Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Helloween „Unarmed - Best of 25th Anniversary”

24 Października 2010

Helloween w wersji akustycznej? Owszem i to na specjalną okazję. Przypadające w ubiegłym roku 25-lecie stało się dla zespołu pretekstem do wydania best of'u - swoich wielkich przebojów sprzed lat, ale w całkiem nowych wersjach. Niestety, w przypadku niektórych piosenek pomysł okazał się, moim zdaniem, nie do końca trafiony. Tak jakby panom z Helloween zabrakło w 2009 r. nie tylko weny do napisania nowych piosenek, ale i pomysłu na ciekawe aranżacje starych.
Płyta ukazała się w końcówce roku, dokładnie 23 grudnia - na ostatni dzwonek, by świętować jubileusz, na ostatni dzwonek, by sprawić ją komuś na gwiazdkę...

Na pierwszy rzut ognia postawiono ''Dr. Stein'', nieco żartobliwą piosenkę o szalonym naukowcu klonującym swoje asystentki. Klasyk z legendarnej płyty ''Keeper Of The Seven Keys part II'', śpiewanej przez Michaela Kiske. W wersji z ''Unarmed'' dodano absurdalnie brzmiące partie saksofonu, które masakrują cały utwór. Wokal Derisa również brzmi tu wyjątkowo anemicznie.
Mój faworyt z 2000 roku - ''If I Could Fly'' także został potraktowany źle, utwór stracił swój pazur i charakter, stając się popową, pozbawioną wyrazu papką. Jedyne, co w tym utworze dobre, to wstęp i dobry wokal Andiego, ale to chyba o wiele za mało.
Piosenka " I Want Out" z wesołego i porywającego hymnu metalowego stała się przedszkolnym przebojem, a to za sprawą dodanych, nie wiedzieć czemu, dziecięcych chórków. Jak dla mnie ta wersja brzmi co najmniej dziwnie.

Ale są i plusy. Chociażby ''Future World'', która wypada całkiem przyzwoicie, mimo, iż zabrakło w niej partii gitary elektrycznej. Podkład akustyczny jest miły dla ucha i bardzo rytmiczny. Cover ''Where The Rain Grows'' zdecydowanie podoba mi się bardziej od oryginału. Zamiast szybkiej perkusji pędzącej z prędkością światła, mamy wolne tempo, zamiast power metalowego feelingu - sentymentalną balladę. Według mnie jedna z lepszych pozycji płyty.
''The Keeper's Trilogy'' to 17-minutowy zlepek trzech najważniejszych utworów z wszystkich Keeperów. Atrakcją jest tu obecność 70-osobowej Praskiej Orkiestry Symfonicznej; pozycja jest starannie dopracowana i dopięta na ostatni guzik. Mamy więc ''Halloween'', płynnie przechodzące w ''Keeper Of The Seven Keys'' i kończące się na ''The King For A 1000 Years''. Trzeba przyznać, że Deris z powodzeniem stara się sprostać wysokim partiom wokalnym. Podobnie zresztą jak w balladzie "Forever And One", gdzie obok głosu Andiego mamy tylko dźwięk fortepianu.

Kończąca płytę ballada "A Tale That Wasn't Right" na szczęście nie straciła swojego klimatu melancholii i smutku. Zaś utwory takie jak ''Eagle Fly Free'', ''Where The Rain Grows'' czy ''Perfect Gentleman'' zdecydowanie "wyłagodniały" i stały się przyjemnymi dla ucha, lekkimi piosenkami popowymi. Nie powalają na kolana, ale też specjalnie nie rażą.

Do kogo adresowana była ta płyta? Sądzę, że do starych fanów Helloween, kolekcjonujących różne muzyczne ciekawostki dotyczące zespołu, bo zdaje się, że młodsi nie tak łatwo po nią sięgają.
Płyta jest nierówna, chyba nie do końca przemyślana, zawiera wersje piosenek dobre i tragiczne, tak jakby ich aranżacją rządził przypadek. Mam wrażenie, że cele czysto komercyjne przyświecały wydaniu tej jubileuszowej składanki. Oby tylko nowy album, który ma ukazać się 31 października tego roku, pokazał bardziej ambitne i kreatywne oblicze zespołu Helloween.

Joanna Mielczarska

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
23.12.2009

Wydawca:
Victor Entertainment

Lista utworów:

Dr. Stein - 3:59
Future World - 4:13
If I Could Fly - 3:28
Where The Rain Grows - 5:09
The Keepers Trilogy (medley) - 17:06
Eagle Fly Free - 3:50
Perfect Gentleman - 4:18
Forever & One - 4:25
I Want Out - 4:22
Fallen To Pieces - 3:28
A Tale That Wasn't Right - 4:46

Informacje o wykonawcy

Helloween

Inne recenzje płyt wykonawcy

Helloween - Gambling With The Devil
Helloween „Gambling With The Devil&rdquo
Ocena: 4.54.54.54.54.5 (4.5)
Autor: Krzysztof "Qudłaty" Czupryński
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.