Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Soundgarden „King Animal”

30 Grudnia 2012

Po piętnastu latach od wydania ostatniej płyty legendy amerykańskiej muzyki rockowej postanowiły powrócić do świata żywych. Domyślam się, że jedną z przyczyn owego "reunionu" było niemiłosierne wybatożenie przez krytykę i słuchaczy solowego albumu Chrisa Cornella "Scream", wyprodukowanego przez Timbalanda - dzieła rodem z najstraszniejszych koszmarów, o którym zapewne Chris Cornell chce w głębi serca jak najszybciej zapomnieć. Gdy już ten zacnie śpiewający jegomość poszedł po rozum do głowy, że nie w dyskotece jego miejsce, a na rockowej scenie, postanowił dogadać się ze swoimi niegdysiejszymi kompanami z "Ogrodu dźwięków" i reaktywować kapelę, czego owocem stała się ta oto płyta. Krążek składa się z trzynastu, trwających ponad pięćdziesiąt minut utworów, których główną siłą sprawczą nie jest jednak, jak by się mogło wydawać - Chris Cornell. Bardzo aktywnie w komponowanie włączyli się basista Ben Shepherd oraz gitarzysta Kim Thayil. Również perkusista Matt Cameron dorzucił od siebie trzy grosze komponując "Eyelid's Mouth" oraz "By Crooked Steps" przy współudziale Shepherda i Thayila. Wokalista napisał (lub współtworzył) muzykę do sześciu utworów, przy tym napisał prawie wszystkie teksty.

Przy pierwszym utworze - "Been Away Too Long" można spokojnie odetchnąć z ulgą. Od początku dają o sobie znać ostro piłowane przez Cornella i Thayila gitary, do tego pierwszy z nich niemiłosiernie zdziera gardło, a fantastycznie grający Matt Cameron bynajmniej nie lituje się nad swoim zestawem perkusyjnym. To dopiero rozgrzewka przed kolejnymi utworami, które zaskakują pazurem - punkowe "Attrition", drapieżne "By Crooked Steps" z szalejącym Cameronem, w którym Cornell nie myśli się oszczędzać i masakruje wręcz swoje struny głosowe. Wyróżnia się też wolny i masywny utwór w stylu Black Sabbath - "Blood On The Valley Floor" - fantastyczna kompozycja Kima Thayila z przeciąganym, rozwlekłym po osbournowemu wokalem Cornella.

Thayil odpowiada również za utwór "A Thousand Days Before" w którym namacalnie odczuwalna jest inspiracja Beatlesami z czasów kiedy "Fab Four" tworzyli swoje najlepsze dokonania pod wpływem odbytej do Indii (z tego kraju nota bene pochodzą przodkowie Kima Thayila) podróży oraz dzięki zażywanym podówczas środkom psychoaktywnym. W kompozycji tej można się dosłuchać tambury, na której gra producent płyty - Adam Kasper, a samym nastrojem numer przypomina zarówno "Within You Without You" jak i "Tommorow Never Knows". Ben Shepherd błyszczy natomiast w wieńczącym album "Rowing", gdzie gitara basowa odgrywa pierwszoplanową rolę, a kompozycja zachwyca psychodelicznym klimatem.

Za lżejsze i bardziej przebojowe kompozycje odpowiada Chris Cornell. Wyróżniają się wśród nich hipnotyczny "Bones Of Birds" oraz niepokojący, charakteryzujący się zmiennością nastrojów "Worse Dreams". Pozostałe dwie jego samodzielne kompozycje są w większej mierze oparte na gitarach akustycznych, ale dzięki melodyjności mogą się podobać, choć ja osobiście uważam te utwory za najsłabsze na płycie. Na szczęście nie mamy do czynienia ze smęceniem, do którego Cornell, sądząc po jego płytach solowych, ma smykałkę. Jednak jeżeli o melodyjność chodzi i potencjał na soundgardenowy przebój, to takim utworem jest skomponowany przez Bena Shepherda jeszcze przed rozpadem zespołu - "Taree".

Soundgarden powrócił na scenę w bardzo dobrym stylu. Kompozycje, które przedstawili słuchaczom na najnowszym albumie są równe, nie dominują wypełniacze, tak jak to miało niejsce na poprzednim albumie "Down On The Outside". Z drugiej strony "King Animal" nie jest też wypełniony utworami wybitnymi, jak albumy "Badmotorfinger" czy "Superunknown". To płyta bardzo solidna, której świetnie się słucha, która nie męczy, która jest do bólu soundgardenowa. Mam nadzieję, że reaktywacja zespołu nie była tylko chwilowym wyskokiem w celu przypomnienia o sobie szerszej publiczności tudzież naprawienia reputacji po nienajlepszych ostatnich dokonaniach (vide: Cornell) lub po prostu mocno opłacalnym skokiem na kasę. Tą płytą Soundgarden pozwalają w siebie uwierzyć.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 3/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3/5 (6)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
13.11.2012

Wydawca:
Seven Four Entertainment/Republic

Lista utworów:

Been Away Too Long - 3:36
Non-State Actor - 3:57
By Crooked Steps - 4:00
A Thousand Days Before - 4:23
Blood on the Valley Floor - 3:48
Bones of Birds - 4:22
Taree - 3:38
Attrition - 2:52
Black Saturday - 3:29
Halfway There - 3:16
Worse Dreams - 4:53
Eyelid's Mouth - 4:39
Rowing - 5:08

Informacje o wykonawcy

Soundgarden

Inne recenzje tej płyty

» Soundgarden „King Animal&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Pałasz

Inne recenzje płyt wykonawcy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.