Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Machine Head „Unto The Locust”

12 Stycznia 2012

Przed Robbem Flynnem i załogą Machine Head stało bardzo wymagające zadanie. Wydawać by się mogło, że stworzenie "Through the Ashes of Empires" przypieczętowało, po latach poszukiwań i błądzenia, powrót zespołu na właściwy tor. Świadectwo okrzepnięcia uchyliło drzwi, za którymi czaiła się ciekawość nowych pomysłów. Ta ścieżka zawiodła muzyków do "The Blackening" - dzieła co najmniej bardzo udanego, a zdaniem niektórych - wielkiego. Bez wątpienia nigdy wcześniej Machine Head nie grał w sposób tak epicki i rozbudowany, przekraczając kolejne granice czasowe, zachowując przy tym pomysłowość i świeżość. Teraz więc należało przedstawić światu następcę wyżej wymienionych płyt - najmłodsze dziecko, które...

...okaże się - jakie? Robb Flynn zapewniał, że najnowszy album wiąże się z naturalnym rozwojem formacji i nie będzie zawierał próby radykalnej zmiany. Na szczęście muzykom przez myśl nie przeszło, aby stworzyć "Through the Ashes of Empires II" albo "The Reblackening". Gdyby przypadło mi określić "Unto the Locust" jednym słowem, wybrałbym - esencja. Jest oszczędniej niż przy okazji ostatniego albumu. Pomysły uzyskały bardziej skondensowany kształt, przez co, jako całość, materiał prezentuje się bardziej dynamicznie. Poprzez redukcję uzyskano poczucie jeszcze większej spójności. Zdaje się, że ta płyta nie chce się zatrzymać i nieustannie pędzi, pomimo rozlicznych, często niezwykle lirycznych, jak na twórczość Machine Head, zwolnień. Te fragmenty dodają niebywałego uroku, stanowią jednak integralną całość z właściwą częścią materiału. A ta - naprawdę wbija w fotel.

Świetnie się tego materiału słucha. Muzycy ponownie popisali się muzyczną elokwencją - już sam początek to błysk pomysłowości. Chóralny wstęp do "I Am Hell (Sonata in C#)" zaskakuje. Po chwili ustępuje masywnemu, kroczącemu rytmowi, podczas którego ma miejsce złowieszcza deklaracja: ‘I am death/Arms held out streched/ I am hell/ Born this mortal shell/I am wrath/Take this bloodbath/God sent me to kill you'. Efektowny wstęp przed zasadniczą galopadą, która zachwyca lotnością i utrzymaniem optimum pomiędzy mosiężnym ciężarem, a melodyjnością. Dawno nie słyszałem tak świetnie wyważonego albumu.

Reguła ta znajduje swoje potwierdzenie przy okazji praktycznie każdej kompozycji zawartej na "Unto the Locust". Być może jest to czynnik, który sprawia, że niecałe pięćdziesiąt minut materiału przelatuje przez głowę słuchaczy z uczuciem, jakby minął dopiero kwadrans. Ale za to jaki soczysty, pełny w swoim wyrazie. Jeżeli komukolwiek towarzyszyło odczucie, że "The Blackening" się miejscami dłużył, to wątpliwe jest, aby powtórzył swoją opinię przy kontakcie z najmłodszym dzieckiem Machine Head. Nomen omen, to właśnie chór złożony z dzieci otwiera utwór zwieńczający płytę "Who We Are", świetnie stopniującą napięcie i siłę, z jaką uderza. Słowa uznania należą się za przejmującą w swoim wyrazie półballadę "Darkness Within", rozwijającą się gdzieś pomiędzy wdziękiem, a przygniatającym masywem ciężaru.

Dźwięki chóru otwierają płytę, partie smyczkowe kończą, a pomiędzy zawiera się poczucie muzycznego, heavy metalowego spełnienia. To bardzo ważny punkt w dziejach Machine Head, ponieważ jak żaden inny album nie wycisnął z muzyków formacji tylu soków. Pomysłowość, świeżość, swoista lekkość kompozycyjna, melodyjność, a z drugiej strony ciężar, potęga, siła, brak pokory, masywność. Efekt? Niewiarygodna spójność tego wspaniałego dzieła. Spójność wizji muzyków, którzy osiągnęli cel bardzo trudny. Stworzyli, w moim przekonaniu, album pozbawiony wad. Stworzyli esencję.

Zbigniew Rogulski

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
27.9.2011

Wydawca:
Roadrunner

Lista utworów:

I Am Hell (Sonata in C#) - 8:25
I: Sangre Sani (Blood Saint)
II: I Am Hell
III: Ashes to the Sky
Be Still and Know - 5:43
Locust - 7:36
This Is the End - 6:05
Darkness Within - 6:28
Pearls Before the Swine - 7:19
Who We Are - 7:11

Informacje o wykonawcy

Machine Head

Inne recenzje płyt wykonawcy

Machine Head - Burn My Eyes
Machine Head „Burn My Eyes&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Krzysztof Kukawka
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.