Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Różni wykonawcy „Polish Prog - Metal vol. 1”

Polish Prog - Metal vol. I, to kolejna po Polskim Art ? Rocku płyta, prezentująca w szerokim ujęciu polską scenę muzyczną. Tą dobrą polska scenę muzyczną. Ta płyta to ponad 70 minut muzyki (przypadającej na 10 utworów) z kręgu Dream Theater, Pain of Salvation, Symphony X, Treshold, Tool itp. A wszystko nagrane przez polskie grupy.

Płyta została wydana przez niezależną krakowską Lynx Music. Firma działa od 1997 roku i wydaje muzykę powiązaną z rockiem progresywnym. Oprócz wspomnianych wcześniej serii Polski Art - Rock i Polski Prog - Metal wydawane są dzieła solowe mało popularnych, choć znakomitych polskich artystów.

Istotnie, słuchając Polskiego Prog - Metalu odnosi się wrażenie, że jak Polak chce, to potrafi nagrywać muzykę, mogącą śmiało konkurować ze wspomnianymi we wstępie wielkimi prog ? metalu. Słychać, że muzycy wkładają dużo serca w to, co robią i chcą, aby brzmiało to jak najpiękniej. I niekoniecznie, żeby było łatwa w odbiorze. Częste zmiany tempa w niektórych kawałkach skutecznie wyrywają nas z błogostanu spowodowanego pięknymi, czarownymi gitarami, jakich słuchaliśmy ledwie utwór wcześniej. Jest tu w zasadzie wszystko, co jest charakterystyczne dla takiej muzyki. Wliczając w to fortepianowe wstawki, ciekawie zaśpiewane partie wokalne, czy, zabawy gitarami, gdy emituje ona dźwięki, przeszywające nas niczym sonar.
O muzyce zawartej na tej płycie można by pisać w nieskończoność. Generalnie, jest ona przepiękna. Czarująca i ma w sobie wielką moc. O dziwo, jak na dość młody wiek niektórych wykonawców, ich twórczość jest bardzo dojrzała i nie brak jej oryginalności. Również pod względem umiejętności, muzycy nie mają się, czego wstydzić.

Do tego dochodzi jeszcze ładnie wydana książeczka, zawierająca skrócone biografie zespołów, spisane po polsku i po angielsku. Zatem ta płyta to podwójna korzyść, bo przy okazji możemy poznać jak rozwijała się kariera poszczególnych zespołów i jak niedługo ona trwała, zważywszy na jakość ich muzyki.

Muzyka umieszczona na tej płycie świadczy o tym, że polski rynek prog - metalowy ma się dobrze. Tyle, że w Polsce taka muzyka to w większości twórczość undergroundowa. A dzięki wysiłkom m.in. Lynx Music, najlepsi mogą wydostać się 'na powierzchnię' i trafić pod skrzydła dużej, międzynarodowej wytwórni. I bez problemu poradzą sobie z tamtejszą konkurencją. Muzyka tak ujmująca i docierająca gdzieś głęboko do podświadomości nie może pozostać niezauważona.

W tym miejscu chciałbym podziękować panom Adamowi Gerczyckiemu i Ryszardowi Kramarskiemu, za to, że wydali tą płytę. Zawarta na niej potężna dawka emocji i nadziei czyni z niej jedną z najciekawszych polskich propozycji płytowych tego roku. Jest to album, który powinien stanąć na półce każdego kochającego muzykę ambitną i trafiającą w sam środek duszy. Z niecierpliwością oczekuję kontynuacji serii.

Michał Błaszczyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
4.2003

Wydawca:
LYNX MUSIC

Lista utworów:

MUSIC ATELIER PROJECT- the well
DRAFT - radiotherapy
FORGOTTEN - apokalipsa
SABRACADABRA - chrysalis
MIND GATE - arcs of fallen heaven
INDUKTI - mantra
LIQUID SHADOW - nightmare
SPACE AVENUE - the odyssey
NEW MACHINE - soul cancer
MEMORIES GARDEN - true dreams

Informacje o wykonawcy

Różni wykonawcy

Inne recenzje płyt wykonawcy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.