Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


T.Love „Old Is Gold”

22 Listopada 2012

Old Is Fucking Gold!!! chciałoby się wykrzyknąć po wysłuchaniu najnowszego wydawnictwa T.Love. Wydany po 6 letniej przerwie dwupłytowy album "Old Is Gold" budzi szacunek i podziw pod każdym względem. Płyta jest rodzajem hołdu dla korzeni muzyki rockowej i przywraca owe korzenie naszej pamięci. Jednak nie chodzi tu jedynie o muzyczne reminiscencje. T.Love AD 2012 pokazuje młodszym słuchaczom, którym nazwiska takie jak Chuck Berry, Bob Dylan, Johnny Cash czy Muddy Waters prawdopodobnie mówią niewiele, o korzennej sile i witalności owej aksjologicznej warstwy. Powyżej wymienione nazwiska dziś wydaja się najbardziej oczywistymi inspiracjami dla załogi Muńka. Gdyby uzupełnić je o Toma Waitsa, Elvisa Presleya, Roberta Johnsona mielibyśmy pełny obraz inspiracji, które doprowadziły do stworzenia "Ols Is Gold". Warto wspomnieć, że album został nagrany prawie niespotykaną w dzisiejszych czasach metoda analogową. Owa metoda rozpowszechniona była w latach 50 kiedy muzycy rejestrowali swoje partie instrumentalne oraz wokalne grając je w jednym pomieszczeniu. Brak separacji instrumentalnej dał "Old Is Gold" niespotykana prawdziwość i głębie przekazu.

Ten krążek brzmi naturalnie i stylowo. Kiedy dodamy do tego specyfikę świetnych tekstów Muńka i uzupełnimy ją o jego szorstką łobuzerską manierę wokalną album ułoży się nam w 22 utworową spójną całość - całość niezwykle urozmaiconą, w której nie ma mowy o chwili nudy. Należy również pochwalić chłopaków za to, że pomimo tak odległych inspiracji nie popadli w pułapkę pastiszu czy parodystycznej śmieszności. T.Love pozostało sobą i ukazał słuchaczom nieco inny wymiar swej muzyki. Nowy album ma sporą szansę spotkać się z niezrozumieniem, ale jedno jest pewne - nie sposób przejść obok niego obojętnie. Każda piosenka jest znakomita. Potęga nieśmiertelnego brzmienia Casha powala w kawałkach takich jak "Country Rebel" czy "Modlitwa" a "Back And Blue" brzmi niczym nieznany kawałek osławionego Black Keys. Niesamowicie klimatycznie wypada również waitsowy "Jak nigdy". Z kolei "Syn marnotrawny" ma klasyczną bluesową strukturę i oczarowuje słuchacza korzennym rootsowym brudem. Warto wyróżnić również cover piosenki Boba Dylana "Huck's Tune" noszącą nazwę "Lucy Phere". Znakomicie zagrany i zaśpiewany brzmi jak stylowy klasyk! Na płycie nie brakuje również potencjalnych niegrzecznych przebojów, z których zespół słynną w przeszłości. W takiej roli znakomicie wypada energetyczny "Moja kobieta" z odważnym i bezpośrednim tekstem..."moja kobieta psychodrama, najlepsza pizda z wszystkich dam, jest tak jebnięta jak jej mama, dobrze ją znam, niestety dobrze ją znam". Hymnem internautów ma szansę stać się anty-Facebookowy "Skomplikowany (nowy świat)" z refrenem: "pierdolę fejsa, pierdolę mocno go". Sporo pierwotnej rock'n'rollowej energii ma w sobie kawałek tytułowy, oraz "Menora Bentz".

Nigdy nie byłem wielkim fanem T.Love lecz dzięki "Old Is Gold" zrozumiałem fenomen tego zespołu. Pomimo, że nowa płyta z pozoru stwarza wrażenie zupełnie odmiennej w dyskografii zespołu, po kilkunastu przesłuchaniach wydaje się naturalną drogą rozwoju starego T.Love. Nie przesadzałbym tu jednak z nadużywaniem słowa "muzyczna dojrzałość", bo dla mnie to raczej łobuzerska demolka nudnej i przewidywalnej polskiej sceny rockowej. Tym większy szacunek, że dokonał jej zespoł z 30 letnim stażem. Brawo!

Autor prowadzi blog "Muzyczne recenzje - Zatopiony W Ciszy" (kliknij aby wejść)

Janusz Matysiak

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (3)
dodajdo

Komentarze

Adaś

19:44, 22-11-2012 | zgłoś

No Muniek się postarał tym razem, i to jak!

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
16.10.2012

Wydawca:
EMI Music Poland

Lista utworów:

Cd 1
1.Black And Blue
2.Frontline
3.Old Is Gold
4.Wieczorem W Mieście - Film
5.Menora Bentz
6.Syn Marnotrawny
7.Jak Nigdy
8.Mętna Woda
9.Tamla Lavenda
10.Poeci Umierają
11.Stanley
Cd2
1.Lucy Phere
2.New York
3.Ostatni Taki Sklep
4.2005
5.Moja Kobieta
6.Country Rebel
7.Skomplikowany (Nowy Świat)
8.Orwell Or Not Well
9.Modlitwa
10.Henry Kadzidło
11.Jeśli Boga Nie Ma Tu

Informacje o wykonawcy

T.Love

Inne recenzje płyt wykonawcy

T.Love - T.Love
T.Love „T.Love&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Kamil Pietrzyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.