Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Seweryn Krajewski „Jak tam jest”

1 Marca 2011

Melancholia. Zaduma. Pogodność. Tęsknota. Delikatność. Zamyślenie. Ciepło. Przyjemność... Sporo słów spotyka się na najnowszym wydawnictwie Seweryna Krajewskiego zatytułowanym "Jak tam jest". "Najpierw pojawia się chęć pogrania sobie" - mówi sam muzyk, a później okazuje się, że z tej prozaicznej chęci powstaje dzieło.

Jaki jest ten album? Pełen prostych, urzekających melodii, ubranych w bogate aranżacje. Z powodzeniem wypełnia kompozycje zarówno brzmienie partii smyczkowych, jak i fortepianowych, które dopełniają akustyczny pień. To właśnie te koloryzujące partie nadają muzyce barwy, natężenia emocjonalnego. Zaraz obok charakterystycznego głosu samego Seweryna Krajewskiego, wspieranego w łagodnym, pogodnym "Dymie" przez Andrzeja Piasecznego i rewelacyjnego Piotra Cugowskiego (swoim chropowatym głosem nadaje utworowi "nowego" tonu).

Znamiona przebojowości przebijają się w "Znowu pada" (duet z Anną Teliczan) i "Na początek", z wzmocnionym elektronicznym podkładem rytmicznym. Powolne ukojenie przynoszą natomiast "Innego dnia" oraz "Śpij spokojnie świecie mój". Dla zachowania równowagi, najbardziej ponury i przygnębiający "Dalej, spiesz się" przekonuje o sile dźwiękowych pejzaży smutku. Tytułowa kompozycja - "Jak tam jest" - ukazuje pełnię melancholijnej tęsknoty, a całość spina urzekająca klamra "Widok ze wzgórza".

Album przemawia swoją dojrzałością. Zadziwia kunsztowną prostotą. A także emanuje swoistą poetyką. Zarówno w warstwie muzycznej, jak i w tekstach, spisanych przez Andrzeja Piasecznego. Nie sposób nie docenić tych barw, kiedy malują takie rozległe uczucia, choć nie ukrywam, że materiał ten trafi prawdopodobnie do stałego grona odbiorców. Odbiorców wrażliwych na raczej stonowane formuły, doceniających niepozorną siłę zadumanej pogodności. Spragnieni mocniejszych wrażeń nie znajdą tutaj niczego dla siebie.

"Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce!" - pewnie wołali w latach 60-tych młodzi muzycy Czerwonych Gitar, kiedy zdobywali ówczesne listy przebojów. Po niemalże półwieczu były lider zespołu jawi się jako muzyk wrażliwy, pełen wewnętrznego spokoju i ducha muzyki poetyckiej. Skrojonej na swoją miarę, noszonej na swój sposób, a czasem i z przypiętą przebojową ozdobą. Ale to wyłącznie na korzyść.

Siedząc w fotelu i słuchając produkcji podobnego autoramentu, można się rozpłynąć. Jeśli przyjdzie poczekać kolejne długie lata na następcę "Jak tam jest", to należy jedynie przyznać: oby jak najprędzej minęły. Znowu trochę sentymentalnie - niby lata płyną, a jednak z nadzieją.

Zbigniew Rogulski

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
21.2.2011

Wydawca:
Sony Music Entertainment

Lista utworów:

Widok ze wzgórza (Intro) - 2:53
Ławeczka - 3:15
Dym - 4:16
Znowu pada - 2:51
Innego dnia - 3:18
Na początek - 2:57
Dalej, spiesz się - 4:02
Śpij spokojnie mój świecie - 2:43
Jutro proszę - 2:15
Jak tam jest - 4:30
Widok ze wzgórza (Outro) - 0:46

Informacje o wykonawcy

Seweryn Krajewski

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.