Riverside na wizytówce jako to, co stanowi kwintesencję muzycznych poszukiwań zespołu. Długo, zmiennie i genialnie. Nie bójmy się tego słowa, proszę państwa. "Rapid eye Movement" ma niesamowity, choć wręcz schizofreniczny klimat. Mroczny, gęsty, połamany. Strzeżmy się swoich demonów.

Zespół wyszedł cało z tego ryzykownego zadania, jakim był tryptyk o strach i zmaganiu z samotnoscia. Choć równie dobrze przecież mogłoby im się nie powieść (niech żyje polska mentalność!) . Wracają z tarczą. I do tego świat stoi przed nimi otworem.

Chylę czoła, panowie.

Ewa Chowańska

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (2)
dodajdo

Komentarze

ytseman23

15:45, 20-02-2014 | zgłoś

Jak dla mnie 5/10 - poprawnie, ale przeciętnie; można posłuchać. Stylistycznie bez specjalnych zmian w stosunku do "SLS", ale niestety poziom nagrań jest zdecydowanie słabszy. Nagrania są mało wyraziste, nie przykuwają uwagi, brakuje znakomitych melodii z poprzedniczki. To nadal jest niezła płyta, ale z trylogii zdecydowanie najsłabsza (?) Cała mini-recenzja, a także pozostałe płyty Riverside (i nie tylko) są opisane na moim blogu http://ytseman.blogspot.com/2013/09/tresciwa-seria-po-riverside-cz-1.html

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
9.10.2007

Wydawca:
InsideOut Music

Lista utworów:

Part One: Fearless

Beyond The Eyelids - 7:56
Rainbow Box - 3:37
02 Panic Room - 5:29
Schizophrenic Prayer - 4:21
Parasomnia - 8:10

Part Two: Fearland

Through The Other Side - 4:06
Embryonic - 4:10
Cybernetic Pillow - 4:46
Ultimate Trip - 13:13

Bonus Disc

Behind The Eyelids - 6:17
Lucid Dream IV - 4:32
02 Panic Room (remix) - 3:23
Back To The River - 6:28
Rapid Eye Movement - 12:39

Informacje o wykonawcy

Riverside

Inne recenzje płyt wykonawcy

Riverside - Memories In My Head
Riverside „Memories In My Head&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Kamil Pietrzyk
Riverside - Out of myself
Riverside „Out of myself&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Bartłomiej "Eternus" Biga
Riverside - Shrine of New Generation Slaves
Riverside „Shrine of New Generation Slaves&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Bartłomiej Wójcik
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.