Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Queen „Hungarian Rhapsody: Queen Live In Budapest ’86”

19 Listopada 2012

27 lipca 1986 doszło do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii muzyki - w Budapeszcie w ramach trasy "A Magic Tour" zagrał zespół Queen. Był to największy koncert, jaki odbył się kiedykolwiek za żelazną kurtyną. Na Stadionie Ludowym (Nepstadion) w węgierskiej stolicy zjawiło się 80 000 fanów Królowej, którzy przybyli z niemal całego bloku wschodniego. Chętnych na bilety (cena 2 funty, co stanowiło w tej części Europy równowartość miesięcznej pensji) było aż 3 razy tyle. Pojawiła się propozycja zagrania jeszcze jednego show, ale zbiegło się to w czasie z zaplanowaną wcześniej wystawą starych motocykli. Ponadto władza komunistyczna stanęła przed dylematem: czy 2 takie wydarzenia koncertowe nie pobudziłyby aż nadto młodzieży? I choć ostatecznie Queen zagrali nad Dunajem tylko raz, to można powiedzieć, że muzyka wygrała z polityką.

Po ponad 25 latach doczekaliśmy się drugiego wydania tego występu - tym razem na płycie DVD. Pierwsze miało miejsce w 1987 roku i ukazało się na taśmie video. Ćwierć wieku temu nazywało się ono po prostu "Live In Budapest" - teraz dodano przedrostek "Hungarian Rhapsody". Brzmi to zdecydowanie lepiej. Reżyserem jest Janos Zsombolyai, jeden z najsłynniejszych węgierskich twórców.

Przejdźmy do zawartości tego krążka. Dobór piosenek to klasyczna setlista, jaką zespół grał w trakcie trasy "A Magic Tour". Fantastyczny przekrój z dorobku Queen począwszy od "Seven Seas Of Rhye" po "Friends Will Be Friends". Freddie i jego koledzy (towarzyszył im klawiszowiec Spike Edney) przygotowali na okoliczność koncertu w Budapeszcie piękną węgierską pieśń ludową "Tavaszi Szel Vizet Araszt". Mercury zapisał sobie fonetycznie tekst tego utworu na lewej ręce. Podczas "We Will Rock You" wokalista biegał po scenie z węgierską flagą. Publiczność oszalała. Zrewanżowała się zespołowi perfekcyjnym klaskaniem i śpiewaniem w trakcie "Radio Ga - Ga". Na DVD zabrakło "Another One Bites The Dust", "Hello Mary Lou", "Baby I Don't Care" czy "Looks Like It's Gonna Be A Good Night". Szkoda zwłaszcza tego pierwszego. Znalazło się za to miejsce na kilkuminutową solówkę Briana Maya.

Pomiędzy utwory wpleciono kilka materiałów filmowych z pobytu zespołu na Węgrzech. I tak widzimy, jak Queen podziwiają budynek parlamentu Orszaghaz, a Freddie z szelmowskim uśmiechem pyta, czy jest on na sprzedaż. Zobaczymy też jak frontman zwiedza muzeum sztuki, Brian May leci balonem, John Deacon przechadza się uliczkami węgierskiej stolicy a Roger Taylor jeździ gokartem po nieoddanym jeszcze do użytku torze Hungaroring. Są też migawki ze słynnego przyjęcia w brytyjskiej ambasadzie. Wszystko to, o czym do tej pory mogliśmy czytać na przykład w biografii Freddiego Mercury'ego autorstwa Lesley - Ann Jones, teraz możemy obejrzeć.

Show na Nepstadionie było niestety jednym z 6 ostatnich (choroba Freddiego) jakie Queen zagrali. Warto to zobaczyć. Panowie wyznaczyli pewne standardy w koncertowaniu, które nawet dzisiaj ciężko jest przebić innym artystom, pomimo bardziej zaawansowanej technologii.

Dodatkowo na płycie znalazł się jeszcze film "A Magic Year" dokumentujący 12 miesięcy poprzedzające budapesztański występ. Znalazły się tutaj fragmenty z Live Aid z 1985 roku, którego Queen byli największą gwiazdą, wypowiedzi Boba Geldoffa, menadżera zespołu Jima Beacha czy reżysera filmu "Nieśmiertelny" Russela Mulcahy'ego i niepublikowane dotąd filmy zarejestrowane w trakcie nagrywania płyty "A Kind Of Magic".

"Hungarian Rhapsody" zostało przygotowane w jakości HD i dźwięku 5.1 surround. Można je kupić na krążkach: DVD oraz Blu-Ray. Dostępna jest także wersja deluxe: 2 płyty z muzyką (tutaj mamy te 4 dodatkowe piosenki, których brakuje na materiale filmowym) i video z koncertu.

Występ w Budapeszcie to pozycja obowiązkowa dla każdego fana Queen i dobrej muzyki. Janos Zsombolyai stworzył film niezwykle uniwersalny i inspirujący. Możemy cieszyć się świetną muzyką i poznać trochę kinematografię - kto pamięta jeszcze "Nieśmiertelnego"? Kto w ogóle zna twórczość reżysera "Węgierskiej Rapsodii"? Teraz jest szansa, aby to nadrobić. Młodsi dowiedzą się trochę o historii i geografii: czym była żelazna kurtyna, ład pojałtański czy też Cesarstwo Austro - Węgierskie. Jest to także okazja, aby zobaczyć architekturę Budapesztu, co w przypadku niejednego z widzów będzie impulsem do odwiedzenia tego miasta, położonego malowniczo nad modrym Dunajem.

Michał Małek

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
13.11.2012

Wydawca:
Universal Music Polska

Lista utworów:

One Vision
Tie Your Mother Down
In the Lap of the Gods...Revisited
Seven Seas of Rhye
Tear It Up
A Kind of Magic
Under Pressure
Who Wants to Live Forever
I Want to Break Free
Guitar Solo
Now I'm Here
Love of My Life
Tavaszi szél vizet áraszt
Is This the World We Created?
Tutti Frutti
Bohemian Rhapsody
Hammer to Fall
Crazy Little Thing Called Love
Radio Ga Ga
We Will Rock You
Friends Will Be Friends
We Are the Champions

Dodatki:
‘A Magic Year’ Documental

Informacje o wykonawcy

Queen

Inne recenzje płyt wykonawcy

Queen - Live at the Rainbow '74
Queen „Live at the Rainbow '74&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: mateusz.biegaj
Queen - Queen Forever
Queen „Queen Forever&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Dominik Zawadzki
Queen - A Night At The Odeon
Queen „A Night At The Odeon&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Dominik Zawadzki
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.