Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Scorpions „Sting In The Tail”

4 Października 2010

Muzyka Scorpions nie zestarzeje się nigdy. Zapowiadany jako ostatni w karierze zespołu krążek "Sting In The Tail" nie rozczarowuje, a wręcz przeciwnie, jest moim zdaniem najlepszą ich płytą od dłuższego czasu.

To, że panom ze Scorpions należy się odpoczynek po tak długiej (trwającej ponad 40 lat!) i wspaniałej karierze, jest sprawą oczywistą. Przyznam jednak, że ta wiadomość bardzo mnie zasmuciła. Ich muzyka towarzyszyła mi od zawsze. Po przesłuchaniu najnowszego albumu żal stał się jeszcze silniejszy. Płyta jest genialna zarówno pod względem muzycznym jak i tekstowym. Brzmieniowo jest dla nich bardzo charakterystyczna - znów stworzyli oni doskonałe połączenie ciężkiego hardrockowego grania, przepięknych motywów melodycznych z silnym i dźwięcznym głosem wokalisty Klausa Meine. Od wielu lat to właśnie on z gitarzystą Rudolphem Schenkerem i Matthiasem Jabsem tworzą trzon grupy. Warto też przypomnieć, że od 2003 roku gra tam polski basista - Paweł Mąciwoda.

Jestem przekonana, że starsi fani Scorpions pokochali ten album przede wszystkim ze względu na jego powiązanie z latami osiemdziesiątymi i dobrze znanym brzmieniem z płyt "Love At First Sting" czy "Savage Amusement".
Już pierwszy utwór, "Raised On Rock", nie pozostawia wątpliwości, że Scorpionsi na emeryturę odchodzą bynajmniej nie ze względu na gorszą kondycję. Grają tu z takim samym zacięciem i radością jak dawniej. Energetyczny i pozytywny utwór.
Tytułowy "Sting In The Tail", "Slave Me " i "Rock Zone" są łącznikiem między latami 80-tymi i współczesnością. Jest więc szybko, ostro, melodyjnie i nowocześnie. Wszystko dozowane z wyczuciem i umiarem. Pozostałe piosenki również posiadają ducha minionej epoki, chociażby singlowy "The Good Die Young" z gościnnym udziałem ex-wokalistki Nightwish - Tarji Turunen. Duet ten brzmi zaskakująco dobrze, oboje bowiem posiadają mocne głosy o wyjątkowo miłej dla słuchacza barwie.

Jednak to, z czego Scorpions słynie najbardziej to nastrojowe ballady. Piosenka "Wind Of Change", niegdyś wielki i niemal kultowy hit, przyległa do zespołu na stałe i jest kojarzona nie tylko przez fanów rockowej muzyki. Wydana w 2010 "Lorelei" mogłaby śmiało konkurować o tytuł najpiękniejszej ballady stworzonej przez zespół, ale... nie posiada takiej historii i zapewne nie stanie się szlagierem. Kolejna perełka, utwór "SLY", już swoim tytułem nawiązuje do "Still Loving You", którą fani zwykli nazywać w skrócie SLY. Nieskomplikowana, acz piękna melodia i przejmujący głos Meine wzrusza i pokazuje, że panowie wciąż znajdują się w czołówce w dziedzinie ballad rockowych. Kończąca album wzruszająca piosenka z, mam nadzieję, proroczym tytułem "The Best Is Yet To Come", jest wyjątkowo trafnym wypuentowaniem albumu. Przepiękne pożegnanie zespołu z fanami! Cytując fragment jej tekstu: "How can we grow old, when the soundtrack of our life is rock n' 'roll?" Scorpions na zawsze pozostanie jedną z największych i wiecznie młodych grup światowego rocka. Ja osobiście mam cichą nadzieję, że może jednak coś jeszcze nagrają:)

"Sting In The Tail" jest godną następczynią tak wielkich albumów jak "Blackout", "Love At First Sting" czy "Savage Amusement" z lat 80-tych. Nie widzę w tym stwierdzeniu ani cienia przesady, dla mnie jest to płyta wybitna, na najwyższym poziomie, o niebo lepsza od poprzedniej "Humanity- Hour 1", która była zbytnio przekombinowana i mniej melodyjna. Trasa koncertowa promująca "Sting In The Tail " ma trwać trzy lata. Być może będziemy mieli kolejną okazję by zobaczyć Scorpions na żywo w naszym kraju.

Joanna Mielczarska

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (2)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
13.3.2010

Wydawca:
Universal

Lista utworów:

Raised On Rock - 3:58
Sting In The Tail - 3:12
Slave Me - 2:45
The Good Die Young - 5:14
No Limit - 3:23
Rock Zone - 3:17
Lorelei - 4:32
Turn You On - 4:23
SLY - 5:16
Spirit Of Rock - 3:42
The Best Is Yet To Come - 4:33

Informacje o wykonawcy

Scorpions

Inne recenzje płyt wykonawcy

Scorpions - Lovedrive
Scorpions „Lovedrive&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Damian Ciura
Scorpions - Unbreakable
Scorpions „Unbreakable&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Bartłomiej "Eternus" Biga
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.