Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Different State „Yield (Capacity of The Production)”

20 Maja 2011

Nowy materiał z ramienia Different State stanowi twardy orzech do zgryzienia. Nie wiadomo, jak do niego się zbliżyć. Album "Yield - Capacity of The Production" prezentuje się niczym ścieżka dźwiękowa do audiowizualnego projektu. Dlatego też ma ona wymiar obrazotwórczy, który wyłania się z odmętów przytłaczającej, niepokojącej muzyki. Żywa fabryka - mechaniczna, industrialna, metaliczna, brudna i, niestety, zbyt często monotonna.

Album ten wylewa się z głośników mozolnie, niczym walec. Często zresztą słuchaczowi będzie towarzyszyło poczucie przytłoczenia atmosferą panującą na płycie. Mamy do czynienia z produkcją ociężałą i miażdżącą. Już początkowe dźwięki nie zapowiadają łatwej przeprawy. Powolne pasaże, zapętlone motywy powtarzane przez kilka fraz, atmosfera industrialnej duchoty - bo właśnie industrial rozumiany bardzo dosłownie stanowi tutaj siłę napędową. Siłę, dzięki której moc muzyki toruje sobie drogę. Problem polega na tym, że pomimo licznych prób urozmaicenia materiału, w ogólnym rozrachunku jawi się on jako nadmiernie dociążony.

Dobrze wypadła próba oddania aury parnej fabryki - zmechanizowanej do szpiku kości, zimnej w swojej precyzji i przygnębiającej cyklicznością swoich procesów - choć nie zaszkodziłoby chwilami wprowadzenie trochę przestrzeni dla świeżego powietrza.

Album wykorzystuje liczne dźwięki środowiskowe - uderzenia w rurę, szum maszyn itd. - co potęguje wrażenie dusznej manufaktury. Całość brzmi surowo, duszno i gęsto. Łącznie z brudnymi, zniekształconymi wokalizami, które uzupełniają złowieszcze wrażenie. Nie można jednak zespołowi odmówić prób urozmaicenia kompozycji, jak np. stworzenie pseudo kołysanki, pełnej kontrastów i sprzecznych emocji. Taki zabieg wypada niesamowicie. Fragmentami Different State zapędza się w regiony wczesnego Killing Joke, co również dobrze się sprawdza, dając chwilę oddechu. Takich momentów jest jednak, w moim osobistym mniemaniu, za mało.

Inna rzecz, niektóre utwory mogłyby zostać z czystym sumieniem skrócone. Album by na tym zabiegu nie stracił, a nawet zyskał większą "muzyczność". Czasami bowiem za mało jest w nim muzyki, a za dużo manufaktury impresji, która niekoniecznie nadaje się do wielokrotnego odsłuchu.

Niemniej, muzykom należą się słowa uznania za odwagę. Realizacja takiego pomysłu na muzykę (bądź co bądź, do niej trzeba zakwalifikować "Yield") to ogromne wyzwanie. Muzycy Different State pokazują tym albumem, że mają potencjał na stworzenie dzieła pozbawionego presji szablonów i wszelkich ryz. Wydaje mi się, że znalezienie właściwych proporcji w środkach wyrazu wyszłoby z korzyścią dla przyszłych wydawnictw formacji. Na razie jednak jest to fabryka, obok której będzie się przechodziło rzadziej - choć z zainteresowaniem.

Zbigniew Rogulski

Ocena recenzenta:
  • Ocena 2/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2010

Wydawca:
Zoharum/ Wyrm Records

Lista utworów:

Deeprooted
Yield
Yield II
Yield III
Yield IV
Yield V
Stavostroj
Bonus
Bonus

Informacje o wykonawcy

Different State

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.