Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


The National „High Violet”

22 Lutego 2011

Po trzech latach od wydania wybitnego albumu "Boxer" oraz "politycznego debiutu" w jednym ze spotów wyborczych Baracka Obamy, amerykańska formacja The National prezentuje wydawnictwo pt. "High Violet" złożone z jedenastu niebanalnych kompozycji. Co ciekawe, po wydaniu niniejszego albumu, z ust wokalisty zespołu usłyszeliśmy następujące podsumowanie: "Początkowo mieliśmy zamiar stworzyć lekką i radosną płytę, ale jakoś dziwnie nam nie wyszło". Jak owa wątpliwa porażka przekłada się na całokształt "High Violet"? O tym później.

Album otwiera jeden z trzech singli promujących - "Terrible Love". Utwór wprost przeraża słuchacza swoim bezgranicznym optymizmem. Wnosi w serce pokój, szczyptę nadziei oraz specyficzny rodzaj ukojenia, pogodzenia się z trudnościami. Kolejna pozycja to "Sorrow" - pogodny, wyważony, paradoksalnie opowiada o smutnej nostalgii, która niczym narkotyk inspiruje ludzkie umysły. "Bloodbuzz Ohio" i "Anyone's Ghost" to pozostałe kompozycje singlowe. Druga z nich znacznie wyróżnia się dość ciętym tekstem oraz wyrazistą perkusją nadającą mu charakter i, typową dla muzyki The National, specyficzną charyzmą. Jej klimat zdaje się przywoływać czasami echa brzmień Nirvany. Liryczne, depresyjne "Afraid of Everyone" oraz "Conversation 16" to jedne z utworów, które czynią album wyjątkowym. Ten ostatni nieco odbiega od ogólnej koncepcji płyty, zaskakuje bezpośredniością, zaciekawia już od pierwszych taktów. Wprowadza w całość świeże tchnienie nadając jej interesujący wyraz. W kontekście tak kapitalnych brzmień, koncepcja wypromowania płyty za pomocą "Terrible Love", czy "Anyone's Ghost" wydaje się być co najmniej nierozsądna i nietrafna. Jednak mimo tego, "High Violet" zyskał ogromną popularność, zachwycając nie tylko wiernych fanów zespołu.

The National po części zrealizowało swój pomysł stworzenia radosnego i bezpretensjonalnego krążka. W album wkradła się jednak nuta nostalgii i smutku, co nadało jej unikalnego, niepowtarzalnego brzmienia. Klimat "High Violet" jest czarujący. Bezpretensjonalność, pogoda, spokój, ukojenie... Fantastyczna specyfika, czyni go definicją artystycznej twórczości zespołu. Składa się na nią umiejętnie wyważona mieszanka indie rocka, rocka alternatywnego oraz atmosferycznego. "High Violet",
niczym dzieło współczesnego impresjonizmu, delikatnie szkicuje swój własny obraz świata, posługując się ciekawą, wręcz malarską techniką. Można powiedzieć, że każdy z pojedynczych utworów albumu jest pozornie nieuporządkowaną plamą dźwiękową, która silnie oddziałuje na wyobraźnię. Muzyka ta zdaje się być momentami minimalistyczna. Senne, przygaszone instrumentalizacje, nieco obojętny wokal, nieśmiałe, wycofane aranżacje. Być może właśnie to jest sekretem jej oryginalnego klimatu. Myślę, że album fantastycznie sprawdziłby się w roli ścieżki filmowej.

Na najnowszym albumie The National dość trudno doszukiwać się jakichkolwiek większych mankamentów. Jedyne, czego moglibyśmy oczekiwać, to większa różnorodność. Nie da się uniknąć stwierdzenia, że zespół często tworzy utwory
oparte na identycznych funkcjach, co daje efekt niemal bliźniaczego podobieństwa. Jednak dla mniej "wprawnego" ucha nie stanowi to większego problemu. Całość wydaje się być czasem pozornie niedopracowana, "rozmazana" i nieco chaotyczna, jednak jest to prawdopodobnie celowy zabieg. Mimo całej swej specyfiki, "High Violet" to jeden z najlepszych albumów indierockowych, którym The National pieczętuje swą mocną pozycję na rynku muzycznym. Brzmienie to zapewne nie zadowoli każdego przeciętnego maniaka rocka, czy metalu, jednak z pewnością można je polecić fanom brzmień pop-rockowych oraz spokojnej alternatywy.

Monika.Pyzio

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
10.5.2010

Wydawca:
4AD

Lista utworów:

Terrible Love - 4:39
Sorrow - 3:25
Anyone's Ghost - 2:54
Little Faith - 4:36
Afraid of Everyone - 4:19
Bloodbuzz Ohio - 4:36
Lemonworld -3:23
Runaway - 5:33
Conversation 16 - 4:18
England - 5:40
Vanderlyle Crybaby Geeks - 4:12

Informacje o wykonawcy

The National

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.