Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Stratovarius „Under Flaming Winter Skies - Live in Tampere”

29 Sierpnia 2012

Stratovarius to jeden z najbardziej znanych fińskich zespołów metalowych. Jak mówią sami muzycy: ich grupa jest jak narodowa marka, jak flaga. Od prawie trzydziestu lat grają symfoniczną odmianę power metalu i choć sam gatunek miewał gorsze i lepsze lata - Stratovarius nadal może poszczycić się gronem wiernych fanów.

Szczyt popularności zespołu przypadł na rok 1999 i na album "Destiny". Wówczas helsińska kapela trafiła na pierwsze miejsca notowań sprzedaży płyt nie tylko w Skandynawii, ale i daleko poza nią. Jednak od czasu, gdy w 2004 roku ze względu na kiepski stan zdrowia lider - Timo Tolkki zawiesił działalność grupy, ta nie miała się najlepiej. Owszem, po niecałych dwóch latach Startovarius wznowił działalność, ale w 2008 roku Tolkki definitywnie ją zakończył. Kilka miesięcy później muzyczny świat obiegły dwie wiadomości. Pierwsza - że zespół się reaktywował, druga - że bez lidera w składzie. Stratovarius dostał jednak błogosławieństwo Tolkkiego i zaczął pracować nad nowym materiałem.

Przed nami natomiast leży podwójna płyta (dostępna również w wersji DVD) z zapisem zeszłorocznego koncertu z pożegnalnej trasy Jorga Michaela. Bębniarz po piętnastu latach współpracy żegnał się z zespołem a także z publicznością Stratovariusa. W książeczce dołączonej do wydawnictwa płytowego prócz zdjęć muzyków, znalazł się także wywiad z Jorgiem, który podsumowuje swój udział w zespole.

Wracając do samej płyty - nagrany na niej koncert jest dowodem na to, że pomimo iż w szeregach Stratovariusa nie ma Timo, który teraz koncertuje ze swoim nowym zespołem, to pierwsza grupa Tolkkiego świetnie daje sobie radę. Panowie dają porządny show i co dobrze słychać - potrafią porwać publiczność. Wybrany zestaw utworów to hity głównie z ostatniego dziesięciolecia, w których zespół czuje się świetnie i dzięki nim pokazuje, w jak dobrej jest formie. Wszystkie instrumenty są tu bardzo dobrze nagłośnione, a dla basu, gitary i keyboardu znalazł się nawet czas na oddzielne sola.

Myślę, że płyta spodoba się zarówno zagorzałym fanom Stratovariusa, jak i tym, którzy słuchają zespołu "od święta". Dostajemy bowiem zarazem dobre jakościowo nagranie koncertowe, będące jednocześnie zestawem "the best of". Nagranie z Tampere może także służyć jako wstęp do bliższego poznania zespołu, bo pomimo tego, że odszedł z niego perkusista - jego miejsce zajął już nowy pałkarz i Stratovarius nadal gra!

Wydawnictwo naprawdę dobrze się broni i jak dla mnie jest tylko jedno "ale". Zastanawia mnie, po co panowie z tak długą historią i dużym muzycznym dorobkiem biorą się za granie coverów, zwłaszcza, iż te wychodzą im niespecjalnie dobrze. Jeszcze "Behind Blue Eyes" The Who, które ostatnio odkurzył zespół Limp Bizkit, wypada całkiem znośnie, ale "Burn" Deep Purple, w którym wokalista sobie zwyczajnie nie radzi, bo to nie jest jego skala - jest dla mnie pomyłką. Te dwa utwory popsuły w dużym stopniu efekt całego koncertu. Żal, że profesjonaliści, którzy na niejednym koncercie już grali, nie dobrali sobie utworów. Rozumiem, że je lubią, ale trzeba znać swoje możliwości. Stąd też zabieram im jeden punkt, bo tak poza tym to koncert był naprawdę dobry!

Ksenia Przybyś

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 2/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2012

Wydawca:
EarMusic/ Mystic Productions

Lista utworów:

CD1
Under Flaming Skies - 4:19
Walk to My Own Song - 4:42
Speed of Light - 3:16
Kiss of Judas - 6:09
Deep Unknown - 4:21
Guitar Solo - 2:14
Eaglehart - 4:12
Paradise - 5:26
Visions - 9:44
Bass Solo - 4:26
Coming Home - 5:45

CD2
Legions of the Twillight - 6:08
Darknest Hours - 4:04
Burn - 5:59
Behind Blue Eyes - 3:59
Winter Skies - 5:16
Keyboard Solo - 1:15
Black Diamond - 7:53
Father Time - 5:26
Hunting High And Low - 7:41

Informacje o wykonawcy

Stratovarius

Inne recenzje płyt wykonawcy

Stratovarius - Nemesis
Stratovarius „Nemesis&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Janusz Matysiak
Stratovarius - Elysium
Stratovarius „Elysium&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Joanna Mielczarska
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.