Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Vermones „Humanimals!”

7 Września 2012

Specyficzny rodzaj tęsknoty i zadumy, zmieszane z poczuciem bezsilności unosi się nad tymi piosenkami. Nowofalowy worek spokojnie pomieści jeszcze jedną taką kapelę, czemu nie? Już pierwsze sekundy "Madrid Delivery Room" ekshibicjonistycznie zdradzają inspirację Krakowian. Lekko zdezorientowany upewniam się wzrokiem, że ostatni album Editors leży jednak na półce, a w odtwarzaczu gości inny krążek. Poczytujcie to za komplement.

Vermones podobnie jak Editors czy Interpol posiedli tę samą umiejętność hipnotyzowania słuchacza swoimi dźwiękami. Tworzą je z rozmachem i bez skrępowania, sięgając także po wzorcowe indie-rockowe zagrywki w stylu Muse. Gitary raz świdrują na najwyższych obrotach, a to znowu tworzą delikatne kolaże, nad którymi góruje głos Sucheckiego. Obrazu całości dopełniają doniosłe uderzenia perkusisty i zakręcone partie syntezatora. Sporym zaskoczeniem jest "Horst Wessel Song", bo pod względem muzycznym znacznie różni się od dwóch poprzednich utworów. Żadnej elektroniczno-gitarowej galopady. Na tle dostojnych i minimalistycznych dźwięków pianina Suchecki wciela się w głos pokolenia, które w całości zostało przeklęte przez historię. Pod prowokacyjnym tytułem skrywa się bowiem próba szerszego spojrzenia na kwestię odpowiedzialności młodych (w latach '30) Niemców za zbrodnie nazistów.

Vermones nie uraczyli nas muzyczną ucztą, za to proponują konkretne danie. Nie mogę powiedzieć, że grzeszą oryginalnością. Skojarzenia nasuwają się same, a sprawcą głównym jest Suchecki. Jego głos, sposób śpiewania aż prosi się o porównania do Toma Smitha, a może nawet samego Iana Curtisa. Zresztą wokalista Vermones w rozmowie ze mną wcale nie krył swoich muzycznych sympatii: chciałbym, żeby każdy miał równe szanse do odnalezienia czegoś na wzór własnej ścieżki interpretacji; zarówno w "Madrid Delivery Room", jak i w "Alternative Reality", gdzieś w tle głównych wydarzeń, bije również złamane serce Iana Curtisa.

Niestety obawiam się, że pomimo nagrania ciekawej ep-ki Vermones podążają bardzo ryzykowną drogą. Taka muzyka była modna kilka lat temu. Może gdyby śpiewali po polsku zyskaliby większy odzew ze strony polskiej publiczności, bo konkurencja na Zachodzie jest spora. Poza tym po zespole z kilkuletnim stażem można się było spodziewać pełnowymiarowego materiału, tym bardziej, że panowie mają już na koncie dwie ep-ki (a nawet trzy, jeśli brać pod uwagę pierwszą wydaną pod szyldem The Potters). Jaka przyszłość przed nimi? Czas pokaże.

Z twórczością Vermones możecie zapoznać się na stronach:

www.vermonesofficial.bandcamp.com , www.facebook.com/vermones

Tommy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 3/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
11.5.2012

Wydawca:
self-released

Lista utworów:

Madrid Delivery Room
Alternative Realisty
Horst Wessel Song

Informacje o wykonawcy

Vermones

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.