Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Lebowski „Cinematic”

22 Lutego 2011

Według słuchaczy Pro-radia okrzyknięty najlepszym debiutem roku 2010. "Cinematic" to album zespołu Lebowski nagrany po ośmiu latach pracy kapeli. Zawiera muzykę instrumentalną, jednak nie można powiedzieć, że brak tam słów. W utwory wplecione zostały kwestie ze starych filmów takich jak "Gangsterzy i filantropi" czy "Hydrozagadka". Niektóre piosenki są jak kołysanki, inne przypominają rockowe ballady. Całość jest ścieżką do nieistniejącego filmu. Z pewnością jest to zaleta, bo do takiego akompaniamentu każdy może stworzyć niejeden własny obraz.

Na pochwałę zasługuje różnorodność instrumentów. Każdy z nich brzmi inaczej w kolejnych utworach. Perkusja raz jest klasyczna i wyciszona, potem z kolei wyrazista i bardziej hałaśliwa, następnie przypomina afrykańskie bębny. Mimo, że muzyków jest tylko czterech, sprawiają oni wrażenie jakby za projektem stała cała orkiestra. Jednym się tylko od niej różnią - zdecydowanie nie potrzebują dyrygenta. Bez względu na to, czy improwizują, czy grają razem ich muzyka jest zgodna, a każdy takt matematycznie obliczony. Łatwo zauważyć przeplatane ze sobą nuty. Każda kompozycja jest bardzo eklektyczna, a brzmienie dopracowane do ostatnich sekund. Na słuchacza wciąż spadają nieoczekiwane kaskady dźwięków, a ciągłe defilady melodii nie dają uwolnić się myślom przed końcem każdej piosenki.

Płyta rozpoczyna się utworem "Trip To Doha". Już tutaj trzeba muzyków pochwalić, bo skutecznie wprowadzają nas w wykreowany przez siebie świat. Pierwsza historia, jaką chcą nam opowiedzieć to zapewne dramat. Tło muzyczne jest dosyć ciężkie, a przoduje w nim gitara elektryczna. Bębny charakteryzują się równym tempem, co prowadzi do tego, że łatwo odgadnąć, co nastąpi za chwilę. Trudno tu jednak mówić o przewidywalności. Przeciwnie! To, że wiemy, co za moment się stanie nie znaczy, że wiemy jak, a na to warto czekać.

O ile numer jeden to melodramat, numer dwa - "137 sec" - to zdecydowany thriller. Oprawa jest mroczna i wprowadza odrobinę grobowego nastroju. Brzmienie momentami staje się elektroniczne. Wokal Katarzyny Dziubak sprawia, że napięcie wciąż wzrasta. Kawałek "Old British Spy Movie" jest połączeniem dwóch wcześniej opisanych utworów. To pięciominutowa tułaczka niezdecydowanych dusz. Od sielankowych melodii rodem z romansu aż po agresywne wstawki już niemal z horroru. Największą zaletą zetknięcia się tych na pozór dwóch innych światów jest płynne przejście z jednego do drugiego, które często bywa niedostrzegalne.

Szóstka, czyli "Encore" zaskakuje zupełnie odmiennym klimatem. Motywem przewodnim są tu kwestie z francuskiego filmu. Artyści zadbali, z pozytywnym skutkiem, by ten tytuł kojarzył się właśnie z tym krajem. Dzięki akordeonowi z łatwością wprowadzają nas w klimat paryskich uliczek i zaułków. Za to delikatne pianino i ostra gitara współgrają ze sobą idealnie. Na szczególną uwagę zasługuje także utwór ostatni -"Human Error". To kompozycja, która zdaje się być w całości podporządkowana perkusji. Choć prym wiedzie tu gitara, jest ona jakby dopasowana do tempa i rytmu bębnów. To jedna z tych kompozycji, które pobudzają wyobraźnie nie tyle wizualnie, co muzycznie. Jest przy tym jakby niedokończona - zostawia dla słuchającego otwarte drzwi, by ten stworzył własny epilog.

"Cinematic" to płyta bardzo spójna i dobrze przemyślana. Piosenki pasują tempem. Wolne rytmy przeplatają się z szybkimi, co w efekcie tworzy zgrabne, raczej spokojne kompozycje. Jak w filmie, tak i w muzyce ważne są zwroty akcji, a "Cinematic" ma ich wiele. Ale nie jest to muzyka dla wszystkich. Marcin Grzegorczyk, gitarzysta zespołu, powiedział w jednym z wywiadów, że to muzyka "niszowa". Nie jest również stricte psychodeliczna, a raczej bardzo ambitna i skłaniająca do przemyśleń.

Marlena Mastykarz

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
10.10.2010

Wydawca:
self-released

Lista utworów:

Trip To Doha - 5:42
137 Sec - 7:13
Cinematic - 7:43
Old British Spy Movie - 5:11
Iceland - 7:13
Encore - 6:08
Aperitif For Breakfast (O.M.R.J) - 6:08
Spiritual Machine - 6:56
The Storyteller (Svensson) - 6:38
Human Error - 7:58

Informacje o wykonawcy

Lebowski
Zespół Lebowski tworzą: Marcin Grzegorczyk - gitary Marcin Łuczaj - instrumenty klawiszowe Marek Żak - gitara basowa Krzysztof Pakuła - perkusja

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.