Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Blind Guardian „A Night At The Opera”

Muzyka Blind Guardian przeszła długą drogę. Kiedy w 1985 roku czterech muzyków z Krefeld zaczynało swoją karierę chyba nikt z nich nie przypuszczał, że zapisze się na zawsze w historii metalu. Ich pierwsze kompozycje do głównie speed metal z surowym brzmieniem gitar, szybkimi riffami i dużą ilością solówek. Jednak oblicze Bardów z krążka na krążek stawało się inne - bardziej melodyjne z dodatkiem ballad. Muzycy zaczęli przykładać większą wagę do tego, co chcą przekazać swoją twórczością - ich teksty stały się bardziej dojrzalsze i tym samym piękniejsze. Punktem kulminacyjnym w ich twórczości stał się album Nightfall in the Middle-Earth. Wydany w 1998 roku wstrząsnął światem metalu. Później nastąpiła długa, bo trwająca aż 4 lata przerwa i kolejny, ostatni jak do tej pory album A Night At The Opera...

Krążek zdobi okładka wykonana przez Brytyjczyka Paula Raymonda - a więc mamy pierwszą innowacje - okładki do wcześniejszych wydawnictw rysował Niemiec Andreas Marshall.
Album składa się z dziesięciu długich i skomplikowanych kompozycji. Nie usłyszymy w wykonaniu Blind Guardian standardowego schematu: zwrotka, refren, zwrotka - utwory są bardzo urozmaicone po przez różnego rodzaju wstawki: solówki, wejścia chóru itp. Wszystko to sprawia, że w naszym umyśle zatraca się obraz standardowej kompozycji. Oczywiście utwory zawieraj zwrotki i refreny, o czym można się przekonać czytając teksty poszczególnych kawałków.

Podobnie jak na poprzednim albumie w muzyce Blind Guardian obecne się chórki, jednak tym razem Panowie z Krefeld poszli dalej i chór nie jest już ozdobnikiem a integralną częścią muzyki zawartej na A Night At The Opera, co więcej podobnie jak wokal, stanowią jej ważna cześć. Hansi Kürsch ma świetne warunki głosowe, co udowodnił już nie raz i co słychać również na tym wydawnictwie. Jednak jego śpiew po kilkukrotnym przesłuchaniu albumu zaczyna denerwować - brakuje na tym krążku dłuższych momentów, w których głos muzyka schodziłby na drugi plan a pierwsze skrzypce grałaby gitara. Owszem takie kawałki są jednak wtedy wybija się bardziej perkusja niż dźwięki gitary, a bębny na tym albumie dopracowane są wręcz perfekcyjnie - w każdym dźwięku słychać kunszt i klasę Thomena Staucha - perkusisty. Naprawdę takiej sekcji akustycznej może pozazdrościć Bardom nie jeden zespół. Słucha się tego z prawdziwą rozkoszą.

Jest taki moment w życiu
Kiedy przed oczami przelatują wszystkie lata
A oczy wypełniają łzy
Przelaliśmy krew
Zrozumieliśmy przegraną
Rozpaczliwy szloch
Tych, co uwierzyli w nasze kłamstwa

Teksty utworów napisane są w klimacie, który znamy z poprzednich albumów grupy. Nie ma w tej dziedzinie żadnych innowacji. Ten fakt na pewno ucieszy fanów. Blind Guardian trzyma się tego samego, wypracowanego stylu. Na krążku znajdują się zarówno kawałki melodyjne, mocno trzymające klimat jak i te mocniejsze przywodzące na myśl wcześniejsze dokonania grupy.

Najciekawszą kompozycją zawartą na A Night At The Opera jest utwór dziesiąty - And Then There Was Silenie. Kawałek trwa ponad czternaście minut w czasie, których mamy do czynienia z najróżniejszymi dźwiękami. Słuchając odnosi się wrażenie, że jest to kilka osobnych utworów, które jednak są ze sobą nierozerwalnie powiązane. Kompozycja ta powstała jeszcze przy okazji nagrywania Nightfall in the Middle-Earth.

Blind Guardian po raz kolejny pokazuje, że jest grupą nieprzeciętna. A Night At The Opera jest albumem bardzo dopracowanym, którego słucha się z dużą przyjemnością i zainteresowaniem. Albumem praktycznie bez wad. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana Bardów, wszystkim innym również polecam zapoznanie się z tym wydawnictwem

Mariusz "Consus" Kabała

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
4.3.2002

Wydawca:
Twilight Hall Studios/Hammer Music Studios

Lista utworów:

Precious Jerusalem - 6:22
Battlefield - 5:37
Under The Ice - 5:45
Sadly Sings Destiny - 6:05
The Maiden And The Minstrel Knight - 5:30
Wait For An Answer - 6:30
The Soulforged - 5:18
Age Of False Innocence - 6:06
Punishment Divine - 5:45
And Then There Was Silence - 14:06
Harvest Of Sorrow (acoustic, bonus track) - 3:39

Bonus Songs

Harvest of Sorrow (Acoustic Version) – 3:39 (Japanese Bonus)
Mies del Dolo" – 3:39 (Spain/North American Bonus)
La Cosecha del Dolor – 3:39 (Argentine Bonus)
Frutto del Buio – 3:39 (Italian Bonus)
Moisson de peine – 3:39 (French Bonus)

Informacje o wykonawcy

Blind Guardian

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.