Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Babayaga Ojo „Siła”

Nadrabiając zaległości w pisaniu, mających swoje źródło w braku weny, dziś do rąk wpadła mi "Siła". Słuchałem tej płyty kilka razy, by nie ocenić zbyt pochopnie, zgromadzonego na niej materiału. Co więcej, sprawiło mi to dużą frajdę, bo nie znałem Babayagi O Jo wcześniej, co uważam za błąd.

Związku z tym, że na projekcie znajduje się piętnaście kompozycji, postanowiłem nie opisywać każdego z osobna, gdyż była by to śmierć dla czytelnika.
Pierwsza rzecz, za którą stawiam dużego plusa, to to ,że materiał w całości jest w Języku polskim. Niech inne zespoły biorą od Babayjagi przykład, jak wielką moc przebicia ma polskie słowo.
Na albumie znajduje się kilka perełek, które zapadły mi w pamięć. Jedną z nich jest trzeci "Londyn". Bardzo rytmiczny, melodyjny i wyrazisty. Refren szybko zostaje w głowie. O to właśnie chodzi. Bez problemu można zrozumieć o czym śpiewa Doris, której głos momentami przypomina mi Małgorzatę Ostrowską (Lombard).
Kolejny utwór, który można pochwalić za całość to "Co Wy robicie!?". Jest on dla mnie, pewną formą sprzeciwu oraz rozczarowania wypływających z dzisiejszego " porządku" w kraju. Instrumentalnie też dobrze wpływa na wyobraźnię.
Ostatni rodzynek, nadający mocnego wyrazu tej płycie, to "Młodzi starcy". Tutaj, przyznam się bez bicia, średnio podoba mi się instrumentalna warstwa, lecz ten smutek gasi liryczny wkład. Tekst opowiada historię życia codziennego każdego zwykłego zjadacza chleba, ale także dotyka strefy przemijania, która dotyka zarówno bogatych jak i biednych. Za realistyczny przekaz ogromna pochwała.

Nigdy nie jest tak, że wszystko jest pięknie i kolorowo. Tak samo i tu, znalazły się minusy.

Pierwszy z nich, to zbyt duży wpływ angielskich kapel punkowych, lub blisko związanych z punkiem. Słychać wyraźne wstawki takich kapel jak np. "Sex Pistols".
Co więcej, momentami taka muzyka może zrobić się nudna, gdyż nie ma inności do której by się można było odnieść. Szybka perkusja, agresywny dość wokal, monotonność riffów gitarowych ? to już było. Ostatnia skaza jaka rzuciła mi się w oczy, to brak rozwinięcia myśli w pewnych tekstach np. "Ulitza". Zaczyna się całkiem fajnie i nagle urywa się pozostawiając pustkę.

Pomimo minusów jakie znalazły się na albumie, jestem "happy", że miałem możliwość posłuchania, młodej, pełnej muzycznego zapału kapeli.

Cholera, kiedy kolejna płyta???

Błażej "White Raven" Obiała

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
31.5.2007

Wydawca:
Voodoo Music

Lista utworów:

Rozbrojenie - 1:50
Balon - 2:35
Londyn - 2:54
Siłę masz - 3:43
Zadyma - 2:41
Teatrzyk - 1:49
Załogowcy - 3:59
Co wy robicie?! - 2:25
Tamc Tadadam - 1:29
Wojna - 3:31
Kreator - 3:59
Qrwa Radas - 3:32
Młodzi starcy - 4:43
Ulitza - 3:03
BONUS - 2:43

Informacje o wykonawcy

Babayaga Ojo

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.