Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Muchy „Chcecicospowiedziec”

11 Października 2012

Muchom przydarzyła się świetna płyta. Nie powinno to dziwić, bo już wcześniej, co bardziej zorientowani w polskiej scenie indie rockowej (cokolwiek ten termin znaczy) mówili o nich sporo i pochlebnie. Nadzieje, że insekty z krainy pyr, pyz i Kolejorza stać na coś wyjątkowego, nie były zatem czcze. Jednak nadzieje dawać, a nadzieje spełnić, to dwie różne bajki. Na szczęście "chcecicospowiedziec" to album, który bez wątpienia powinien być brany pod uwagę we wszystkich podsumowaniach na rockową / alternatywną płytę roku.

Co w niej urzeka? Różnorodność, niekonwencjonalność, stylowość, swobodne zawieszenie między tym, co chwytliwe a wymagające, zgrzytliwe i kojące, odjechane na swój sposób a jednocześnie pozbawione szkodliwego schizofrenicznego zagubienia w eksperymentach przeprowadzanych dla eksperymentów wyłącznie. Muchy na nowym albumie szlachetnie zwodzą słuchacza, dawkując krótkie treściwe piosenki, w których dzieje się sporo i które nie pozwalają wyciągnąć trafnych wniosków, co czeka nas dalej.

Zaczyna się znakomitą "Robotyką", motoryczną na wstępie, cudownie rozmarzoną w rozwinięciu. To dobry sygnał, że będzie mocniej i intensywniej niż na poprzednim albumie, dojrzalej niż na debiucie, a jednocześnie wciąż świeżo. Mówiąc wprost, zespół nie patrząc się na nikogo wędruje swobodnie po różnych muzycznych krainach, bez niepotrzebnego zagubienia w podróżach zbyt egzotycznych. Potrafi zaserwować nam mocno ożywczą, rytmicznie zmuszającą do nieskoordynowanych podrygów "Kurarę", by później dla odmiany podać nieco garażowe, ale jakże przebojowe singlowe "Zamarzam". Czasem rodzi się im coś w tanecznym i chłodnym klimacie lat 80 - tych ("Wróżby"), albo też i rzecz z punkowym wykopem ("Nie mów"), jak z czasów świetności nowojorskiego CBGB. Bywa też psychodelicznie i niepokojąco, a czasem urzekająco spokojnie - chociażby w przywołującym nieco klimat zespołów ze stajni 4AD "Bez noży, bez karabinów". A jest tu jeszcze przecież osadzony na prostym, ale chwytliwym basowym motywie "Poznań". Jest mocno dyskotekowe, skłaniające do nucenia, a jednocześnie niebanalne w aranżu "Nie przeszkadzaj mi, bo tańczę", które słusznie zawędrowało na niektóre listy przebojów, przynajmniej w tych rozgłośniach, gdzie puszcza się muzykę, a nie muzyczne półprodukty wypełniające czas pomiędzy reklamami. Można jeszcze sobie powymieniać dobre momenty. Choć płyta jest krótka, to muzycznymi - trafionymi - pomysłami można obdzielić nią parę udanych albumów.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że "chcecicospowiedziec", to nie tylko dźwięki, ale i świetne teksty wokalisty Michała Wiraszki, który w lapidarny, z pozoru niedbały sposób, potrafi nie wprost dotknąć spraw istotnych. A że śpiewa nieco bardziej zadziornie niż na poprzedniej płycie, nadaje to całości rockowego sznytu. Kolejny głos w sprawie, że zwykle bywa u innych po angielsku tylko dlatego, by ukryć tekstową miałkość i brak polotu w pisaniu w języku ojczystym.

Chyba najlepiej charakteryzują tę płytę słowa zaczerpnięte z kawałka wieńczącego dzieło "Łu" - i kiedy myślisz, że już nic nie będzie cię w stanie zaskoczyć, "ręcę do góry, w budynku jest bomba". To taka mała perełka na koniec, podsumowująca trafnie to wszystko, co działo się wcześniej, jakby esencja wszystkich wcześniejszych działań muzyczno - lirycznych. Jeśli myślisz, że już wiesz, czym ten album będzie, każdy kolejny utwór wytrąca cię z myślowych, bezpiecznych kolein, ale w sposób bezbolesny i zmuszający do kolejnych odtworzeń.

Także, do widzenia, do jutra - nie mam czasu czuć się źle. Z pewnością nie mam czasu czuć się, źle słuchając takiej płyty.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 3/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
18.9.2012

Wydawca:
Universal Music

Lista utworów:

Robotyka
Kurara
Wróżby
Zamarzam
Poznań
Ani słowa
Wyjątkowo zwyczajnie
Nie mów
Nie przeszkadzaj mi, bo tańczę
Bez noży, bez karabinów
Łu

Informacje o wykonawcy

Muchy

Inne recenzje płyt wykonawcy

Muchy - Powracająca Fala
Muchy „Powracająca Fala&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Lach
Muchy - Karma Market
Muchy „Karma Market&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Lach
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.