Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Morta Skuld „Re-Surface: The Best of Morta Skuld”

23 Grudnia 2011

Kapeli Morta Skuld nigdy nie było dane znaleźć się w szeregach amerykańskiej death metalowej ekstraklasy. Co prawda ekipa z Milwaukee (stan Wisconsin) doczekała się kilku płyt, paru demówek i splitów w niektórych kręgach kultowych, ale laury uznania na ekstremalnej scenie zbierali ich koledzy, głównie z Florydy. Dlaczego tak się stało? Być może zabrakło szczęścia. Składanka "Re - Surface" udowadnia, że Morta Skuld poziomem nie odstawali od śmierć metalowych bogów pokroju Deicide czy Obituary.

Jeśli ktoś death metal ubóstwia, lub przynajmniej szanuje, bardzo możliwe, że położy sobie tę składankę na prywatnym (czarnym?) ołtarzyku. Nie jest to być może rzecz kompletna, bo zawiera jedynie materiał wybrany z pierwszych trzech albumów zespołu, z okresu, gdy death metal osiągnął szczyty swej popularności, by zaraz potem zacząć lot kołujący w dół. Warto mimo to nadrobić zaległości, tym bardziej, że regularne albumy kapeli są co najmniej trudno dostępne na polskim rynku. No, może poza kompilacją dwóch pierwszych demówek, która pod tytułem 'Trough The Eyes Of Death" trafiła jako CD w roku 2011 do sklepów. Jedno jest pewne - Morta Skuld to death najczystszej i najlepszej próby, żeby było jasne - ze wszystkimi zaletami i wadami stylu.

Nie starają się być źli na siłę, nie szokują nadmiernie, nie ścigają się z nikim na to, kto potrafi szybciej, sprawniej, w bardziej szalony sposób. Kapela robi po prostu swoje i wychodzi jej to znakomicie. Doomowy, złowieszczy początek "Devoured Fears", połączony z niskim, grobowym growlingiem, tworzy posępny klimat, który chwyci ze serce każdego, kto lubi początki My Dying Bride, czy Anathemy. Stworzony do kręcenia dyńką "A Century In Ruins". Przyspieszający i zwalniający na zmianę "No World Escapes". "Sanctuary Denied", z monumentalnym, albo - jakby to powiedziała młodzież - "epickim" riffem gitary. Grobowe zwolnienia w "Presumed Dead". "Paradise Of The Masses" hipnotyzujący swym mrocznym klimatem. Można wymieniać jeszcze długo, chociaż trudno tutaj coś wyróżnić, czy zganić.

Właściwie wszystkie kawałki zbudowane są na podobnym patencie - częstych zmianach tempa, z wykorzystaniem kilku prostych, ale nośnych riffów, które przeplatają się ze sobą tworząc zróżnicowaną całość, odpowiednio mroczną, duszną, ciężką, ale na swój sposób chwytliwą. Oczywiście w pozytywnym tego słowa sensie, bo Morta Skuld nikomu nie słodzi i nie stara się przypodobać na siłę. Do tego tu i ówdzie jakaś solówka, czy niekonwencjonalna zagrywka perkusji, ten czy inny smaczek - jak gitara akustyczna w "Crawl Inside". Ale to jedynie dodatki, urozmaicające nieco podróż ciężkim buldożerem, który lubi zmieniać biegi, tocząc się raz szybciej, raz wolniej przez cmentarne i mroczne rejony śmierć metalowego królestwa.

Tam gdzie inni wytaczają bogatą artylerię muzycznych i studyjnych środków, nie zawsze z dobrym efektem, Morta Skuld skutecznie korzysta z ograniczonego koszyka klasycznych death/doom metalowych petentów. Robi to jednak z wyczuciem i polotem. Słychać, że już przy okazji pierwszych nagrań znaleźli swojego death metalowego Graala i pozostali mu wierni, ewoluując powoli i nie szukając dziwnych innowacji. Dla jednych będzie to argument za tym, by składanka Morta Skuld często znajdowała się w domowym odtwarzaczu, dla innych powód, by trzymać się od niej z daleka. Szczęśliwie zaliczam się do tego pierwszego grona.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2005

Wydawca:
Peaceville Records

Lista utworów:

Devoured Fears - 6:14
Hatred Creation - 4:13
Presumed Dead - 4:38
Century Of Ruins - 3:34
Relics - 3:59
Sanctuary Denied - 4:51
Paradise Of The Masses - 3:46
No World Escapes - 4:03
Different Breeds - 3:49
Vicious Circle - 3:52
For All Eternity - 4:59
Crawl Inside - 5:11
Second Thought - 5:29

Informacje o wykonawcy

Morta Skuld

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.