Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Różni wykonawcy „Polski Art-Rock vol. 2”

Kolejna porcja polskiego art-rocka. Kolejny dowód na to, że mamy spore tradycje w muzyce progresywnej, które starannie pielęgnujemy. Każdy rok przynosi nam naprawdę sporo dobrej, progresywnej muzyki. Niestety, większość grup działa w prawdziwym podziemiu, bo na porządną promocję takiego grania w mediach nie ma co liczyć. Oczywiście są wyjątki - audycje Piotra Kosińskiego, Piotra Kaczkowskiego czy Jerzego Skarżyńskiego (Radio Kraków), ale jest tych wyjątków za mało. Szkoda, bo większość polskich zespołów ma dużo do powiedzenia. Polski Art-Rock vol.2 jest tego świetnym przykładem.

Więcej niż na częśći pierwszej zespołów nieznanych, debiutujących. Z formacji znanych są właściwie dwie - Ankh i RSC - ich utwory stanowią swoistą "klamrę". Pierwsza proponuje nieco psychodeliczną (mówię o aurze) muzykę okraszoną brzmieniem skrzypiec Michała Jelonka, druga trwa przy swoich muzycznych fascynacjach - premierowy utwór Ty i ja przywołuje klimat wcześniejszych propozycji RSC. Są skrzypce, jest Hammond, jest Mellotron... Jest sympatycznie.

Pomiędzy znanymi zawarto osiem kompozycji grup mniej znanych, niekoniecznie debiutujących. Nie piszę, że młodych, bo otwierający ten przegląd andrychowski Golem istnieje już 21 lat! Do dnia dzisiejszego nie ukazała się żadna oficjalna płyta z ich materiałem. Szkoda, bo muzyka jest bardzo dobra i z pewnością zasługuje na porządną edycję na CD. Muzycy proponują wyłącznie instrumentalne granie obfitujące w piękne tematy gitary i klawiszy, częste zmiany rytmu i nastrojów... To tak muzyczna opowieść, niekończąca się suita. Słucha się tego wyśmienicie, a odniesienia do wielkich, m.in. Genesis (wstęp przypominający Watcher Of The Skies), Yes (brzmienie gitary) czy Focus (sposób prowadzenia niektórych melodii) tylko ubarwiają muzykę i podnoszą jej wartość. Płyta Golema byłaby wspaniałym prezentem dla polskich prog-fanów. Czekamy...

Intryguje propozycja olkuskich Żywiołów. Zestaw klarnet / gitara / bas / perkusja przypomina mi propozycje yassowców. Muzycy Żywiołów są jednak dalecy od takiej muzyki - proponują dość ciężkie (pachnące wręcz grunge'm), psychodeliczne granie. Dziwna to muzyka, ale wciąga. Obecnie zmienił się skład zespołu i Żywioły kierują się w stroną grunge'u - wkrótce powinni wydać nowe demo, wtedy napiszę więcej.

Katowicka Mediana w pierwszej kolejności skojarzyła mi się z Throwing Muses - za sprawą głosu Agnieszki Karaś. Proponują "miękką" (klawisze!) muzyką o progresywnych inklinacjach. Bardzo dobrze się tego słucha i z pewnością warto się tą grupą zainteresować. Brak tutaj połamanych rytmów, długich solówek czy skomplikowanych zabaw formą. I dobrze, czasem potrzeba muzyki ambitnej, ale nieco prostszej.

Potrzeba choćby po to, by odetchnąć przed Diabolus in Musica - propozycją krakowskiej formacji Gargantua. Wstęp niczym Henry Fool, jazz-rockowy temat gitary (przypominający Apostolisa Anthimosa) i intrygująca patria wokalna (typowo krakowska - posłuchacie, to zrozumiecie, o czym mówię). Muzyka skomplikowana i niesamowicie wciągająca. Pomiędzy No-Man, King Crimson a... Posłuchajcie i sami osądźcie, co tutaj wpisać. Gdydby Polski Art-Rock vol.2 zawierał TYLKO to nagranie i tak trzeba byłoby mieć go w swojej kolekcji. Perła.

Chimera proponuje muzykę mocno osadzoną w klasycznym rocku progresywnym z lat '70. Zamieszczona Gra ze śmiercią obfituje w zmiany tempa i rytmu, ciekawe sola gitary. Muzyka czerpie z wielu róznych gatunków - słychać tutaj nawet odniesienia do funky! Całość jest zwarta i przemyślana. Obecnie Chimera, w której z oryginalnego składu pozostał tylko lider, Błażej Domański, wydała singel z utworem Łzy (Epitafium), którego recenzja znajduje się w naszym serwisie.

H.D.R.M. zaczyna niczym Pink Floyd - odgłosy dnia codziennego. Potem pojawiają się mówione przez telefon wyniki losowania Toto-Lotka. Powoli rozwija się także muzyka. Nieco rozmyta, trochę deszczowa, przypominająca (za sprawą gitary Jacka Pijanowskiego) Pink Floyd kompozycja ciekawie się rozwija i przykuwa uwagę. Dodajmy, że utwór zmiksował szwajcarski producent Peter Bächinger.

Śpiew ptaków towarzyszący wstępowi do kolejnej kompozycji, Suity 2000 nagranej przez Pawła Ziobrowskiego i jego przyjaciół, przypomina mi legendarne Mrowisko Klanu. Później muzyka nawiązuje do klasycznego okresu rocka progresywnego (dużo tutaj z Pink Floyd) oraz poprzedzającej go psychodelii. Słucha się tego wyśmienicie. Miłe, niebanalne melodie i ciekawa aranżacja to główne atuty Suity 2000 - utworu naprawdę wartego uwagi.

Bordo piszą o sobie w książeczce dołączonej do płyty (tak obfitej, jak przy Polskim Art-Rocku vol.1 - sylwetki grup, dyskografie, kontakty, zdjęcia, okładki płyt), że nie są muzykami. Piszą również, że "po tygodniowych zmaganiach z rzeczywistością, siódmego dnia spotykamy się w miejscu, gdzie 'wyświetlamy włąsne filmy' przy pomocy dźwięków." Fakt, grają takie muzyczne pejzaże. O ile jednak opisywany wcześniej Golem (grupa również "pejzażowa") proponuje ładne widoki przyrody, strumieni i gór, Bordo oferuje nam zdjęcia z miasta. Miasta zazwyczaj brudnego, brzydkiego, choć potrafiącego tą brzydotą zachwycić. Odczytywałbym więc tytuł Na wolnym powietrzu jako owszem, obraz pleneru, tyle że wybitnie industrialnego - zwróćcie uwagę na pracę sekcji rytmicznej. Od Golema odróżnia ich również wprowadzenie śpiewu. Intrygująca muzyka.

Później czeka nas jeszczo opisywane już RSC i to już koniec. Koniec kolejnego obrazu polskiego świata rocka progresywnego. Nie są to bynajmniej odrzuty z vol.1, lecz zestaw równie interesujący, potrafiący zachwycić, zaintrygować. A to jeszcze nie koniec... Część trzecia już wkrótce! Polski rock progresywny żyje i ma się dobrze. Powyższa recenzja jest kolejnym na to dowodem...

Michał "Art" Wilczyński

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2001

Wydawca:
LYNX MUSIC

Lista utworów:

ANKH - Świat sen 2 GOLEM - Na bis
ŻYWIOŁY - Zegar bez końca
MEDIANA - Points Of Taime
GARGANTUA - Diabolus in Musica
CHIMERA - Gra ze śmiercią
H.D.R.M. - My Happiness PAWEŁ
ZIOBROWSKI &FRIENDS - Suita
2000 BORDO - Na wolnym powietrzu
RSC - Ty i ja

Informacje o wykonawcy

Różni wykonawcy

Inne recenzje płyt wykonawcy

Różni wykonawcy - Polski Art-Rock vol. 3
Różni wykonawcy „Polski Art-Rock vol. 3&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Michał "Art" Wilczyński
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.