Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


The Darkness „Hot Cakes”

4 Września 2012

The Darkness pojawili się swego czasu na rockowym firmamencie niczym skrząca się barwnym światłem kometa, która przybywając z odrealnionej galaktyki przywlokła z sobą warkocz migoczących cekinów. Jednym to się spodobało, innych odrzuciło na wstępie, ale taki był ich niepowtarzalny urok, łączący hardrockowe rzemiosło na wysokim poziomie, z dużą dawką melodii i balansowaniem na granicy kiczu w glamowej scenerii dekoracji. Czy "gorące ciasteczka" mają w sobie moc i czar poprzednich wydawnictw?

Trochę tego jeszcze zostało. Ale też powrót na rockowe szczyty będzie trudny, o ile w ogóle możliwy. Wcale nie dlatego, że nowy album zespołowi nie wyszedł. To raczej krytyka i publiczność bywa na tyle kapryśna, że już dawno zdążyła sobie znaleźć, a najczęściej wymyślić, nowych idoli. No trudno. Jeśli The Darkness mają swojego bożka, to nadal jest nim zespół Queen, co do tego nie ma wątpliwości. Wystarczy posłuchać marszowego, rytmicznego "Every Inch Of You", który otwiera płytę. Duch "królowej" unosi się w nim aż miło - słychać to i w chóralnym śpiewie, i zagrywkach gitary, jakby wyjętych spod palców Briana May'a. Nie inaczej jest w kolejnym "Nothin's Gonna Stop Us", gdzie falsecik Justina Hawkinsa brzmi jak należy, a i chórkom znowu niczego nie brakuje. Złośliwi powiedzieliby, że więcej tu "Queenów w Queenie", niż w składzie z panem Lambertem na wokalu. Ale czasem zamiast silić się na oryginalność, lepiej oprzeć się na sprawdzonych wzorcach.

Jest ciekawie na tym albumie, ale obyło się też bez szalonych fajerwerków. Jakby z "gorących ciasteczek" spłynęło sporo lukru i barwnej posypki, znaku rozpoznawczego zespołu. Spokojnie jednak, płyta zyskuje po bliższym poznaniu. Nawet jeśli "Living Each Day Blind" nieco rozleniwia dość mdłą zwrotką, to wynagradza nam wiele wpadającym w ucho refrenem. "With A Woman" przynosi z sobą nośny, hardrockowy riff. Gdy słyszy się wstęp do "Everybody Have A Good Time", to przed oczami staje podrygujący z gitarą - w szkolnym mundurku oczywiście - Angus Young. Wypisz wymaluj AC/DC, przynajmniej w swej bardziej blues rockowej odsłonie. Kto lubi trochę spokojniejsze klimaty, ten może sobie podkręcić głośność przy "Forbidden Love", rzeczy skrojonej na miarę pop metalowych bandów z lat 80 - tych, albo zamykającym płytę, tanecznym "Love Is Not The Answer", czy imprezowym "She Just A Girl, Eddie".

Jakieś szczególnie jasne momenty? A i owszem. Proponuję "Concrete" - z prostym, mocnym, konkretnym riffem, i z prawdziwym wykopem w refrenie. No a "Street Spirit (Fade Out)" to już prawdziwa perełka. Muszę się przyznać, jestem wiernym od lat fanem Radiohead i pomysł podlania tej psychodeliczno - onirycznej kompozycji heavy metalowym sosem wydawał mi się mocno kontrowersyjny. Ale The Darkness dają radę! Jeśli ktoś, kiedyś - z tych czy innych powodów - zastanawiał się jak zabrzmiałby niekwestionowany klasyk pięknie smęcących Wyspiarzy zagrany podczas jamu, na którym spotyka się Iron Maiden ze Scorpions, już nie musi się głowić. Naprawdę fajne.

Może poniższa ocena płyty jest nieco zawyżona. No bo co by nie powiedzieć, jest tak trochę jakby The Darkness nieco bali się tego powrotu, jakby chcieli przejść cichaczem, dotrzeć do swych wiernych słuchaczy i nie narazić się na złośliwe uwagi krytyków. Ale nie jest źle. Jak mawiają "na bezrybiu i rak ryba", zatem w chwilowym zastoju na rockowym rynku należy przyjąć "Hot Cakes", jako tlące się - może nie pełnią siły - ale jednak, światełko w tunelu.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
20.8.2012

Wydawca:
Canary Dwarf/ Mystic Productions

Lista utworów:

Every Inch of You - 3:04
Nothin's Gonna Stop Us - 2:45
With A Woman - 3:41
Keep Me Hangin' On - 3:00
Living Each Day Blind - 5:06
Everybody Have a Good Time - 4:48
She Just a Girl, Eddie - 3:46
Forbidden Love - 3:49
Concrete - 3:52
Street Spirit (Fade Out) - 3:07
Love Is Not The Answer - 3:41

Informacje o wykonawcy

The Darkness

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.