Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Blackmore's Night „A Knight in York”

14 Lipca 2012

"A Knight in York" to trzecie koncertowe wydawnictwo spod znaku Ritchie'ego Blackmore'a i jego grupy. Wydany na chyba wszystkich dostępnych i modnych dziś nośnikach koncert zaskakuje nie tylko ich gamą. Fakt, że mało kto już dziś prócz formatu mp3, płyty audio, DVD, czy Blu-Ray kusi się na trójpłytowy album winylowy (!).

Znając poprzednie koncerty Blackmore's Night i śledząc poczynania grupy od jej samych początków, zastanawiałam się, czym jeszcze może zaskoczyć nas były gitarzysta DEEP PURPLE wraz ze swoją małżonką oraz przechodzącą kolejną transformację ekipą. Zwłaszcza, że dwa wcześniej opublikowane koncerty jakoś mnie nie powaliły na łopatki: na pierwszym Candice jeszcze nie miała czym się wokalnie popisać, a drugi (choć był przepięknie wydany) też nie grzeszył oryginalnością, do czego walnie przyczyniła się drętwa francuska publiczność.

Koncert z Yorku zarejestrowany 30 września 2011 był jednak inny, przez co wart wydania. Tym razem występując przed angielską publicznością w Grand Opera House, Candice bardzo szybko złapała bliski kontakt ze słuchaczami, co nadało atmosferze występu odpowiedniej temperatury. Nie będę zdradzać szczegółów - fani Gitarzysty W Czerni i tak kupią to wydawnictwo, więc nie chcę im odbierać przyjemności, a nie przekonanym dam do ręki kilka argumentów, żeby mogli usprawiedliwić niespodziewany wydatek.

A płytę, w jakim bądź formacie, warto nabyć, żeby usłyszeć mistrza gitary. Sam sprzęt Blackmore'a nosi na sobie już znaki czasu: jego słynny Fender jest mocno poprzecierany w paru miejscach, ale nadal pod ręką Ritchie'go brzmi w sposób niepowtarzalny i nie dający się pomylić z żadnym innym sprzętem. Dobrą strona występu jest tym razem także Candice, która mimo słyszalnie zmęczonego głosu (zwłaszcza w pierwszych dwóch utworach), pokonuje wokalną niemoc i nawiązuje, wcześniej już wspomniany, dobry kontakt z publicznością, którą można zaliczyć do kolejnego bohatera wieczoru. Gorszą formę Night można jednak tym razem usprawiedliwić, gdyż była wówczas w ciąży z drugim dzieckiem - Rory Dartanyan urodził się 7 lutego br.

Do tego muzycznego panteonu należy dołączyć koniecznie jeszcze dwoje muzyków: skrzypaczkę i klawiszowca. Skrzypaczka, która jednocześnie zastąpiła w chórkach Sisters of the Moon, ubogaciła oraz uszlachetniła brzmienie zespołu. Natomiast klawiszowiec, prócz oczywiście swojego instrumentu oraz improwizacji wokół muzycznych tematów rodem z muzyki poważnej, wzbogacił grupę o mocny baryton i dużą dozę humoru (jego wstawka z repertuaru Lady Gagi jest naprawdę barwna i choćby dla niej warto ten koncert nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć).

Najmniejszą, choć tylko w sensie wzrostu, niespodzianką koncertu jest niespodziewane dla publiczności wejście na scenę dwuletniej Autumn Esmeraldy Blackmore, czyli pierwszego dziecka Ritchie'go i Candice.

Koncertem "A Knight in York" Blackmore's Night udowodnili swoją dobrą formę oraz to, że świetnie naoliwiona maszyna potrafi porwać i bawić ludzi różnych pokoleń. Wielu nie wierzyło w powodzenie tego projektu u jego zarania - dziś mogą pozazdrościć Blackmore's Night piętnastu lat składających się głównie z sukcesów.

Ksenia Przybyś

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2.7.2012

Wydawca:
EMI

Lista utworów:

Locked Within The Crystal Ball - 8:36
Glided Cage - 4:18
The Circle - 7:17
Journeyman - 6:58
World Of Stone - 6:14
The Peasant's Promise - 5:11
Toast To Tomorrow - 4:48
Fires At Midnight - 9:44
Barbara Allen - 5:27
Darkness - 3:30
Dance Of The Darkness - 3:47
Dandelion Wine - 6:07
All The Fun Of The Fayre - 4:07
First Of May - 3:35

Informacje o wykonawcy

Blackmore's Night

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.