Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Dzieci Picasso „Gerda (ГЕРДА)”

6 Października 2011

Ormiańsko-rosyjska grupa DZIECI PICASSO to jedno z bardziej intrygujących zjawisk muzycznych. Właśnie zjawisk, bo nazwać tę grupę tylko zespołem, to trochę za mało, choć z braku dokładniejszego terminu będę się i tym posiłkować. Projekt DZIECI PICASSO powstał w 1997 roku w Moskwie, a założyło go rodzeństwo: ona - wokalistka, on - gitarzysta. Ich styl przyjęto nazywać ogólnie alternatywnym rockiem, ale to tylko jedna z kategorii, do której można by zaliczyć tę muzykę. Zespół wykorzystuje w swoich kompozycjach dużo melodii etnicznych, a w tekstach język rosyjski i ormiański.

"Gerda" jest piątym z kolei studyjnym albumem DZIECI PICASSO. Swoich słuchaczy grupa zaskoczyła tym razem dużą ilością użytej elektroniki świetnie wyważonej gitarowym brzmieniem. Na płycie znalazło się także miejsce dla instrumentów smyczkowych i dętych oraz muzyki ze starego gramofonu i harmonii. Jednym słowem "Gerda" stanowi profesjonalnie wyprodukowany niespotykany melanż.
Albumu nie da się zapamiętać, nauczyć nawet po kilkunastu przesłuchaniach. Za każdym odsłuchaniem znajdziemy dźwięki, których wcześniej nie słyszeliśmy. Dużą rolę w ubarwianiu melodii gra głos wokalistki. Gaja bardzo świadomie posługuje się swoim wokalem od szeptu do krzyku.

Trudno na "Gerdzie" znaleźć najlepszy utwór, choć singlowy "Gerda i Kai" jest najbardziej przebojowym. Właśnie, bo jeśli mamy Gerdę to gdzie podziewa się Kai? Otóż w tym samym roku został wydany bardzo ciekawy dodatek. Jeśli ktoś kupił oryginalną płytę "Gerda" mógł zakupić limitowane wydanie "Kaia" na usb. Znalazły się tutaj prawie wszystkie utwory z płyty-siostry, ale zaaranżowane w zupełnie inny sposób. Zespół reklamował ten tandem jako zestaw płyt: pierwsza na wiosnę-jesień, druga na lato-zimę.

Dla mnie nawet sama "Gerda" to album dobry na cały rok, choć zimą brzmi jednak najlepiej... W końcu Andersen umieści akcję "Królowej Śniegu" w dalekiej Laponii. O muzyce DZIECI PICASSO trudno pisać. Trzeba jej posłuchać (dobra rada: najlepiej w nocy na dobrych słuchawkach) i albo dać się oczarować, albo sobie ją odpuścić.

Ksenia Przybyś

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2010

Wydawca:
Soyuz Music

Lista utworów:

Кукла (Lalka) - 6:34
Герда и Каи (Gerda i Kai) - 4:38
Матрос (Marynarz) - 4:13
Ангел (Anioł) - 6:48
Мария (Maria) - 2:42
Листопады (Listopady) - 4:08
Авианосцы (Lotniskowce) - 3:38
Норвежская рыба (Norweska ryba) - 4:54
Снова и снова (Znów i znów) - 3:48)
Я ожидаю знака (Czekam na znak) - 7:41
Марионетка (Marionetka) - 6:31
Вечер экспериментатора (Wieczór eksperymentatora) (bonus) - 2:49

Informacje o wykonawcy

Dzieci Picasso

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.