Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Trzeci Rzym „Ciężkie lata milczenia (ЛИХОЛЕТЬЕ БЕЗМОЛВИЯ)”

9 Września 2012

Przede mną leży debiutancki album rosyjskiej hardrockowej grupy TRZECI RZYM. Od razu sobie wyjaśnijmy, że po pierwsze chłopaki zdążyli od jego ukazania się nagrać kolejny krążek, a na następny możemy mieć nadzieję. A po drugie - gdybym nie wiedziała, że to debiut, w życiu bym tak go nie zaszufladkowała. Materiał zawarty na krążku jest dojrzały i bardzo pomysłowy, a zarazem świeży i mocny! Miałam okazję rozmawiać z basistą zespołu - Pawłem Frołowem, który zadał mi proste, acz bardzo zasadne pytanie: dlaczego zwróciłaś na nas uwagę? Odpowiedziałam mu zgodnie z prawdą, że zaintrygowała mnie ich debiutancka płyta. Słuchałam jej wówczas już od kilku tygodni, a wciąż nie znałam muzyki na pamięć. Nie przypominam sobie, żebym tak długo uczyła się 8 utworów! Wciąż odnajdywałam w nich nowe dźwięki, a nawet całe kawałki nieznanej mi dotąd melodii.

Osiem trzymających w napięciu, świetnie zaaranżowanych i wykonanych, mocnych, osadzonych w hardrockowo-metalowej tradycji, a zarazem całkiem nowych kawałków! Jest w nich to co kocham najbardziej - a mianowicie równouprawnienie instrumentów. Nikt z muzyków nie robi tła dla pozostałych, wszyscy solennie pracują na swoje ruble, których ja ze swojej strony życzę im jak najwięcej, bo wtedy przypuszczalnie dłużej będziemy mogli cieszyć się ich muzyką.

Wokalista (Siergiej Smoljaninow) posiada ciekawą, bardzo charakterystyczną barwę głosu, a także dający się zapamiętać sposób artykulacji, co rekompensuje mu niezbyt oszałamiającą skalę. Taki głos mimo wszystko może stanowić już rozpoznawalną markę - a to już dużo. Przechodząc od ciepłej wokalizy w balladzie do krzyku w pozostałych utworach, w których pobrzmiewa maniera Bruce'a Dickinsona, Smoljanow potrafi do siebie przekonać. Siergiej, prócz mikrofonu, dzierży w swoich rękach Fendera Telecastera, z którym, jak słychać jest nieźle zbratany.

W TRZECIM RZYMIE jest jeszcze inny gitarzysta - Michaił Rupczew, grający na gitarze, która ostatnio zachwyca mnie swoim brzmieniem, wybarwionym na czarno Jacksonie (tak, nadal mówimy o instrumencie...). Michaił gra też nie od wczoraj i razem z Siergiejem tworzy bardzo ładne wzajemnie przeplatające się solówki. Nie ma tu taniego efekciarstwa, jest za to dużo uczucia.

Sekcję rytmiczną tworzą wspomniany już Paweł Frołow - basista z melodyjnym podejściem do basu i grający wówczas w składzie TRZECIEGO RZYMU - Nikołaj Wołkow, którego począwszy od drugiego albumu zamienił Jurij Łankin.

Zespół już przy pierwszym albumie był bardzo dobrze zgrany, a utwory, które znalazły się na krążku są dojrzałe i dopracowane. Osiem utworów to może nie wiele, ale wśród nich nie ma słabego. Każdy z nich niesie ze sobą ogromny ładunek melodii, riffów, solówek, świetnie uzupełniającej się sekcji rytmicznej i to wszystko wzbogacone jeszcze zostało o o coś szczególnego. To "coś" możemy nazwać "feeling", ale to po prostu serce i dusza, którą muzycy włożyli w swoje nagarnia.

Sami muzycy przyznają, że album trochę kuleje od strony produkcyjnej. To dobrze, że to nie jest szczyt ich możliwości i niesamowite, że potrafią się sami do tego przyznać i wyciągnąć wnioski. Stąd moja entuzjastyczna ocena jest nieznacznie obniżona. A poza muzyką, to muzycy okazali się bardzo sympatycznymi ludźmi, z którymi bardzo miło się rozmawiało. Jeśli jesteście ciekawi tej rozmowy - zapraszam na swój blog (rosyjskimetal.blogspot.com)

Ksenia Przybyś

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2009

Wydawca:
self-released

Lista utworów:

Изначальный конец (Początkowy koniec) - 6:42
Из боя не уйти (Walki nie można porzucić) - 4:25
Право на вечность (Prawo do wieczności) - 5:56
Твой день (Twój dzień) - 6:09
Против течений (Na przekór prądom) - 7:07
Гонки (Wyścigi) - 6:06
Эпилог (Epilog) - 5:09
Плен (Niewola) - 5:48

Informacje o wykonawcy

Trzeci Rzym

Inne recenzje płyt wykonawcy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.