Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


The Waterboys „Universal Hall”

Ej, zawstydza mnie ta płyta. Serio. Opowiada o tak abstrakcyjnych rzeczach, postawach totalnie nieaktualnych, że chciałoby się tylko rzucić niedbałe "z której planety cię przywiało?". Zupełnie nie ta wrażliwość. Kosmos. Gość śpiewa o Bogu, szeroko pojętej miłości, wierze. Do kościoła mało który młody chodzi, mało kto się tym przejmuje, a tutaj facet wyskakuje z apelem "szukaj światła, znajdź światło, bądź światłem". Nadętym patosem powiało, co? Pudło. Historia jest bardzo prozaiczna. Scott wyszedł z alkoholu, zaszył się w szkockim miasteczku Findhorn, gdzie wreszcie odnalazł sens życia, nadzieję i szczęście. Zaprosił skrzypcowego geniusza Steve'a Wickhama, swojego wieloletniego współpracownika, zamknął się w miejscowym teatrze Universal Hall po czym rozpisał dwanaście modlitw na skrzypce, fortepian i gitarę.

Należę do ludzi, nazwijmy to poszukujących, jeśli chodzi o sprawy religijne i powiem szczerze, że stwierdzenie "I'm gonna look twice at you / until I see the Christ in you" conajmniej mnie zażenowało. The Waterboys zawsze byli moją miłością, podobało mi się to pozytywne natchnienie Scotta, uważałem i uważam nadal za niesamowitego wokalistę. Ale na początku po prostu odpadłem. Tak jakbym nagle usiadł naprzeciwko Mike'a i miał nagle rozmawiać z nim o wierze. Oczy jak spodki, sucho w gardle, do głowy nic nie przychodzi. Bez szans.

Do drugiego podejścia zacząłem się już przygotowywać. Wymaglowana na wszystkie strony książeczka, chwilowe oderwanie się od wcześniejszej twórczości Scott'a i Wodnych Chłopców. Spróbowałem. A po przesłuchaniu zacząłem się zastanawiać, co niosą jego słowa. Krótkie powtarzane frazy, jakieś pojedyncze wręcz oczywiste na pierwszy rzut oka zdania, na które tak naprawdę mało kto by wpadł. Wszystkie o znajdywaniu miłości, spokoju, znajdywania własnego miejsca w świecie i życia w zgodzie z Bogiem. Proste, ale cholernie mocne.

Można narzekać, że Mike nie bajeruje hymnowymi kobyłami, że zrezygnował z instrumentów dętych, że zbliża się w stronę autoplagiatów, albo w każdym razie powiela swoje pomysły, że poza przepięknym zamykającym całość porażającym utworem tytułowym i Peace Of Iona z popisowym solo Wickhama nie ma tutaj prawdziwego killera, że brakuje przebojów, bo poza refrenami This Light Is For The World i wpadającym w ucho podkolorowanym elektroniką zapętlonym Silent Fellowship chwytliwej melodii tutaj nie uświadczymy. Płyną sobie leniwe dźwięki, raz ciszej tak jak w przepięknych The Christ In You czy Every Breath Is Yours, raz głośniej, w większości akustycznie, raz całkowicie syntetycznie bo znalazło się miejsce dla mocnego Seek The Light napędzanego automatem perkusyjnym i totalnie przesterowanego, od wokalu zaczynając a na gitarach kończąc. W sumie, tyle.

Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych to najsłabsza płyta Wodnych Chłopców. Ok, nie neguję, nie sprzeczam się, bo mógłbym zjechać ją do szczętu wytykając smęcenia z poprzedniego akapitu. Ale nie, na mnie Universal Hall zadziałał za mocno.

Wśród kilku marzeń, jakie mam jest jedno związane właśnie z The Waterboys. Chciałbym kiedyś wziąć tylko kilka ich płyt, wagon fajek, gitarę, pojechać do Findhorn i chociaż przez parę dni pograć na werandzie z Geniuszem.

Do Universal Hall trzeba dorosnąć.

Aleksander "Malkavian" Stępień

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
9.6.2003

Wydawca:
Puck

Lista utworów:

This Light Is for the World – 3:31
The Christ in You – 3:18
Silent Fellowship – 4:59
Every Breath Is Yours – 4:28
Peace of Iona – 6:13
Ain't No Words for the Things I'm Feeling – 2:32
Seek the Light – 2:37
I've Lived Here Before – 3:08
Always Dancing, Never Getting Tired – 3:16
The Dance at the Crossroads – 1:13
E.B.O.L. – 2:15
Universal Hall – 6:23

Informacje o wykonawcy

The Waterboys

Inne recenzje płyt wykonawcy

The Waterboys - Modern Blues
The Waterboys „Modern Blues&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Dominik Zawadzki
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.