Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Luxtorpeda „Koncert w Stodole”

24 Grudnia 2012

Od półtora roku Luxtorpeda dzieli i rządzi na polskiej scenie rockowej. W tym czasie nagrali 2 albumy studyjne. Prowadzą również wzmożoną działalność na polu wydawnictw DVD: do tej pory ukazały się 2 zapisy koncertów z Przystanku Woodstock ‘2011 i ‘2012 oraz występ z warszawskiej Stodoły z marca bieżącego roku, którego ta recenzja dotyczy.

"Koncert w Stodole" to dwupłytowe combo: CD i DVD. Na krążku audio jest 15 utworów, w tym nieco mylące intro w postaci "Can't Help Falling In Love With You" Elvisa Presleya. W setliście warszawskiego show znalazły się przede wszystkim kawałki z debiutanckiego albumu poznaniaków "Luxtorpeda". I tak znajdziemy tutaj między innymi "Autystyczny", "Jestem Głupcem" czy genialne w swoim przekazie i mocno niedoceniane "Niezalogowany". W marcu 2012 roku Litza i spółka byli w trakcie nagrywania drugiej płyty "Robaki". Przedstawili publiczności niestety tylko 4 nowe utwory: "Mowa Trawa", "Tajne Znaki" (wersja instrumentalna), "Gdzie Ty Jesteś?" i "Raus".

Pomimo faktu, że jest to ponad godzina dobrego, rockowego grania, pojawia się pytanie, czy ta płyta tak naprawdę musiała powstać? Moim zdaniem nie. Wydaje mi się, że Friedrich i jego koledzy mogli poczekać pół roku, no chociaż kwartał i zarejestrować koncert, który zawierałby więcej piosenek z drugiej płyty, na przykład świetne "Hymn" czy "Wilki Dwa". Zapewne niedługo fani będą mogli kupić kolejne DVD już pełniejsze. I tak Luxtorpeda zostanie zespołem, który podwoi liczbę zapisów koncertów w stosunku do liczby swoich albumów. Ciężko będzie im uciec od oskarżeń o koniunkturalizm, zwłaszcza, że data ukazania się "Koncertu w Stodole" zbiega się z nadchodzącymi świętami... Ponadto z występu zostały wycięte wypowiedzi Litzy, co zazwyczaj jest mocnym punktem takich wydawnictw. Niemal, że ich esencją. Samej muzyki można posłuchać z płyty studyjnej.

Nie można na szczęście tylko ganić Luxtorpedy za "Koncert w Stodole". Na pochwałę zasługują dodatki, które zespół umieścił na płycie DVD. Jest to prawdziwa gratka dla fanów muzyków z Wielkopolski. Są tutaj dwa wywiady z Litzą i Hansem, dyskografia, galeria zdjęć, tapety na pulpit i przede wszystkim aż 5 teledysków: "Hymn", "Wilki Dwa", "Autystyczny", "Niezalogowany" i "Za Wolność". A teledyski to oni mają akurat najlepsze spośród polskich artystów.

Michał Małek

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (2)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
10.12.2012

Wydawca:
Metal Mind Productions

Lista utworów:

Intro
Jestem głupcem
Od zera
Trafiony zatopiony
7 razy
W ciemności
Raus
Mowa trawa|
Gdzie ty jesteś?
3000 świń
Niezalogowany
Autystyczny
Tajne znaki

Bonus video:
Wywiad z Litzą
Wywiad z Hansem

Teledyski:
Autystyczny
Niezalogowany
Za Wolność”
Hymn
Wilki Dwa

Informacje o wykonawcy

Luxtorpeda

Inne recenzje płyt wykonawcy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.