Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Within Temptation „The Unforgiving”

29 Maja 2011

Lider Within Temptation, Rober Westerholt, kilka dni przed długo wyczekiwaną premierą najnowszego krążka grupy, podsumował ich dzieło następującymi słowami: "To najlepszy album w naszej karierze". To opinia dość ryzykowna i nieprzemyślana, zwłaszcza w przypadku tak kontrowersyjnej i eksperymentalnej płyty jak "The Unforgiving". Po czterech latach milczenia, Holenderscy mistrzowie symfonicznego gotyku prezentują brzmienie skrajnie nowe i odmienne niż dotychczas.

Within Temptation kojarzyło się do niedawna z dobrym metalem symfonicznym, mrocznym gotykiem, orkiestralnymi aranżacjami, majestatycznymi partiami chóru oraz delikatnym, kobiecym wokalem. "The Unforgiving" to niestety zwrot ku muzyce masowej, skierowanej do masowego odbiorcy i odpowiadającej przyziemnym wymaganiom szerokiej publiki. Ogromnym zaskoczeniem był już singiel promujący "Where Is The Edge". Tytułowe pytanie z singla można byłoby zadać w kontekście nowego muzycznego oblicza Holendrów. Balansują na krawędzi dobrej, wartościowej muzyki oraz taniej "masówki". Piosenka promująca wydawnictwo to tanie brzmienie elektroniczne, pozbawione jakiegokolwiek wyrazu. Wydaje się, że Within Temptation nieudolnie naśladuje swój własny dawny charakter. Oryginalny styl zespołu zaczął niebezpiecznie ewoluować już wraz z wydaniem płyty "The Heart of Everything", która powoli odchodziła od brzmień gotyckich, skłaniając się bardziej w kierunku lekkiego rocka. Najnowszy album to kolejny krok w kierunku złagodzenia brzmienia i wizerunku oraz zapewnienia sobie szerszych kręgów odbiorców.

Kolejnym singlem "The Unforgiving" jest "Faster", który podobnie jak "Sinead", inspirowany jest klimatem lat osiemdziesiątych. Ciekawymi pozycjami są m. in. "Shot In The Dark" oraz "Murder" - paradoksalnie najcięższe utwory na płycie. Na uwagę zasługuje również "Fire And The Ice"- jedyna piosenka zawierająca echo "starego" Within Temptation. Płyta utrzymana jest w stylistyce dość dobrego popu z rockowym zabarwieniem. Brak w niej jednak dawnej magii i unikalnego klimatu, który przez długi czas był znakiem rozpoznawczym zespołu.

Oprawa wokalna również uległa zmianie. Sharon definitywnie porzuciła klasyczną, operową emisję, na rzecz popowych manier wokalnych oraz popisów siłą głosu. Faktem jest, iż jej głos jest teraz nieco dojrzalszy i bardziej wyrazisty, niesie ze sobą ogromny ładunek emocji oraz charyzmy. Jest jednak skrajnie inny od tego, który słyszeliśmy w przeszłości. Nie ma w nim dawnej szlachetności, subtelności i wspomnianej już przeze mnie magii.

Wraz z upływem czasu Within Temptation stara się usilnie wpasować w wymagania publiki masowej. Teraz ich muzyka jawi się jako zwyczajny pop rock. Nie potrafię obiektywnie ocenić tej płyty. Być może jest bardziej urozmaicona, szczegółowe detale nie pozwalają słuchaczowi się znudzić, jest odważna i dość przebojowa. Jednak nie jest to brzmienie, którego oczekiwałam. Zbyt tanie, zbyt proste, zbyt banalne. Pozbawione klimatu i dawnej magii. W kontekście dokonań Within Temptation z przeszłości, album ten zdaje się być bardzo przeciętny, wręcz prymitywny. Jednak wiele dalibyśmy, aby muzyka masowa naszego rodzimego rynku choć trochę przypominała tego typu brzmienie. Ten fakt pokazuje jak bardzo polski rynek odstaje od zagranicznego.

"The Unforgiving" to krok w kierunku końca. Zespół z pewnością znajdzie nowych fanów, którym odpowiadać będzie ich nowe, jakże skrajnie odmienione i okaleczone muzycznie oblicze. Najsmutniejszy jest fakt, iż sami muzycy są zaskakująco zadowoleni z efektów własnej pracy. Within Temptation dało się wciągnąć w autodestrukcyjną machinę zysku i komercji. Konsekwentnie kroczą nowym muzycznym szlakiem. Nie wiem, czy znajdę w sobie na tyle odwagi by przesłuchać w całości ich kolejny album.

Monika.Pyzio

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 3/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3/5 (4)
dodajdo

Komentarze

qudlaty

11:28, 02-06-2011 | zgłoś

Recenzja trafna i odpowiadająca stanowi faktycznemu. Niestety nie rozumiem "liczb". 3/5 to dla mnie dość przyzwoita płyta. Wydawnictwo nie rewelacyjne, ale na pewno nie uwłaczające słuchaczowi. Tymczasem tutaj mamy do czynienia z "zaprzedaniem duszy"! Ten album to czysta herezja i wielki skok w popową papkę. Takie rzeczy powinno się okraszać "świętym gniewem" recenzentów i przykładowo karać najniższą z możliwych ocen. To już druga recenzja Unforgiving na naszym portalu, ale chyba jednak muszę i swoją cegiełkę do tego dorzucić. ;)

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
25.3.2011

Wydawca:
Roadrunner Records

Lista utworów:

Why Not Me - 0:34
Shot In The Dark - 5:02
In The Middle Of The Night - 5:11
Faster - 4:23
Fire And Ice - 3:57
Iron - 5:41
Where Is The Edge - 3:59
Sinéad - 4:23
Lost - 5:14
Murder - 4:16
A Demon's Fate - 5:30
Stairway To The Skies - 5:32

Informacje o wykonawcy

Within Temptation

Inne recenzje tej płyty

» Within Temptation „The Unforgiving&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Joanna Mielczarska

Inne recenzje płyt wykonawcy

Within Temptation - The Unforgiving
Within Temptation „The Unforgiving&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Joanna Mielczarska
Within Temptation - Hydra
Within Temptation „Hydra&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Dominik Zawadzki
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.