Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Golden Life „AQQ - Akustycznie”

5 Stycznia 2013

Poza garstką wiernych fanów chyba niewiele osób czeka jeszcze na nowe albumy Golden Life. Niestety za ten stan rzeczy zespół winien jest sam sobie. Płyty takie jak "ww.GoldenLife.pl" (2003) czy "Hello Hello" (2008) ukazały jedynie śladowe elementy wypracowanego przez lata stylu, tonąc za to w błahych melodiach i miałkiej popowej stylistyce. Najnowszy album jak wskazuje już sam tytuł, jest rodzajem muzycznej retrospekcji własnego dorobku artystycznego w wydaniu akustycznym. Na nieszczęście wydaje się jednak nie w pełni udaną próbą podłączenia znanej nazwy Golden Life do respirarotrów pokłosia swych największych przebojów.

Płyta prezentuje największe przeboje chłopaków, w zmienionych aranżacjach, uświetnionych przez gościnny występ takich muzyków jak Robert Gawliński, Muniek, Titus czy Artur Gadowski. Znakomicie wypada ballada "Wszystko co mam" wyśpiewana przez Artura Gadowskiego. Dzięki nowemu aranżowi zyskuje dużo przestrzeni i nastroju. Godne uwagi są również dwie inne ballady - "Ptak i drzewo" oraz największy przebój goldenów "24.11.94". Ciepła akustyczna wrażliwość wypada w nich naturalnie, a słyszalne w tle smaczki budują magiczną atmosferę. Kawałek "Escape" będący kolaboracją z Titusem to dla mnie wzorzec tego, jak akustyczny album Golden Life powinien wyglądać. Luz, zabawa, świeżość i wokalna kreatywność. Niestety reszta płyty wypada mocno przeciętnie. Całkowitą porażką jest zaśpiewany z udziałem Gawlińskiego "Helikopter", który stracił swój oryginalny luz i przebojowość. Podobnie rzecz ma się z "Hello Hello", który choć ma w sobie sporo lekkości, wydaje się jedynie bladym cieniem oryginału. "Midnight Flowers" zamiast bujać i "luzować" atmosferę, spina ją jeszcze bardziej schematycznością. Tak wybitna kompozycja jak "Oprócz błękitnego nieba" zamiast czarować wypada po prostu OK., będąc jedynie kalką oryginalnej wersji. "Blok brygada" to dla odmiany próba zabawy w sceniczne poczucie humoru, które niestety kompletnie nie udziela się słuchaczowi a na dodatek burzy spójność albumu.

Szkoda, że ważną rocznicę zespołu świętować musimy materiałem wspominkowym. Jak na panów po czterdziestce szkoda zbyt wcześnie respirować swą przeszłość, udając, że to nowe "lepsze" lub "ciekawsze" wersje oryginałów. Mam jednak nadzieję że "AQQ - Akustycznie" prowadzić będzie do premierowego albumu Golden Life, tak udanego jak niezapomniana "Natura".

Autor prowadzi blog "Muzyczne recenzje - Zatopiony W Ciszy" (kliknij)

Janusz Matysiak

Ocena recenzenta:
  • Ocena 2/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 2/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2/5 (3)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
9.11.2012

Wydawca:
Universal

Lista utworów:

1. Wszystko to co mam
2. Dobra, dobra, dobra
3. Oprócz błękitnego nieba
4. Blok brygada
5. Hello, hello
6. O Tobie dziewczyno
7. Helikopter
8. Ptak i drzewo
9. 24.11.94
10. Midnight Flowers
11. Escape
12. Ty i ja
13. Jestem z Gdańska

Informacje o wykonawcy

Golden Life
www.goldenlife.pl

Inne recenzje płyt wykonawcy

Golden Life - 7
Golden Life „7&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Altea Leszczyńska
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.