Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


R.E.M. „Collapse Into Now”

22 Marca 2011

"Collapse Into Now" to piętnasta płyta w dorobku weteranów współczesnej muzyki rockowej z R.E.M. Zespołu, który jak większość "długodystansowych" grup miewał w swojej historii wzloty i upadki. Jednak mimo wahającej się na przestrzeni lat formy, nie można zarzucić panom z Athens, że kiedykolwiek zatracili swój unikalny styl. W każdym momencie kariery, na każdej z wydanych przez nich płyt, R.E.M brzmi jak R.E.M. Ostatnie dwa wydawnictwa taki stan rzeczy potwierdziły. "Around The Sun" i "Acclelerate" stanowią próbę pokazania słuchaczom dwóch biegunów w twórczości zespołu - jedna płyta zawiera same allady, druga natomiast ukazuje same mocne, rockowe numery. Takie zastosowanie ma swoje wady i zalety. Grupa wprawdzie pokazała swój kunszt kompozytorski, pozwalający im na nagranie kilkunastu spójnych konwencyjnie utworów, ale odbiorców którzy nie są wielkimi miłośnikami R.E.M słuchanie przez ponad pół godziny tylko wolnych albo tylko szybkich numerów może zwyczajnie znudzić. Na szczęście, "Collapse Into Now" jest bardziej "regularną" płytą.

Jak już wspominałem, na opisywanym krążku wolne kompozycje przeplatają się z żywszymi. Są tu skłaniające do żywszego przytupywania nogą bądź kiwania głową utwory jak otwierający album utwór "Discoverer" , jest "All The Best", czy chociażby "Alligator_Aviator_Autopilot_Antimatte" nagrany z gościnnym udziałem Peaches, która doskonale spisuje się jako uzupełnienie Michael'a Stripe'a. Miłośnikom wzruszających kompozycji do gustu przypadnie z pewnością przepięknie zaśpiewana przez będącego w szczytowej formie Stripe'a "Oh My Heart", choć "Uberlin" oraz "Walk it Back" wcale poziomem jej nie odbiegają.

Na albumie znalazło się kilka kawałków nagranych ze znakomitymi gośćmi. Warto tu wymienić wspomnianą już przeze mnie Peaches, jak i Eddiego Veddera który wraz z Joelem Gibbem od połowy utworu "It Happened Today" tworzy niesamowitą harmonię wokalną, głaszcząc nasze uszy okrzykiem euforii. Jest również Patti Smith, która wspomogła zespół w nagraniu "Blue" - jednym z najlepszych utworów w historii zespołu. Jest to zamykająca album kompozycja, która od pierwszego odsłuchania wwierciła mi się w serce, by na długo tam zapewne pozostać. Ta piosenka jest dla słuchacza niczym Rocky Balboa dla każdego swojego filmowego przeciwnika.

Patrząc na "Collapse Into Now" jako na całość widać, że jest to zamknięta kompozycja. Sami muzycy w wywiadach podkreślali, że płyta, podobnie jak "Automatic For The Pepole", jest czymś ponad zbiór świetnych kawałków. I rzeczywiście tak jest, każdy utwór do siebie pasuje, z każdego bije mniejszy lub większy optymizm, a w odbiorcy pozostaje chęć pójścia dalej. W zasadzie przez każdy kawałek na tej płycie przechodzi się z uśmiechem na ustach, ciesząc się lekkością i optymizmem, który panowie z R.E.M przelali na dźwięki. Nie znalazłem na tym krążku kompozycji, która mi się nie podoba bądź mnie nudzi. Zdecydowanie jedna z moich ulubionych płyt R.E.M !

Michał Bil

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
7.3.2011

Wydawca:
Warner Bros

Lista utworów:

Discoverer – 3:31
All the Best – 2:48
Überlin – 4:15
Oh My Heart (Buck, Mills, Stipe, Scott McCaughey) – 3:21
It Happened Today – 3:49
Every Day Is Yours to Win – 3:26
Mine Smell Like Honey – 3:13
Walk It Back – 3:24
Alligator_Aviator_Autopilot_Antimatter – 2:45
That Someone Is You – 1:44
Me, Marlon Brando, Marlon Brando and I – 3:03
Blue (Buck, Mills, Stipe, Patti Smith) – 5:46

Informacje o wykonawcy

R.E.M.

Inne recenzje płyt wykonawcy

R.E.M. - Live in Greensboro
R.E.M. „Live in Greensboro&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Lach
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.