Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Redakcja „Cyfrowe Średniowiecze”

14 Listopada 2012

"Soczyste kompozycje podlane brzmieniem nawiązującym do punkowej estetyki i nie pozbawione rock'n'rollowej przebojowości" - taką informację zamieszczono w opisie tej płyty na stronie wydawcy i choć do takich tekstów należy podchodzić bardzo ostrożnie, to jednak czasami się sprawdzają. Dariusz Dusza należy do tych twórców, którzy pomimo wielu lat wystepowania na scenie, wcale nie chcą odejść na muzyczną emeryturę. Ważniejsze jest jednak to, że Dusza koncentruje się wyłącznie na muzyce i konsekwentnie trzyma się z boku od medialnej szmiry, której wielu jego kolegów po fachu oddało się całkowicie. Telewizyjne programiki, nachalne poczynania wielkich wytwórni - to nie dla niego. Redakcja powstała z potrzeby grania, a Dusza, choć przecież już nie młody, wciąż potrafi wykrzesać z siebie odpowiednią porcję czadu.

Tak, czad to najlepiej pasujące do "Cyfrowego średniowiecza" określenie. Redakcja startuje w szybkim tempie i ani na chwilę nie zwalnia. Mocno gitarowa to płyta, łączaca punkową ekspresję z magią czystego rock'n'rolla. Dusza nie po raz pierwszy napędza całą maszynę, dźwięki jakie wydobywa z instrumentu przyjemnie wibrują w uszach. Trzeba też powiedzieć, że umiejętnie dobrał sobie kompanów, bo ci radzą sobie bardzo dobrze. Sekcja rytmiczna bez trudu nadąża za pędzącą gitarą. Wokalista Adam Antosiewicz też się sprawdza. Nie jest obdarzony wyjątkowym głosem, ale interpretacje tekstów Duszy nie sprawiają mu problemów. Jak przystało na na tak doświadczonego tekściarza i tym razem muzyka przyprawiona jest odpowiednio nasyconymi refleksją tekstami. Właśnie siła rażenia słowem najbardziej zbliża Redakcję do punk rocka. Dusza w zgrabnie skrojonych wersach wyszydza hipokryzję ludzi ("Mechanika") niski poziom mediów ("Cyfrowe średniowiecze", "Niezdarny szkic") czy zwykłe cwaniactwo ("Cwany jeż"). Jak mówił w wywiadzie dla nas, nie chce komentować poczynań kolegów z branży, jednak po wysłuchaniu płyty trudno oprzeć się wrażeniu, że i nad takimi sprawami rozmyśla ("Kopiuj wklej", "Niezdarny szkic"). Jeżeli pomyśleliście, że "Cyfrowe średniowiecze" to muzyczny lament, to od razu dementuję. To raczej satyryczny, choć często gorzki komentarz do rzeczywistości, z lekko anarchistycznym posmakiem ("Wyprostowany palec") ale też z optymistycznym przesłaniem ("A może spróbuj", "Rewanż").

"Cyfrowe średniowiecze" zapewne nie pokryje się platyną, bo tak naprawdę niewielu wpływowym osobom w naszym kraju zależy na tym, aby taka muzyka była eksponowana. Tymczasem Redakcja jest w stanie zmieść ze sceny i młodszych i starszych kolegów. "Cyfrowe średniowiecze" to w moim odczuciu wypalone na plastikowym krążku zaproszenie na koncerty zespołu, bo taka muzyka dopiero na scenie nabiera odpowiedniej mocy. Zamiast setny raz iść na Lady Pank, Perfect czy TSA kupcie bilet na Redakcję, chociażby po to, by przekonać się, jak gra jeden z najlepszych gitarzystów w Polsce.

Zapraszam do przeczytania wywiadu z Dariuszem Duszą oraz odpowiedzi jakich udzielił w naszej zabawie "Gorąca 18-tka".

Tommy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (4)
dodajdo

Komentarze

Oktawian

16:13, 15-11-2012 | zgłoś

Przyłączam się do "równoważenia" :)

Adaś

16:11, 15-11-2012 | zgłoś

No to dałaś... to ja dla równowagi 5 gitar (miały być 4) :)

buczuniaaga

12:29, 15-11-2012 | zgłoś

miały byc co najmniej 4 gitarki...niestety klikneła sie tylko jedna :(:(

buczuniaaga

10:30, 15-11-2012 | zgłoś

Daje kopa -super energia,koncert jeszcze lepszy:) fajny punkowo-rockowy czad...

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
13.10.2012

Wydawca:
Jimmy Jazz Records

Lista utworów:

Cyfrowe średniowiecze - 2:58
Sto pełnych samotności lat - 3:12
Miliony much - 3:39
Kopiuj, wklej - 3:35
Daj pospać - 4:00
Dwie głowy - 3:23
Cwany jeż - 3:07
Mechanika - 3:58
Niezdarny szkic - 3:22
Bełkotem pijany - 2:44
A może spróbuj - 2:39
Rewanż - 2:57
Wyprostowany palec - 4:02
Winyl - 3:40
Nasze realia - 2:31

Informacje o wykonawcy

Redakcja

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.