Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Yann Tiersen & Shannon Wright „Yann Tiersen & Shannon Wright”

Ta płyta ma wiele wspólnego z edycjami MTV Unplugged - pomysłem, który miał podkreślić wartość rocka instrumentalnego i udowodnić raz na zawsze, że wokaliści rockowi potrafią śpiewać a muzycy rockowi to uzdolnieni instrumentaliści. Tiersen i Wright stworzyli płytę przypominającą tradycję unplugged ale i coś więcej: znamię rocka literackiego. Koronnym tego dowodem jest znakomicie zbudowane napięcie każdego z utworów na tej płycie przy maksymalnej oszczędności środków, skutkiem czego piosenki pięknie się rozwijają i kończą.

Syntetyczny i harmonijny klimat napięcia nasz duet zbudował korzystając z fortepianu, skrzypiec, akordeonu i perkusji. Senny głos Wright z lekką chrypką w połączeniu z muzyką dają wrażenie wulkanu, który nigdy dostatecznie nie eksploduje, tą cudowną niedokończoność, miejsce na tajemnicę sprawiając, że słucha się tej płyty w nieskończoność za każdym razem poszukując tego, dzięki czemu ta muzyka jest pociągająca. Wokal Wright i muzyka Tiersena mogłyby stanowić dwa osobne byty muzyczne, ale tylko jako jedność są fascynujące. Ta, mroczna przecież, muzyka rozpisana na literacko-akustyczne brzmienie ma w sobie pazur, dzięki któremu naprawdę można odlecieć. Stanie się to bardziej przekonujące, jeśli weźmiemy pod uwagę rodowód artystyczny Tiersena - kompozytora soundtrack'ów do filmów Amelia czy Good bye Lenin. Nie mniej intereująco prezentuje się dorobek muzyczny Shannon Wright - autorki 5 solowych albumów, byłej wokalistki Crowdswell, która jest niepowątpiewalną mistrzynią rocka literackiego na gitarę i głos.

To bardzo ambitna i ładna płyta, jak na premierę stycznia 2005 roku nie mogło być piękniej. Podsumowanie rozpoczętego roku powinno zatem brzmieć: "Kiedy Tiersen spotkał Wright...". Znakomita a przy tym jedna z ważniejstych płyt rockowych rozpoczynającego się roku. Gorąco polecam.

Izabela "Iza( )el" Larisz, Jacek Nikodem

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
26.10.2004

Wydawca:
Ici d’Ailleurs

Lista utworów:

No Mercy for She – 5:42
Dragon Fly – 3:15
Sound the Bells – 3:48
Something to Live For – 4:13
Dried Sea – 4:13
While You Sleep – 2:33
Ode to a Friend – 3:49
Ways to Make You See – 4:11
Callous Sun – 3:15
Pale White – 3:47

Informacje o wykonawcy

Yann Tiersen & Shannon Wright

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.