Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


XIII Stoleti „Nocturno”

15 Czerwca 2010

XIII Stoleti cieszy się w naszym kraju dość dużą popularnością i z pewnością wiele osób czekało na nowe nagrania tym bardziej, że ostatnie studyjne płyty niestety nie spełniły oczekiwań. Zarówno Vendetta jak i Dogma, choć miały dobre momenty to jednak nie mogły równać się z taki albumami jak Nosferatu czy Werwolf. Co innego koncerty, bo Stoleti na żywo wciąż wypada bardzo dobrze i można śmiało powiedzieć, że występy są ich mocną stroną. Dobrze się więc stało, że niepodzielny pan i władca trzynastego stulecia - Petr Stepan w końcu zdecydował się na podarowanie fanom koncertowego albumu.

Nocturno to jednopłytowe wydawnictwo, które zawiera zapis koncertu, jaki odbył się w 2003 roku w praskim klubie Futurum. Purystom spodoba się żywe, surowe brzmienie, które sprawia, że wszystkie utwory prezentują się zdecydowanie mocniej niż ich studyjne odpowiedniki. Niewątpliwie ta płyta w dużym stopniu oddaje klimat, jaki panuje ma koncertach zespołu. Szczególnie wyróżniają się gitary, które brzmią ostro i dynamicznie zdobywając momentami znaczną przewagę nad pozostałymi instrumentami. Gdzieniegdzie słychać publiczność i zapowiedzi kolejnych utworów. Cieszy także dobra kondycja Petra. Jego śpiew jest przecież ważnym składnikiem tego magicznego klimatu, który tworzą podczas koncertów. Repertuarem nikt nie powinien być rozczarowany. Znalazły się tu bowiem niemal wszystkie ważniejsze utwory zespołu. Wspaniale zabrzmiało Into the garden of delight a hipnotyzujące bębny w Fatherland robią wrażenie. Oczywiście nie mogło zabraknąć bauhausowego Bela Lugosi's dead, który tak bardzo wpisał w twórczość Czechów, że grają go na każdym koncercie i chyba nikt nie wyobraża już sobie, że mogłoby być inaczej. Można jedynie żałować, że Nevesta temnot to jedyny utwór z kapitalnego albumu Nosferatu zaś z Werwolfa nie ma nawet jednego. I z tego tylko względu Nocturno pozostawia pewien niedosyt.

Płyta ukazała się jako kontynuacja cyklu Tajemstvi gothickych archivu (tajemnice gotyckich archiwów), którym to podtytułem Petr Stepan oznacza archiwalne nagrania zespołu. Pierwsza taka płyta ukazała się 2005 roku (Vampire songs) i zawierała niepublikowany wcześniej album Vampir Songs for Agnes. Nocturno jest drugą. Być może w niedalekiej przyszłości czekają nas kolejne tego typu wydawnictwa, tym bardziej, że w archiwach XIII Stoleti jest jeszcze sporo materiału.

Dla tych, którzy nie słyszeli jak oryginalnie i mocno grają Czesi, przyśpiewując sobie do tego mrocznie w ojczystym języku Nocturno może stanowić wspaniałe wprowadzenie do tego jedynego w swoim rodzaju świata grozy, opowieści o wampirach i starych legend, zaś dla fanów zespołów ta płyta to spełnienie ponawianego wiele razy życzenia. Polecam również zapoznanie się z oficjalną stroną zespołu. O sympatii zespołu dla naszego kraju niech świadczy chociażby fakt, że zaraz po katastrofie smoleńskiej na oficjalnej stronie pojawił się taki komunikat: Do wszystkich polskich fanów. Myślimy o was podczas tych pełnych żałoby dni. Sami oceńcie.

Tommy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
4.5.2010

Wydawca:
EMI Music

Lista utworów:

Gotika
Kníže Temnoty
London After Midnight
Elizabeth
Into The Garden Of Delight
Fatherland
Bela Lugosi's Dead (Bauhaus Cover)
Nevěsta Temnot
Shelley
Absinth
Justina
Mystery Ana

Informacje o wykonawcy

XIII Stoleti

Inne recenzje płyt wykonawcy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.