Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Autor nieznany „Znane treści”

Autor Nieznany, choć jako taki powstał w 2001 roku, jest reaktywowaną po 6 latach kapelą Orły w kajdanach. [Kto słyszał tą nazwę, ręka do góry :)] Skład pozostał prawie niezmieniony, bo jedyną nową osobą jest perkusista. W pierwszej połowie maja planują wydanie debiutanckiego albumu, Znane treści.

Zawiera on 12 utworów, w sumie 48 minut muzyki przekazującej dużo dobrej energii i pozwalającej "naładować akumulatory".

Utwory są dobrze skomponowane, w klasycznej dla hard-rocka konwencji: zwrotka ? refren ? solówka ? refren. Nieco wytarty schemat, jednak w przypadku Znanych treści nie ma mowy o znudzeniu konstrukcją poszczególnych piosenek, bo smaczki produkcyjne tu i ówdzie dodają niezwykłego uroku i ciekawości całej płycie. Utwory są generalnie dobre, ale jest też kilka bardzo dobrych.
Rock 'n' Roll to kawałek, w którym intrygują przede wszystkim częste zmiany rytmu i wplecione w kompozycję fragmenty walczyka (jak co rano walca przed śniadaniem grano nam). Do tego dochodzi megafonowy efekt wokalny.

W Czy masz Panie plan? intryguje tekst o poszukiwaniu Boga i odpowiedzi na egzystencjalne pytania. Zmusza nas do refleksji nad tym, do czego właściwie prowadzi nas los i nad przeznaczeniem.

Czy masz Panie plan,
a jeśli tak, to mam do Pana spraw
(...)
Ty wiesz, że monolog, który tu prowadzę
Jest prośbą o odpowiedź, za pośrednictwem zdarzeń,
Będę szukał, a potem pytał dalej

Muzycznie Czy masz Panie plan to energiczny utwór "z wykopem". Solidna konstrukcja z wyraźnym, pulsującym basem, perkusistą lecącym głównie po talerzach, i dobrymi solówkami, "kręconymi" do wysokich rejestrów.

Najlepszym kawałkiem na płycie jest Czarna noc, czyli mini-suita rockowa, z pięknym tekstem, w którym uczucia ewoluują od beznadziei i zwątpienia w sens wszystkiego, poprzez chęć narodzenia się na nowo i rozpoczęcia burzenia ustalonego rytmu i porządku. Na końcu pojawia się nadzieja i jakąś niepojętą siłę wewnętrzną, że wszystko jednak ma sens.

Nie będę jak liść porwany przez wiatr
Nie będę także jak ocean bez fal
Nie będę się bał upadać by wstać
Być światłem wschodzącego dnia

Dramaturgię tego tekstu znakomicie oddaje także muzyka, rozwijająca się od delikatnej, cichutkiej gitary elektrycznej jako tło dla wokalu, poprzez mocną i ciężką konstrukcję z gitary rytmicznej, basu i perkusji, gdzie po refrenie na pierwszy plan wysuwa się świetna i bardzo przestrzenna solówka gitarowa, wprowadzająca słuchacza w wokal na tle wyłącznie perkusji, a potem znowuż kolejną, jeszcze bardziej ekwilibrystyczną solówkę. Wszystko to nadaje temu utworowi charakter monolitu, bardzo mocnego akcentu na zakończenie płyty. Jedyne, co mi się nie podoba to koszmarne wyciszenie na końcu. Ale co tam. "Repeat track" i jedziemy od początku.

Znane treści to album dobry, zahaczający miejscami o bardzo dobry. Gdyby nie to, że pierwsza część płyty jest nieco monotonna (może za wyjątkiem Rock'n'Rolla), przez co po kilkunastu przesłuchaniach utwory mogą się mylić, to byłoby naprawdę świetnie. Niestety słychać momentami (dosłownie końcówki 2 czy 3 utworów), że wokalista nie śpiewa w rytm melodii ? trochę to razi i zaniża ocenę płyty. No i jeszcze jedno: przydałby się drugi gitarzysta i więcej utworów takich jak Czarna noc, co uwydatniłoby potencjał Autora Nieznanego.

Ta płyta, pomimo faktu, że większość tekstów nie jest hura-optymistyczna, pozwala naładować się pozytywnie i przemawia bezpośrednio do słuchacza, bo jestem przekonany, że każdy z nas mógłby odnaleźć część siebie, w kilku utworach na tej płycie. Stąd chyba tytuł Znane treści - bo każdy z nas to ? przynajmniej w części ? zna.

Michał Błaszczyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2001

Wydawca:
Fonografika

Lista utworów:

Moja Droga
Bronię Się
O Poranku
Rock N Roll
Ja!
Czy Masz Panie Plan?
Gniew
Kołatka
Na Start
Muzyk
Czrodziej
Czarna Owca

Informacje o wykonawcy

Autor nieznany

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.